Connect with us

Rozhovory

Vynovený Úsmev pozýva všetky mamy

Published

on

Leto je už nenávratne preč, vonku je dosť chladno, hojdačky sú už demontované, a tak treba vymyslieť ako zabaviť naše deti a hlavne kde, aby neboli stále len doma. Jednou z alternatív je materské centrum. O rekonštrukcii, o tom ako funguje a čo všetko poskytuje Materské centrum Úsmev v Piešťanoch sme sa rozprávali s jeho predsedníčkou Dášou Dzurechovou.

Čo je vlastne materské centrum?

[singlepic id=6950 w=320 h=240 float=left]Materské centrum je miesto, kde sa stretávajú mamičky na materskej dovolenke spolu so svojimi deťmi. Materské centrum využívajú mamičky v dvoch rovinách. Jednak tie, ktoré sa sem prídu s deťmi zahrať, príjemne stráviť čas (hlavne počas chladných mesiacov), odpočinúť si, porozprávať sa s kamarátkou… Druhá skupina mamičiek, ktorá navštevuje materské centrum sa stará o chod samotného centra (členky materského centra). Spoločne formou dobrovoľníctva organizujú akcie pre deti, každá sa svojou troškou podieľa na fungovaní materského centra. Preto sú aktivity v materskom centre rôzne, závisia od aktuálneho tímu aktívnych členiek.

Kde sídli  piešťanské materské centrum?

Materské centrum ÚSMEV v Piešťanoch sa nachádza neďaleko autobusovej stanice, oproti predajni ELOS, pri práčovni MIVA. Na prvý pohľad sa zdá, že je príliš zastrčené a schované. Avšak v lete, keď sa nikomu nechce byť vnútri, je jeho poloha ideálna. Deti s nami môžu behať vonku, kresliť kriedami po chodníku, využiť blízke ihrisko, rozložiť si stan na tráve a to všetko bez toho, aby nás ohrozovala doprava.

Mamičky majú dosť často problém hlavne s úvodným rozhodnutím, prísť do centra. Ako ste sa sem dostali vy?

Ja sama som materské centrum dlho nevedela nájsť. V Piešťanoch bývam len krátko, a keď som si v inzercii prečítala, že sa materské centrum nachádza oproti bývalému Tuzexu, vôbec nič mi to nehovorilo. Neskôr ma sem zobrala kamarátka, ktorá materské centrum poznala. Deťom sa v ÚSMEVE páčilo, a tak na ich naliehanie som sem začala chodiť častejšie. Hlavne v zimných mesiacoch, keď nám bolo doma dlho a prechádzkam vonku neprialo počasie. Využila som aj príležitosť privyknúť staršieho syna na kolektív, keďže mal v septembri nastúpiť do škôlky.

Pamätám si na ten zvláštny pocit, keď som išla prvý krát sama s deťmi do centra. Nevedela som, či tam „zapadnem“. Zistila som však, že ÚSMEV nie je uzavretá skupina pravidelne sa stretávajúcich mamičiek. Je to ako autobus, do ktorého nastúpite, kým cestujete porozprávate sa so susedkou vedľa vás, a keď chcete vystúpite. Ak budete cestovať týmto autobusom častejšie, je možné, že tu stretnete novú kamarátku. MC ÚSMEV tu je pre všetky detičky a mamičky, či sa prídu zahrať alebo sa chcú aktívne zapojiť do riadenia materského centra. Práve v týchto dňoch sme dokončili kompletnú rekonštrukciu interiéru, takže pozývam všetky mamičky s deťmi, aby sa prišli pozrieť ako sa nám to podarilo. Konečne môžu Piešťany hrdo ukázať svoj ÚSMEV verejnosti.

Čoho sa týkala zmienená rekonštrukcia?

[singlepic id=6955 w=320 h=240 float=right]V prvom rade bolo treba opraviť strechu, nakoľko nám do budovy zatekalo a voda poškodila steny. O opravu strechy sa v septembri postarali Služby mesta Piešťany. Po vysušení stien nasledovlo ich oškrabanie, vyrovnanie a maľovanie celého priestoru, radiátorov, okien aj parapetov. Po maľovaní sme vytepovali koberce, vyumývali hračky vrátane všetkých guličiek v bazéne, aby tu bolo naozaj čisto. Zmenili sme aj dispozičné riešenie inteiéru, čím sa opticky zväčšil priestor na hranie, vymenili sme záclony, svietidlá, upravili vstupnú chodbu. Odstránili sme poškodené hračky a nahradili novými.

