Connect with us

Rozhovory

J. Pullmann: Chýbajú kúpaliská s termálnou vodou, preto musíme robiť atrakcie z každej blbosti

Published

on

Cestovný ruch v Piešťanoch – téma, ktorá je v posledných dňoch viac než aktuálna. Založenie oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany sprevádzajú nezrovnalosti ohľadne výšky členského príspevku piešťanských kúpeľov, ale ozývajú sa aj nespokojní podnikatelia podľa, pre ktorých je povinné členské vo výške 1000 eur ročne príliš vysoké.

[singlepic id=24288 w=450 h=400 float=right]Jedným z podnikateľov v oblasti cestovného ruchu, ktorý chcel už vlani iniciovať vznik združenia cestovného ruchu a k nemu pridruženej zľavovej karty Piešťany Card, bol prevádzkovateľ Campingu Pullmann Piešťany, Jozef Pullmann. Iniciatíva, ktorú sa pokúsili rozvinúť s Jozefom Drahovským, sa však nestretla s dostatočným ohlasom v samospráve ani u podnikateľských subjektov. Položili sme mu niekoľko otázok v súvislosti so vznikom Rezortu Piešťany, ale taktiež sme sa pýtali na jeho pohľad na cestovný ruch u nás.

Ako vnímate založenie Rezortu Piešťany? Má toto združenie potenciál prilákať turistov do Piešťan?

Mám zmiešané pocity. Na jednej strane vítam snahu pomôcť cestovnému ruchu u nás. Koniec koncov sme spolu s Jozefom Drahovským pred rokom iniciovali podobný projekt, aj keď menej medializovaný, na kolene robený, bez právnej podpory, ale v princípe skoro ten istý. Vidím tam aj skvelé subjekty v podobe trojice hotelov, ktorých prácu poznám a vážim si ju. Oni totiž cestovný ruch robiť vedia a sú ozajstným prínosom v tejto skupine.
Na strane druhej tam vidím aj veľa chýb. Prvá zásadná je v tom, že sa neoslovili viaceré subjekty. Ostatným to môže pripadať aj tak, že to je len skupina vyvolených. Úplne zlým krokom bolo oslovenie niektorých ľudí, ktorých som videl sedieť na valnom zhromaždení. Sú to  tí, ktorí cestovný ruch skôr v Piešťanoch ničia než mu pomáhajú.

Chceli by ste sa k združeniu za súčasných podmienok pripojiť alebo by sa podľa vášho názoru mali nejako zmeniť? Ak áno ako?

Neviem na túto otázku odpovedať. Rezort zatiaľ absolútne nerieši najdôležitejšou otázku. A to prečo klesá návštevnosť a následne odpoveď ako sa tomu vyhnúť. Ak to má byť len umelé združenie, ktoré bude tvoriť prezentáciu a marketing pre Piešťany, tak sa pridať nechcem. To si môžeme zaplatiť za tie peniaze reklamnú agentúru. Podmienky zatiaľ tiež nikto nepozná. Ja by som však navrhol pospájať všetky subjekty cestovného a gastronómie v Piešťanoch. Nebrať však tie, ktoré majú zlé meno medzi klientami. Tie nám Piešťany nepredajú.

Aké výhody môže združenie cestovného ruchu priniesť práve vášmu podniku?

Ak nezačne riešiť primárnu otázku v podobe lákadla pre turistov, tak žiadnu.

Určite sa snažíte prilákať svojich klientov do Piešťan aj samostatne. Aké metódy sa vám osvedčili?

Lákanie do Piešťan je čoraz ťažšie. Niekedy ste asi nemuseli ani pohnúť perom a mali ste v Piešťanoch plno. Boli tu lákadlá. Dostatok termálnej vody pre kúpaliská. Ľudia sem chodili radi aj bez toho, aby ich niekto aktívne vyhľadával. Dnes to už neplatí. Musíme robiť atrakcie z každej blbosti a klientom dať aj modré z neba.

Viete v kempingoch je lákanie klientov trochu odlišné ako u hotelov. Toto je iná skupina turistov. Oni chcú vidieť všetko možné a nie len vysedávať na izbe, či prechádzať sa po meste.

Spolupracujem so štvoricou kempingov na Slovensku a robíme aktívne jazdy po Slovensku s piatimi zástavkami v každom kempe. Celé je to o spolupráci. O klientov sa delíme snažíme sa im spraviť lákadlo, aby na Slovensko so svojim karavanom prišli a zdržali sa.

