Connect with us

Rozhovory

Peter Remiš: „Na živote sa mi páči, že neustále prekvapuje“

Published

on

Petra Remiša netreba Piešťancom veľmi predstavovať. Takže iba v skratke. Peter je lídrom kapely Slniečko alias Punto a rybacé hlavy, učiteľ anglického jazyka, bývalý poštár, reportér denníka Nový čas, šéfredaktor Piešťanského týždňa, ale aj bloger, textár a skladateľ. Pred Vianocami sme si dohodli stretnutie a porozprávali sa o živote, hudbe, láske a súkromí, vážne i menej vážne…

[singlepic id=8575 w=320 h=240 float=left]Pri otázke, či by si nemal chuť na rozhovor o živote, si okamžite súhlasil. Necítiš sa ako „celebrita“, ktorá by mala robiť trochu drahoty?

Očakávam, že mi tento rozhovor nijako neprospeje, ale napriek tomu som do toho išiel, pretože rád idem s kožou na trh…

A ako je to potom s tými negatívnymi reakciami, ak sa teda nejaké vyskytnú. Trápiš sa pre ne, nespávaš?

Negatívne reakcie sú. Ja už ale 30 rokov spávam zle, takže to s tým nijako nesúvisí. Najviac ma vie vytočiť, keď niekto napíše kritickú reakciu ako anonym. Najradšej by som ho okamžite zaškrtil. Je to ako keby ste niekomu v noci podložili nohu a potom sa v tme vytešovali z jeho utrpenia. Potom sa na to ale vyspím a už to nijako neriešim.

Vyštudoval si Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského, dnes učíš. Aký si bol ako žiak na základnej škole?

Jeden z najlepších. Okrem toho, že som spolužiačkam kradol cukríky, za čo sa dodnes hanbím. Iné to bolo na výške. Pedagogiku som študoval už ako dospelý, a vždy pri skúškovom som si hovoril, že to nechám, že to nie je pre mňa. Sám seba som sa pýtal, do čoho som sa to pustil. Nakoniec som doštudoval. A dnes to neriešim ani neľutujem.

[singlepic id=8572 w=320 h=240 float=right]V budúcom roku osláviš významné životné jubileum, budeš bilancovať?

Neplánujem oslavovať, vek nie je pre mňa dôvod na oslavu. Bilancujem každý deň.

A aká ti vychádza bilancia?

Som nespokojný a lenivý, a to je zlá kombinácia. A hoci som nespokojný, neurobím nič pre to, aby som bol spokojný, lebo som lenivý. Taký začarovaný kruh. Ale človek nesmie byť úplne spokojný, ako hovoril môj strýko Imro. Nespokojnosť nás ženie dopredu.

Až také zlé s tou lenivosťou to ale nebude, každý týždeň napíšeš nový blog, texty k pesničkám, čo ťa inšpiruje?

Toto je ten druh „zákernej otázky“ (úsmev). Inšpirujú ma napríklad absolútne odlišné idey, ktoré sa snažím prepojiť. Napríklad televízna reportáž z pápežovej návštevy, chalan, ktorý sa sťažuje, „jak húkajú dzedzinári“, keď idú z Indiansu, a k tomu pesnička „Proč ta sova tolik houkala“. A toto všetko som spojil do jednej pesničky Dzedzinári. Niečo úplne nespojiteľné. Baví ma to. Inšpiruje ma ale všetko, čo náhodne začujem a vidím.

[singlepic id=8573 w=320 h=240 float=left]Pred rokmi si vydal básnickú zbierku, kde sa píše aj o sexe, v blogoch občas zabrúsiš aj do politiky, je pre teba nejaká téma tabu?

Doteraz som sa ešte nejako vážne nepustil do témy láska. Ak som lásku niekde spomenul, tak len ironicky. To je moja slabá stránka. Dokonca jedna moja fanynka mi raz napísala, že keď v blogu Erotica píšem o tom, ako sa mi páčil delfín Flipper, je to prejav mojej skrytej homosexuality. Neviem, nechávam to na psychoanalytikov.

