Connect with us

Aktuality

M. Kobzová: Kúpele Piešťany sú vlajkovou loďou Danubius Hotels Group

Published

on

Iniciátorkou nedávnej návštevy známeho egyptológa Zahiho Hawassa v Piešťanoch bola obchodno-marketingová riaditeľka Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a.s., Michaela Kobzová, ktorá po tlačovej konferencii poskytla pre PNky aj krátky rozhovor. Hovorili sme napríklad o tom, kam smerujú kúpele, ako vyzerá návštevnosť, či sa vracia aj domáca klientela a dotkli sme sa tiež postoja Danubius Group Hotels k najznámejším kúpeľom Slovenska. Podľa členky vedenia SLKP sú Piešťany pre majiteľov jednoznačne vlajkovou loďou a ich smerovanie sa vrátilo najmä k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti s využitím jedinečnej termálnej vody.

IMG_2003Kedysi tvorili Slováci a Česi najsilnejšiu skupinu návštevníkov kúpeľov, aj vďaka podpore štátu, aký je stav s „domácou“ klientelou v súčasnosti, má návštevnosť stúpajúcu krivku?

Piešťany majú zväčša svoju stabilnú klientelu z Nemecka, Čiech, Ruska, Ameriky, Blízkeho či Stredného východu, ale tiež Poľska či ďalších krajín EÚ. Pri slovenských návštevníkoch ju tvoria z 25 percent poistenci na liečebných pobytoch a približne 15 percent sú samoplatitelia. Hoci v konkurencii rôznych zahraničných „last minute“ ponúk to máme ťažké, rovnako tiež na Slovensku vyrástlo mnoho wellness hotelov a centier, áno, návštevníkov zo Slovenska pribúda. Ľudia si zrejme začali uvedomovať, aké dôležité je dbať na prevenciu a zdravie. Nie je cieľom, aby chodili na operácie a potom prišli na 21 alebo 28 dní ako poistenci. A noví klienti chodia práve vďaka tomu, že služby a hlavne náš zdravotný štandard, ktorý poskytujeme, je stále na veľmi vysokej úrovni.

IMG_2024
Pred časom nastal v kúpeľoch trend otočiť služby smerom k wellnessu, aká je súčasnosť? Ktorým smerom sa budú kúpele uberať a aké služby preferujú Vaši klienti – zdravotnú oblasť alebo kombinované?

Ktorým smerom sa budeme uberať? Určite zdravotným. Piešťany vždy boli zamerané na zdravotné hľadisko, na komplexné liečenie pacienta, či už po úrazoch alebo operáciách a tento trend chceme, aby pretrvával do budúcnosti. Až 85 percent našich pobytov tvoria liečebné balíky, zvyšok sú preventívne pobyty a krátkodobé pobyty. Chceme ale viac komunikovať smerom k prevencii, aby si ľudia uvedomili, aké dôležité je zdravie a chodili do kúpeľov nielen vtedy, keď už je neskoro.

Čo sa týka balíkov, mení sa nimi aj vek návštevníkov? Využívajú ich ľudia v produktívnom veku alebo stále ide skôr o seniorov?

Najmä na ambulantné procedúry alebo víkendové balíky nás vyhľadáva stále viacej mladých ľudí, športovcov, ľudí, ktorí robia fitness, behajú, bicyklujú, sú aktívni a v tej našej liečivej vode nájdu úľavu a relax. Je to teda taký mix, ale hlavná klientela začína 50+, pričom ponúkame i vyslovene seniorské pobyty.

IMG_0374Myslíte si, že by poisťovne, respektíve štát mal zvýšiť podporu prevencie zdravia pre kúpele?

Sľubujú to, ale v zásade, poisťovne pred časom navýšili príspevok na pobyt v kúpeľoch a pevne dúfam, že tento trend bude pokračovať, lebo čoraz viacej ľudí je chorých a potrebuje liečbu. Pacienti majú nárok na podporu na liečenie každý druhý rok, tak sme si napríklad mysleli, že návštevnosť bude kolísať, ale pacientov pribúda a štát by s tým mal niečo urobiť. Napríklad v rámci podpory rekondičných rehabilitačných pobytov pre zamestnancov a podobne.


frantiskove kupeleKde vidíte rezervy v propagácii kúpeľov, pomohla by napríklad popularizácia ich histórie, podobne ako to robí Zahi Hawass pre návštevnosť Egypta a jeho archeologický výskum?