Ako sa z mamy, ktorá navštevovala materské centrum, stala aktívna členka a predsedníčka?

Každá mama, ktorá má nápad ako skvalitniť našu prácu a má potrebu sebarealizácie, sa môže stať členkou materského centra. Pre mňa je práca pre ÚSMEV skĺbením potreby robiť aj niečo iné ako točiť sa okolo detí, ale pritom mať deti stále pri sebe a venovať sa im. Tvorivá práca s deťmi, kde vidno veľmi rýchlo výsledok, ma nabíja energiou. ÚSMEV mi prirástol k srdcu veľmi rýchlo, všetko čo tu robím, robím s nadšením a veľmi rada.

Odkiaľ sú finančné prostriedky na prevádzku?

MC ÚSMEV finančne podporuje mesto Piešťany a Trnavský samosprávny kraj. Ďalším zdrojom financovania sú 2% daní, sponzorstvo a symbolické vstupné do herne (0,40 Eur na rodinu).

Na čo sa môžu tešiť detičky?

Herňa MC ÚSMEV je pre deti otvorená každý pracovný deň. Deti majú k dispozícii hračky, knižky, kútik na kreslenie, drevený domček, odrážadlá, veľký bazén s guľôčkami…

Okrem hrania v herni sa deti od 1,5 roku môžu zapojiť do kurzu tvorivých dielničiek a niečo pekné si vyrobiť. Tvorivé dielničky pre šikovné prstíčky sú každý utorok o 16:30. Samozrejme, ak dieťa práve nemá chuť na tvorenie a chce sa radšej hrať s hračkami, herňa mu je plne k dispozícii.

Čo prináša ÚSMEV pre mamičky?

[singlepic id=6960 w=320 h=240 float=left]Mamička, ktorá príde do ÚSMEVU by si tu mala v prvom rade oddýchnuť. Kým sa deti hrajú ponúkneme čaj/kávu, prečíta si časopis, porozpráva sa. Nechceme, aby sa mamy doma cítili osamelo a vyčlenené zo spoločnosti. Tu nájde každá mama spoločnosť s rovnakými témami na rozhovor, problémami a aj radosťami.

Špeciálne mamičkám sú venované stredy s kozmetičkou. Kozmetička mamičke poradí ako sa o pleť starať, ako sa líčiť, v prípadne záujmu dá masáž tváre, prispôsobí sa záujmu každej mamy.

Zúčastňuje sa MC ÚSMEV aj projektoch mimo priestorov materského centra?

Samozrejme. MC ÚSMEV spolupracuje s KSC Fontána a zapája sa do spoločných projektov. Naposledy sme sa prezentovali na Dni zdravia, 24. novembra 2010 predstavíme práce detí vyrobené v Tvorivých dielničkách v rámci projektu Deti deťom – aj my sa vieme zabaviť. Okrem spolupráce s Fontánou sa zapájame aj do ostatných podujatí zameraných na deti. Príkladom môže byť Šarkaniáda, kde šarkan vyrobený deťmi v ÚSMEVE získal 3. miesto.

Plánujete novinky, na čo sa môžeme tešiť?

V novembri odštartujeme veľký projekt – kurz masáže dojčiat do 1 roku. Prvé informačné stretnutie s inštruktorkou kurzu bude 18. novembra 2010 o 10:00 h. Samozrejme, že ani tento rok nebudú chýbať tradičné akcie ako návšteva Mikuláša 6.decembra či Vianočný večierok.

Aj touto cestou by som sa chcela poďakovať spoločnosti EKOM s. r. o. za zabezpečenie rekonštrukcie interiéru MC ÚSMEV. Deti majú krásne vymaľované, čisté a útulné prostredie na hranie. Naša vďaka patrí aj spoločnosti Domoss, Bytovému a metrovému textilu na Sasinkovej ulici za poskytnutie zľavy na nakupovaný tovar, všetkým členkám a ich rodinám, ktoré sa zapojili do rekonštrukcie.