Vieš si predstaviť, že by kapela Slniečko spievala o láske?

Predstaviť áno. Ak sa mi niekedy podarí ešte vydať nejaký album, mohol by byť aj celý o láske, ale tiež len ironizujúco.

Keď sme pri tejto téme, trošku vojdem do tvojho súkromia. Si slobodný, nie je to s tebou ako s Karlom Gottom, ktorý dlho kvôli jednej žene nechcel stratiť všetky ostatné?

Presne tak (úsmev). V mojom živote sa vlastne za posledných dvadsať rokov nič zásadné nezmenilo. Ak sa to zmení, bude aspoň dôvod na oslavu.

Blížia sa Vianoce, ako ich stráviš?

Na Štedrú večeru tradične pôjdem k mame, nakúpim samozrejme darčeky, a možno budem musieť zabiť kapra. Teším sa na Vianoce, ako na obdobie, keď budem mať čas na kamarátov. Nebudem musieť veľa cestovať, veľa pracovať, dvíhať telefóny. Budem len chodiť so psom, bežkovať, korčuľovať. Vyzerá to, že tieto Vianoce budú perfektné, pretože riadne sneží a mrzne. Ježiško je k nám štedrý.

Tak predsa som v tebe objavila kúsok romantika…

Jasné, som romantik, len to nesmiem dávať v tvorbe príliš najavo, lebo to by ľudí nudilo.

Dávaš si aj predsavzatia do Nového roku?

Nedávam si osobné predsavzatia. V dlhodobom pláne mám ale ďalšiu knižku blogov, druhý záväzok by mohol byť nový album Slniečka. Keď sa to nepodarilo k 25. výročiu kapely, tak na moje okrúhle narodeniny by sa patrilo. Nepočítam s tým, že to bude album postavený len na nových pesničkách, skôr nejaká výberovka a k tomu pár nových skladieb.

[singlepic id=8574 w=320 h=240 float=right]Aký je Peter Remiš, keď nevyučuje, nekoncertuje, a je len sám sebou v súkromí?

Je nervózny, depresívny, cholerický, sentimentálny a samoľúby (úsmev).

Dnes máš úspešnú jazykovú školu, populárnu kapelu, verím, že si zdravý, tak si vlastne spokojný človek?

Je to ako so všetkým. Vždy závidíme to, čo nemáme, napríklad ja závidím druhým neúspešné školy a neúspešné kapely (smiech). Ale vážne, napríklad závidím ľuďom rodinu. Ja síce mám rodinu – mamu, bratov, neter, ale to je rodina v inom, širšom slova zmysle.

Niekoľko rokov si pôsobil ako novinár, akú otázku by si položil sám sebe, na ktorú si doteraz nemal možnosť odpovedať?

Napríklad, či ma ešte život dokáže niečím prekvapiť. A odpovedal by som áno. Na živote sa mi páči, že neustále prekvapuje a nič vopred nie je jasné a dané. Na nič sa nesmieme pozerať len z jednej strany, vždy musíme pripustiť, že všetko môže byť aj úplne inak.

Zhovárala sa: Petra Adamcová Foto:  Tomáš Hudcovič – hugophoto agency

Continue Reading

Koktail

Časť z vašich nákupov pôjde na autá pre Slovenský Červený kríž

Published

on

By

Druhý ročník projektu na podporu terénnych sociálnych služieb, na ktorom spolupracujú Slovenský Červený kríž (SČK) a spoločnosť Kaufland, odštartoval vo štvrtok 14. júna. V rámci projektu „S našimi značkami je pomoc na ceste“ môžu zákazníci spoločnosti kúpou výrobkov privátnych značiek podporiť nákup vozidiel, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi.