Kúpele Piešťany robia maximum pre svoju propagáciu, ja vnímam skôr problém v celkovej propagácii Slovenska. Nie je tajomstvom, že keď ideme na veľtrhy či výstavy, návštevníci napríklad poznajú Piešťany, ale pýtajú sa, kde je Slovensko. Chýba nám komplexná prezentácia Slovenska, nejaký maskot, známka, znak, ktorý vám hneď udrie do očí a ľudia si povedia: Aha, toto je tá krajina, ktorú by sme mali navštíviť.  Spôsob, akým vystupuje doktor Hawass, vnímam ako veľmi dobrú popularitu, že chodí a propaguje svoju krajinu. Možno nejaká podobná osobnosť by pomohla, niekto, kto spopularizuje aj tú našu históriu, tie kúpele, veď Slovensko je kúpeľnou veľmocou, človek, ktorý dá svetu „message“: príďte, sme najbohatšia krajina na minerálne pramene alebo krajina, ktorá má 60 percent zalesneného povrchu a podobne.

Slovenské liečebné kúpele Piešťany patria do Danubius Hotels Group, medzinárodnej skupiny, v ktorej je viacero kúpeľov, ktoré z nich by pre nás mohli byť vzorom?

Piešťany sú jednoznačne vlajkovou loďou spoločnosti Danubius Hotels Group a dovolím si tvrdiť, že z toho zdravotného hľadiska, liečenia a jedinečnej termálnej vody nemáme konkurenciu.

Nedávno prebehla rekonštrukcia balneoterapie či časti hotela Esplanade, čo majú kúpele na pláne do budúcna?

V rekonštrukcii Balnea Esplanade plánujeme pokračovať, koncom roka by sme mali začať s rekonštrukciou hotela Pro Patria a služby Thermia Palace chceme rozšíriť o vnútorný bazén.

Každý rok sa v meste koná Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, ktoré začína už o pár dní. Obyvatelia tento názov vnímajú trochu kontroverzne a majú pocit, že kúpele sa na ňom dostatočne nepodieľajú, takisto na celkovej spolupráci s mestom, aká je podľa Vás v súčasnosti?

Spolupráca s mestom začína byť na dobrej úrovni, našli sme v mnohom spoločnú reč, pravidelne sa stretávame, chodíme na veľtrhy a výstavy spoločne s Rezortom Piešťany, plánujeme urobiť nejaké spoločné aktivity pre obyvateľov, myslím, že tá komunikácia je v súčasnosti naozaj dobrá. Podujatie Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny je však vyslovene záležitosťou mesta, počas neho poskytujeme len občerstvenie pre hostí. V rámci kultúrnych podujatí si organizujeme vlastné aktivity, pretože máme dosť  špecifickú klientelu a nemôžeme im ponúknuť napríklad koncert kapely Horkýže-Slíže či niečo podobné. Samozrejme, informujeme ich, či už o podujatiach Domu umenia alebo iných a naši hostia majú na výber. Ale myslím, že by sme sa vedeli stretnúť aj v ďalších, nielen kultúrnych podujatiach, napríklad na Dni zdravia alebo robiť osvetu iných kultúr, tradícií,  viem si predstaviť napríklad Egyptský alebo Izraelský deň, aby aj obyvatelia mesta mali možnosť spoznať kultúru hostí, ktorí chodia do kúpeľov Piešťany, aby nevznikali medzi nimi nejaké zbytočné bariéry.

SlovanK ďalším otázkam, ktoré sa týkali najmä pre obyvateľov dôležitých tém, ako napríklad stav hotela Slovan a ďalších kúpeľných budov na mestskej strane, či možnej rekonštrukcii EVY, sa Michaela Kobzová nevyjadrila. „Prepáčte, ale ide o kompetenciu iných členov vedenia spoločnosti. V najbližšej dobe plánujeme zaviesť inštitút hovorcu, ktorému budete môcť poslať otázky.“

Ďakujeme za rozhovor.

DSC_2708Michaela Kobzová pracuje ako riaditeľka pre obchod a marketing v spoločnosti Danubius Hotels Group, SLKP a.s. od apríla 2015. Do piešťanských kúpeľov sa vrátila po siedmich rokoch od svojho odchodu z pozície Obchodného manažéra pre Stredný východ. Medzitým pôsobila v kúpeľoch Rajecké Teplice, či v hoteli Accor Pannonia Slovakia – Hotel Mercure Bratislava ako sales representative, či sales manager v Austria Trend Hotel Bratislava.

Zhovárala sa: Adriana Drahovská, foto: archív PNky, archív SLKP

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články