MC ÚSMEV

A. HLINKU 39/41

92101 Piešťany

tel. 0948-537-157

MC na facebooku:

http://www.facebook.com/pages/Piestany-Slovakia/Materske-centrum-Usmev-v-Piestanoch/204292021043

Autor: jv  Foto: MC Úsmev

[nggallery id=267]

Continue Reading

Koktail

Časť z vašich nákupov pôjde na autá pre Slovenský Červený kríž

Published

on

By

Druhý ročník projektu na podporu terénnych sociálnych služieb, na ktorom spolupracujú Slovenský Červený kríž (SČK) a spoločnosť Kaufland, odštartoval vo štvrtok 14. júna. V rámci projektu „S našimi značkami je pomoc na ceste“ môžu zákazníci spoločnosti kúpou výrobkov privátnych značiek podporiť nákup vozidiel, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi.

Využívané budú v rámci terénnych sociálnych služieb, ktoré SČK zabezpečuje. Minulý rok sa vďaka tomuto projektu a zapojeniu nielen zákazníkov obchodu, ale aj s finančným príspevkom od spoločnosti samotnej, podarilo zakúpiť  päť nových áut a spustiť či posilniť terénne sociálne služby v rôznych kútoch Slovenska.

Terénne sociálne služby využívajú najmä ľudia, ktorí sú v nepriaznivej sociálnej situácii kvôli svojmu veku, zdravotnému postihnutiu či dlhodobo zhoršenému zdravotnému stavu. Veľmi často je využívaná práve prepravná služba a to najmä v prípade návštevy lekára, kedy sa dotyčná osoba nemá ako prepraviť. Okrem prepravných služieb sa pod terénne sociálne služby radia aj opatrovateľské služby. Nemenej dôležité sú však aj sociálne poradenstvo, špecializované sociálne poradenstvo, požičiavanie zdravotníckych pomôcok,  rozvoz šatstva a potravinovej pomoci.

„Minulý rok sme projekt odštartovali s veľkým úspechom a vďaka našim zákazníkom sa podarilo vyzbierať sumu na kúpu až piatich nových vozidiel, ktoré boli vybavené aj špeciálnou plošinou pre ľudí na invalidnom vozíku. Veríme, že tento rok spoločnými silami pomôžeme ďalším územným spolkom Slovenského Červeného kríža prepravnú službu rozbehnúť , príp. v okresoch, v ktorých už táto služba funguje, ešte viac zvýšiť jej pokrytie,“ dodáva Erika Turček Pfundtnerová, z oddelenia spoločenskej zodpovednosti spoločnosti Kaufland.

Do spustenia projektu poskytovalo prepravnú službu 8 územných spolkov SČK pre 2 678 klientov. „Je jednou z finančne najnákladnejších v portfóliu našich terénnych sociálnych služieb. Spokojné tváre ľudí na ňu odkázaných nás však posúvajú, dodávajú nám chuť udržiavať ju a hľadať možnosti jej rozširovania. Sme radi, že sme našli partnera, ktorý to chápe a umožňuje nám prepravnú službu modernizovať a sprístupňovať jej využitie práve tým, ktorí sú na ňu najviac odkázaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK.

TS

Continue Reading

Kultúra

Rozhovor: Zuzana Kronerová o Babe z ľadu

Published

on

By

Bažant Kinematograf vám ako poslednú snímku tento rok ponúka v pondelok 10. júla o 21:30 h v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku film Baba z ľadu. S jej hlavnou predstaviteľkou Zuzanou Kronerovou sa rozprávala Simona Nôtová.

Zuzana Kronerová je na veľkom plátne ako doma. Jej filmografiu tvorí množstvo postáv, v ktorých vždy presvedčivo stvárni akýkoľvek charakter. No nechýba ani v žiadnom z filmov úspešného českého režiséra Bohdana Slámu. Divoké včely, Štěstí, Venkovský učiteľ, Štyri slnká a najnovšie Baba z ľadu. V poslednom z nich ako ovdovená Hana nabrala odvahu a v šesťdesiatke sa rozhodla začať žiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Čo bolo hlavným dôvodom pre Hanu, že našla odvahu na zmenu a rozhodla sa ísť vlastnou cestou?