Využívané budú v rámci terénnych sociálnych služieb, ktoré SČK zabezpečuje. Minulý rok sa vďaka tomuto projektu a zapojeniu nielen zákazníkov obchodu, ale aj s finančným príspevkom od spoločnosti samotnej, podarilo zakúpiť  päť nových áut a spustiť či posilniť terénne sociálne služby v rôznych kútoch Slovenska.

Terénne sociálne služby využívajú najmä ľudia, ktorí sú v nepriaznivej sociálnej situácii kvôli svojmu veku, zdravotnému postihnutiu či dlhodobo zhoršenému zdravotnému stavu. Veľmi často je využívaná práve prepravná služba a to najmä v prípade návštevy lekára, kedy sa dotyčná osoba nemá ako prepraviť. Okrem prepravných služieb sa pod terénne sociálne služby radia aj opatrovateľské služby. Nemenej dôležité sú však aj sociálne poradenstvo, špecializované sociálne poradenstvo, požičiavanie zdravotníckych pomôcok,  rozvoz šatstva a potravinovej pomoci.

„Minulý rok sme projekt odštartovali s veľkým úspechom a vďaka našim zákazníkom sa podarilo vyzbierať sumu na kúpu až piatich nových vozidiel, ktoré boli vybavené aj špeciálnou plošinou pre ľudí na invalidnom vozíku. Veríme, že tento rok spoločnými silami pomôžeme ďalším územným spolkom Slovenského Červeného kríža prepravnú službu rozbehnúť , príp. v okresoch, v ktorých už táto služba funguje, ešte viac zvýšiť jej pokrytie,“ dodáva Erika Turček Pfundtnerová, z oddelenia spoločenskej zodpovednosti spoločnosti Kaufland.

Do spustenia projektu poskytovalo prepravnú službu 8 územných spolkov SČK pre 2 678 klientov. „Je jednou z finančne najnákladnejších v portfóliu našich terénnych sociálnych služieb. Spokojné tváre ľudí na ňu odkázaných nás však posúvajú, dodávajú nám chuť udržiavať ju a hľadať možnosti jej rozširovania. Sme radi, že sme našli partnera, ktorý to chápe a umožňuje nám prepravnú službu modernizovať a sprístupňovať jej využitie práve tým, ktorí sú na ňu najviac odkázaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK.

TS

Continue Reading

Kultúra

Rozhovor: Zuzana Kronerová o Babe z ľadu

Published

on

By

Bažant Kinematograf vám ako poslednú snímku tento rok ponúka v pondelok 10. júla o 21:30 h v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku film Baba z ľadu. S jej hlavnou predstaviteľkou Zuzanou Kronerovou sa rozprávala Simona Nôtová.

Zuzana Kronerová je na veľkom plátne ako doma. Jej filmografiu tvorí množstvo postáv, v ktorých vždy presvedčivo stvárni akýkoľvek charakter. No nechýba ani v žiadnom z filmov úspešného českého režiséra Bohdana Slámu. Divoké včely, Štěstí, Venkovský učiteľ, Štyri slnká a najnovšie Baba z ľadu. V poslednom z nich ako ovdovená Hana nabrala odvahu a v šesťdesiatke sa rozhodla začať žiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Čo bolo hlavným dôvodom pre Hanu, že našla odvahu na zmenu a rozhodla sa ísť vlastnou cestou?

– Hana mala šťastie, že stretla otužilca Broňa, človeka vnútorne slobodného a nezviazaného konvenciami. Sama by sa, podľa mňa, neodvážila vymaniť zo svojho stereotypu babičky a matky obetavo slúžiacej svojej rodine. Takže spočiatku odvážna vôbec nebola, len cítila, že vzťahy so synmi a v ich rodinách nie sú v poriadku, čo sa najviac odrážalo na vnúčikovi Ivankovi. Bolo to dieťa týrané nezáujmom svojich rodičov. A Broňo sa stal pre Ivanka mužským vzorom, čo bolo ďalším dôvodom zblíženia Hany s Broňom.

Hana berie všetky udalosti, ktoré zmena jej správania prináša, veľmi stoicky a vyrovnane. Kde sa v nej berie taký pokoj a rovnováha?

