Connect with us

Aktuality

Punkáči pokutu nezaplatia. Pokračovanie festivalu je aj tak ohrozené

Published

on

Keď dosiahli pocit slasti, vždy ich uzemnili strasti. Osud festivalu Punkáči  deťom pripomína krivku ekg. Po úspechu pravidelne nasleduje pád. Po tom, čo pomohli deťom, sa museli zadĺžiť. Problémy ustáli, ale hrozila im pokuta za nepodpísané zmluvy s dobrovoľníkmi, ktorí pracovali na festivale bez nároku na honorár. Bude nasledovať opäť úspech alebo koniec? Na naše otázky odpovedal jeden z organizátorov festivalu Palo „Palec“ Kassay.

[singlepic id=16811 w=320 h=240 float=left]Punkáči deťom 2011 bol už 4. ročníkom festivalu. Prečo organizátori zmluvy s dobrovoľníkmi nemali a hrozila vám za to vysoká pokuta? Išlo z vašej strany o neznalosť zákona?

Musíme sa priznať. Vôbec nám nenapadlo, že toto od nás zákon vyžaduje. Mali sme, ako vždy pred festivalom, veľa starostí s celkovou predprípravou množstva dôležitých vecí a na podrobnosti nezostal čas. Išlo o kombináciu nepozornosti a neznalosti zákona, ale platí staré známe klišé „chybami sa človek učí“. Sme poučení.

Budete musieť pokutu platiť?

S radosťou chceme oznámiť, že pokutu za tento prešľap platiť nemusíme.

Inšpektorka uznala, že nie je potrebné postihovať benefičný festival?

Presne tak. Pani inšpektorka po porade s právnikom uznala, že by to nebolo na mieste. Hlavný organizátor – Andrej Sigino Siget neskôr vydal len čestné prehlásenie.

Prišla inšpekcia náhodou alebo bola ohlásená? Je podozrenie, že by ju mohla poslať konkurencia?

Skôr by to mohol byť nespokojný občan mesta. Nechceme však nikoho obviňovať. Sme radi, že všetko dopadlo dobre.

[singlepic id=16826 w=320 h=240 float=left]Nerozmýšľate nad tým, že by ste na webe festivalu Punkáči deťom zverejnili číslo účtu, na ktorý by mohli dobrovoľníci alebo ľudia, ktorí sa festivalu nezúčastnili, buď už z dôvodu pracovného vyťaženia prípadne pre zlé počasie, vkladať peniaze  pre  deti? Prípadne aj tí, ktorým záleží na budúcnosti a kvalite festivalu. Možno by pomohli festivalu dostať sa aj zo straty…

Na stránke už zverejnené číslo účtu je. Naň môžu ľudia prispievať ľubovoľnou čiastkou na zachovanie festivalu pre ďalšie roky. Za každý príspevok sa chceme vopred poďakovať.

Nasleduje festival Punkáči deťom osud iných festivalov a začína sa pohybovať skôr v stratách?

Bilancia je 50 na 50. Prvý a tretí ročník sme boli v pluse, druhý a štvrtý už nie. Najhoršie sme uzatvorili druhý ročník. Skončili sme v strate okolo 3500 eur a hlavný organizátor si musel dokonca vziať úver.

[singlepic id=16799 w=320 h=240 float=right]Potvrdili sa predbežné odhady a aj tento ročník skončil stratou? Ako budete teraz pokračovať?

Odhady boli do piatkového večera pozitívne. Následne už horšie. Momentálne sa rozhoduje o samotnej existencii festivalu. Nemáme už 18-19 rokov a takmer každý z organizátorov má svoju prácu alebo štúdium. Aby festival rástol je potrebné sa hlavne kvalitatívne zlepšovať, z čoho vyplýva, že mu treba venovať viac času. Toho nazvyš nemá nikto z nás. Ale uvidíme. Zatiaľ nie je nič stratené.

Deťom žiadne peniaze nepôjdu?

Nadácii odovzdáme aspoň nákupné poukážky od OD Kaufland v hodnote 300 eur.

Bola tohtoročná účasť na festivale nižšia ako po minulé roky? Prečo, keď sa kvalita zvýšila?

Tohtoročná účasť bola nižšia. Myslíme si, že hlavným dôvodom bol štvrtkový celodenný výdatný dážď. Ľuďom sa nechcelo ísť brodiť bahnom a  premoknúť do nitky. Príroda sa s nami jednoducho tento rok nekamarátila…

Ako bolo zabezpečené upratovanie? Kedy ste Lodenicu vrátili do zaužívaného stavu?

Areál prišiel do pôvodného stavu v sobotu, týždeň po festivale.

[singlepic id=16828 w=320 h=240 float=right]Aké ohlasy prišli po festivale zo strany mesta a obyvateľov?

To, nanešťastie, neviem. Musel som odísť už v nedeľu, nakoľko mám pracovné povinnosti. Počas festivalu boli ohlasy od ľudí väčšinou pozitívne. Sme naklonení diskusii. Ak niekomu niečo vadí, žiada sa prísť, slušne sa porozprávať a spoločne prídeme k riešeniu problému.

Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým návštevníkom festivalu, ktorí prišli aj napriek veľmi zlému počasiu, všetkým kapelám, ktoré tradične podporili festival a zahrali bez nároku na honorár a v neposlednom rade všetkým organizátorom, kamarátom a známym, ktorí prispeli k nášmu spoločnému dielu. ĎAKUJEM!

Dúfam, že ľudia sa budú naďalej stretávať na tomto festivale so skvelou myšlienkou.

Text: Tatiana Michalková Foto: Martin Palkovič

REKLAMA

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články