– Hana mala šťastie, že stretla otužilca Broňa, človeka vnútorne slobodného a nezviazaného konvenciami. Sama by sa, podľa mňa, neodvážila vymaniť zo svojho stereotypu babičky a matky obetavo slúžiacej svojej rodine. Takže spočiatku odvážna vôbec nebola, len cítila, že vzťahy so synmi a v ich rodinách nie sú v poriadku, čo sa najviac odrážalo na vnúčikovi Ivankovi. Bolo to dieťa týrané nezáujmom svojich rodičov. A Broňo sa stal pre Ivanka mužským vzorom, čo bolo ďalším dôvodom zblíženia Hany s Broňom.

Hana berie všetky udalosti, ktoré zmena jej správania prináša, veľmi stoicky a vyrovnane. Kde sa v nej berie taký pokoj a rovnováha?

– Pokoj a rovnováhu jej prináša vedomie, že sa veci dostávajú do správnych koľají, najviac to zasa vidno na malom Ivankovi. Hana konečne začína vidieť seba i svojich synov kriticky, uvedomuje si, čo všetko robila zle. Ako submisívna manželka nezabránila, aby jej synovia neopakovali model správania svojho otca. To, že sú synovia z jej nového správania, ale najmä z výberu partnera v šoku, ju dokonca niekedy pobaví. Silu jej dáva znova vnúčik Ivanko, lebo sa z neho stáva šťastné dieťa. Aj preto, že ona sa stala správnou babičkou.

Malý Ivanko je dôležitou postavou filmu. Svojím spôsobom stmeľuje všetkých zúčastnených. Dokážu byť deti katalyzátorom nefungujúcich vzťahov, ako sme to mohli vidieť vo filme?

– Áno, môžu, pokiaľ ich my, dospelí nezničíme. Ak má dieťa šťastie, že má správny vzor v podobe rodiča alebo učiteľa, ktorý ho vedie životom s láskou a k láske k poznaniu, a ešte mu vštepí aj morálne hodnoty. A to môže zasa len osobným príkladom.

Režisér Bohdan Sláma v jednom z rozhovorov hovorí, že Baba z ľadu je vlastne o šťastí, čo je napokon aj jeden z hlavných motívov v jeho tvorbe. Vnímate to podobne?

– Súhlasím s týmto tvrdením. Bohdanovi hrdinovia sa trápia, usilujú, sú niekedy trápni až smiešni práve úprimnou snahou dosiahnuť šťastie, nájsť lásku, byť prijatí svojím okolím. Zažívajú pritom často dramatické peripetie aj tragické udalosti. A my sa pri tom smejeme – nie z nich, ale spolu s nimi. Tento uhol pohľadu mi je blízky a preto sú Slámove scenáre pre mňa príťažlivé.

Sláma má zároveň schopnosť hovoriť o vážnych veciach s humorom. Dokáže vniesť absurditu aj tam, kde by ju divák najmenej čakal, a situáciu tak odľahčí. Je aj tento humor pre vás dôvodom vracať sa do jeho filmov?

– Áno, na Bohdanových scenároch sa mi páči presne toto. Že sa v nich humor objaví nečakane, zdanlivo v nevhodnej alebo vážnej situácii. Ale veď to je práve ono! Aj v živote niekedy zažívame situácie, že v zúfalstve nám neostáva iné, len sa smiať.

Pokračovanie rozhovoru na www.kinematograf.sk.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Kultúra

Z. Mauréry: Postava učiteľky bola za odmenu

Published

on

By

Už dnes večer si v rámci premietaní Bažant Kinematografu v piešťanskom Hudobnom pavilóne v Mestkom parku môžete pozrieť film Učiteľka. S herečkou Zuzanou Mauréry sa o ňom zhovárala Simona Nôtová. Časť rozhovoru si môžete prečítať u nás, a ak vás zaujal, dočítate ho na stránkach Bažant Kinematografu.

Zuzana Mauréry je z umeleckej rodiny. Svedčí o tom nielen jej profesionálna cesta divadelnej či filmovej herečky a muzikálovej speváčky, ale aj spontánnosť, ktorou uchváti každého, kto sa s ňou stretne. V oblasti filmu svoj talent nedávno naplno ukázala vo filme Jana Hřebejka Učiteľka a za postavu Márie Drazdechovej získala Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary či národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Film sa dnes s obrovským úspechom premieta po celom svete.