– Pokoj a rovnováhu jej prináša vedomie, že sa veci dostávajú do správnych koľají, najviac to zasa vidno na malom Ivankovi. Hana konečne začína vidieť seba i svojich synov kriticky, uvedomuje si, čo všetko robila zle. Ako submisívna manželka nezabránila, aby jej synovia neopakovali model správania svojho otca. To, že sú synovia z jej nového správania, ale najmä z výberu partnera v šoku, ju dokonca niekedy pobaví. Silu jej dáva znova vnúčik Ivanko, lebo sa z neho stáva šťastné dieťa. Aj preto, že ona sa stala správnou babičkou.

Malý Ivanko je dôležitou postavou filmu. Svojím spôsobom stmeľuje všetkých zúčastnených. Dokážu byť deti katalyzátorom nefungujúcich vzťahov, ako sme to mohli vidieť vo filme?

– Áno, môžu, pokiaľ ich my, dospelí nezničíme. Ak má dieťa šťastie, že má správny vzor v podobe rodiča alebo učiteľa, ktorý ho vedie životom s láskou a k láske k poznaniu, a ešte mu vštepí aj morálne hodnoty. A to môže zasa len osobným príkladom.

Režisér Bohdan Sláma v jednom z rozhovorov hovorí, že Baba z ľadu je vlastne o šťastí, čo je napokon aj jeden z hlavných motívov v jeho tvorbe. Vnímate to podobne?

– Súhlasím s týmto tvrdením. Bohdanovi hrdinovia sa trápia, usilujú, sú niekedy trápni až smiešni práve úprimnou snahou dosiahnuť šťastie, nájsť lásku, byť prijatí svojím okolím. Zažívajú pritom často dramatické peripetie aj tragické udalosti. A my sa pri tom smejeme – nie z nich, ale spolu s nimi. Tento uhol pohľadu mi je blízky a preto sú Slámove scenáre pre mňa príťažlivé.

Sláma má zároveň schopnosť hovoriť o vážnych veciach s humorom. Dokáže vniesť absurditu aj tam, kde by ju divák najmenej čakal, a situáciu tak odľahčí. Je aj tento humor pre vás dôvodom vracať sa do jeho filmov?

– Áno, na Bohdanových scenároch sa mi páči presne toto. Že sa v nich humor objaví nečakane, zdanlivo v nevhodnej alebo vážnej situácii. Ale veď to je práve ono! Aj v živote niekedy zažívame situácie, že v zúfalstve nám neostáva iné, len sa smiať.

Pokračovanie rozhovoru na www.kinematograf.sk.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Kultúra

Z. Mauréry: Postava učiteľky bola za odmenu

Published

on

By

Už dnes večer si v rámci premietaní Bažant Kinematografu v piešťanskom Hudobnom pavilóne v Mestkom parku môžete pozrieť film Učiteľka. S herečkou Zuzanou Mauréry sa o ňom zhovárala Simona Nôtová. Časť rozhovoru si môžete prečítať u nás, a ak vás zaujal, dočítate ho na stránkach Bažant Kinematografu.

Zuzana Mauréry je z umeleckej rodiny. Svedčí o tom nielen jej profesionálna cesta divadelnej či filmovej herečky a muzikálovej speváčky, ale aj spontánnosť, ktorou uchváti každého, kto sa s ňou stretne. V oblasti filmu svoj talent nedávno naplno ukázala vo filme Jana Hřebejka Učiteľka a za postavu Márie Drazdechovej získala Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary či národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Film sa dnes s obrovským úspechom premieta po celom svete.

Čakali ste takýto úspech filmu Učiteľka?

 

– Vôbec nie. Pôvodne to bol malý televízny film, ktorý ani nemal ísť do kín. Je to len veľká zhoda dobrých náhod, ktorá stojí za jeho úspechom.