Čakali ste takýto úspech filmu Učiteľka?

 

– Vôbec nie. Pôvodne to bol malý televízny film, ktorý ani nemal ísť do kín. Je to len veľká zhoda dobrých náhod, ktorá stojí za jeho úspechom.

Film medzi divákmi veľmi zarezonoval. Podľa reálií by sme mohli povedať, že je zasadený do nášho prostredia i dejín, no ukazuje sa, že oslovuje divákov po celom svete. Čím si myslíte, že to je?

– Je to univerzálna a veľmi aktuálna téma manipulácie. Zvlášť detí, ktoré majú vo významnom formatívnom veku dva veľké vzory, a to sú učiteľ a rodič. Je to dôležité, pretože každého z nás nejaká učiteľka ovplyvnila, či už pozitívne alebo negatívne. A práve v tom je príbeh filmu univerzálny. Skutočnosť, že je situovaný do našich 80. rokov, vôbec neprekáža, je to čitateľné aj napriek tomu.

Môže mať takýto film aj schopnosť ovplyvniť stav, ako dnes vyzerá vzdelávanie, výchova alebo školstvo?

– Rodičia na Učiteľku berú do kina aj svoje deti, aby im ukázali, ako to kedysi vyzeralo. Je to len nejaká kvapka v pohári, ale myslím si, že aj to k niečomu prispeje. Film napríklad vyvolal veľmi živú diskusiu medzi učiteľmi a rodičmi na internete. A keď rezonuje, ľudia sa touto témou zaoberajú a rozmýšľajú o nej, je to obrovský prínos.

Učiteľka Mária Drazdechová predstiera úprimnosť, pritom za maskou úsmevu skrýva závisť a túžbu po moci. Bolo pre vás náročné stvárniť takýto rozporuplný charakter?

– Podľa mňa nie je dvojtvárna. Chce pomáhať a myslí to veľmi dobre, najmä pre blaho spoločnosti. Jej charakter je absolútne jednoznačný, pretože spôsob, akým to robí, nemá z jej pohľadu dve stránky, je to jej prirodzenosť. Podľa nej si musíme navzájom milo pomáhať, ale ako ona povie. Herecky som sa to snažila ustáť tak, aby do posledného momentu nebolo čitateľné, či je taká priama alebo v tom má aj druhý plán.

Verí podľa vás v dobro toho, čo robí? Je presvedčená o správnosti?

– Určite je o tom presvedčená a to vytvára hrany celého príbehu. Je autorita, má moc a má ísť príkladom a hranica je tam, kde začne svoju moc zneužívať. Na druhej strane sú rodičia, ktorí už nie sú pomocníci, ale stávajú sa z nich sluhovia.

Dlho ste premýšľali, ako tú rolu uchopiť? Ako ju udržať na tej správnej hrane?

– Nie, bolo to tak dobre napísané, že som vôbec nerozmýšľala o ničom. Tak, ako som to zahrala na konkurze, tak som to hrala aj potom. Keď totiž človek príde do styku s kvalitným scenárom a poetikou Petra Jarchovského a s výnimočným režisérom, akým je Jan Hřebejk, tak zúročí všetky svoje skúsenosti a musí ich aj všetky použiť. Hřebejk je totiž režisér, ktorý vychádza z hercov. Čo prinesiete na pľac, to použije a až potom vytvára výsledok.

Celý film je postavený na učiteľke, ostatné postavy sú v „jej“ príbehu len panáčikmi, ktorými hýbe. Nebola to pre vás veľká zodpovednosť?

– Nemyslím si, že je to tak. Netreba zabúdať, že to, aká Mária Drazdechová naozaj bola, odohrali najmä rodičia. Keď som robila drobné postsynchróny, videla som pár záberov a bola som prekvapená, že prečo mi to Hřebejk dovolil takto hrať. Mala som pocit, že hrám nejakú operetu a že rodičia hrajú absolútne vážne. A v tom je genialita Hřebejka, že prostredníctvom rodičov i detí vyvážil učiteľku. Bez nich by učiteľka nikdy nevynikla, lebo oni odohrali to, čo v sebe skrýva.

Pokračovanie na www.kinematograf.sk

Projekcia filmu sa uskutoční v piatok 7.7.2017 o 21:30 h Hudobný pavilón v Mestskom parku.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články