Film medzi divákmi veľmi zarezonoval. Podľa reálií by sme mohli povedať, že je zasadený do nášho prostredia i dejín, no ukazuje sa, že oslovuje divákov po celom svete. Čím si myslíte, že to je?

– Je to univerzálna a veľmi aktuálna téma manipulácie. Zvlášť detí, ktoré majú vo významnom formatívnom veku dva veľké vzory, a to sú učiteľ a rodič. Je to dôležité, pretože každého z nás nejaká učiteľka ovplyvnila, či už pozitívne alebo negatívne. A práve v tom je príbeh filmu univerzálny. Skutočnosť, že je situovaný do našich 80. rokov, vôbec neprekáža, je to čitateľné aj napriek tomu.

Môže mať takýto film aj schopnosť ovplyvniť stav, ako dnes vyzerá vzdelávanie, výchova alebo školstvo?

– Rodičia na Učiteľku berú do kina aj svoje deti, aby im ukázali, ako to kedysi vyzeralo. Je to len nejaká kvapka v pohári, ale myslím si, že aj to k niečomu prispeje. Film napríklad vyvolal veľmi živú diskusiu medzi učiteľmi a rodičmi na internete. A keď rezonuje, ľudia sa touto témou zaoberajú a rozmýšľajú o nej, je to obrovský prínos.

Učiteľka Mária Drazdechová predstiera úprimnosť, pritom za maskou úsmevu skrýva závisť a túžbu po moci. Bolo pre vás náročné stvárniť takýto rozporuplný charakter?

– Podľa mňa nie je dvojtvárna. Chce pomáhať a myslí to veľmi dobre, najmä pre blaho spoločnosti. Jej charakter je absolútne jednoznačný, pretože spôsob, akým to robí, nemá z jej pohľadu dve stránky, je to jej prirodzenosť. Podľa nej si musíme navzájom milo pomáhať, ale ako ona povie. Herecky som sa to snažila ustáť tak, aby do posledného momentu nebolo čitateľné, či je taká priama alebo v tom má aj druhý plán.

Verí podľa vás v dobro toho, čo robí? Je presvedčená o správnosti?

– Určite je o tom presvedčená a to vytvára hrany celého príbehu. Je autorita, má moc a má ísť príkladom a hranica je tam, kde začne svoju moc zneužívať. Na druhej strane sú rodičia, ktorí už nie sú pomocníci, ale stávajú sa z nich sluhovia.

Dlho ste premýšľali, ako tú rolu uchopiť? Ako ju udržať na tej správnej hrane?

– Nie, bolo to tak dobre napísané, že som vôbec nerozmýšľala o ničom. Tak, ako som to zahrala na konkurze, tak som to hrala aj potom. Keď totiž človek príde do styku s kvalitným scenárom a poetikou Petra Jarchovského a s výnimočným režisérom, akým je Jan Hřebejk, tak zúročí všetky svoje skúsenosti a musí ich aj všetky použiť. Hřebejk je totiž režisér, ktorý vychádza z hercov. Čo prinesiete na pľac, to použije a až potom vytvára výsledok.

Celý film je postavený na učiteľke, ostatné postavy sú v „jej“ príbehu len panáčikmi, ktorými hýbe. Nebola to pre vás veľká zodpovednosť?

– Nemyslím si, že je to tak. Netreba zabúdať, že to, aká Mária Drazdechová naozaj bola, odohrali najmä rodičia. Keď som robila drobné postsynchróny, videla som pár záberov a bola som prekvapená, že prečo mi to Hřebejk dovolil takto hrať. Mala som pocit, že hrám nejakú operetu a že rodičia hrajú absolútne vážne. A v tom je genialita Hřebejka, že prostredníctvom rodičov i detí vyvážil učiteľku. Bez nich by učiteľka nikdy nevynikla, lebo oni odohrali to, čo v sebe skrýva.

Pokračovanie na www.kinematograf.sk

Projekcia filmu sa uskutoční v piatok 7.7.2017 o 21:30 h Hudobný pavilón v Mestskom parku.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články