Čo vaši klienti na Piešťanoch najviac chvália a naopak, na čo sa najviac sťažujú?

Chýba im možnosť stráviť chvíle s rodinou na dobrom kúpalisku. Hlavnou skupinou pre každého podnikateľa v cestovnom ruchu je asi rodina s deťmi. To čo povedia deti, to je sväté, tam sa ide. A deťom nestačia pávy v parku, či kúpanie sa v horúcej vode medzi staršími ľuďmi za nemalé peniaze. Pochvál je bohužiaľ čoraz menej. Skôr sú to len spomienky na to aké Piešťany niekedy boli.

Čo je z vášho pohľadu najväčšou výhodou pre cestovný ruch v Piešťanoch a čo je najväčším nedostatkom?

Máme geniálny dar. Krásnu polohu, nádherné jazero, pramene. Všetko tu máme, len akosi na to zabúdame. Predbehli nás dediny, ktoré narazili na termálnu vodu. Dookola nieje nič, kde by ste mohli ísť, ale majú plno lebo majú atrakciu.

Ono je to tak, ak máte hotel pri zjazdovke asi ho budete mať prázdny, keď nemáte sneh. Ak máte mesto v našej oblasti typickej pre letnú sezónu, potrebujete ľudí kúpať, inak tu majú len sprievodné atrakcie. Inde to pochopili, u nás nie. Inde však nesedí žaba na prameni.

Ktoré problémy sa podľa vás dajú riešiť okamžite?

Asi to je otázka trochu aj na Rezort Piešťany. Nemôžu však o tom hovoriť ľudia, ktorí stoja za poklesom turistov. Budem hovoriť na rovinu. Primátora si vážim za všetky možné aktivity, ale nie za podporu cestovného ruchu. Za tie roky sa tu pre to nespravilo absolútne nič.

Starosta obce Banka sedel pri zakladaní rezortu. On sám však s miestnymi poslancami nesie zodpovednosť za to, že toľko ospevované kúpalisko Sĺňava je dnes len zrúcaninou. Mali možnosti aj po dvoch rokoch napadnúť zmluvu a pokúsiť sa získať pozemok späť, ale nestalo sa tak. Asi to tu niekomu vyhovuje. Prosím, ale nech sa netvária, že idú teraz pomáhať.

Ak máme konať okamžite musíme neustále atakovať samosprávu, aby priniesla stimuly pre podnikateľov. Myslíte si, že keby bola možnosť získať povolenie na užívanie termálnej vody, že by sme už dávno nemali v Piešťanoch aquapark alebo niečo podobné?

Aká je podľa vás budúcnosť Piešťan v oblasti cestovného ruchu? Ako bude naše mesto a okolité obce vyzerať z tohto pohľadu o 15 – 20 rokov?

Rád by som povedal, že bude také ako niektoré mestá v Rakúsku. To by sa však muselo veľa zmeniť. Viete v Rakúsku lumpov zatvárajú do väzenia. U nás na Slovensku sú títo ľudia, aj keď nie oficiálne, často vlastníkmi subjektov cestovného ruchu. Česť tým, ktorí nie. To je však spoločenský problém celej krajiny a každého odvetvia.

Na záver musím povedať, že vidím aj veľa pozitívneho. Máme tu veľa kvalitných prevádzok veľa aktívnych mladých ľudí.  Dúfam, že Rezort Piešťany prizve všetkých, ktorí majú čo povedať a chcú pomôcť, a že spoločne sa vytvorí v Piešťanoch kus dobrej práce pre to, aby sem chodilo v budúcnosti čo najviac turistov, a aby odchádzali domov spokojní.

(hp)

Continue Reading

Koktail

Časť z vašich nákupov pôjde na autá pre Slovenský Červený kríž

Published

on

By

Druhý ročník projektu na podporu terénnych sociálnych služieb, na ktorom spolupracujú Slovenský Červený kríž (SČK) a spoločnosť Kaufland, odštartoval vo štvrtok 14. júna. V rámci projektu „S našimi značkami je pomoc na ceste“ môžu zákazníci spoločnosti kúpou výrobkov privátnych značiek podporiť nákup vozidiel, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi.

Využívané budú v rámci terénnych sociálnych služieb, ktoré SČK zabezpečuje. Minulý rok sa vďaka tomuto projektu a zapojeniu nielen zákazníkov obchodu, ale aj s finančným príspevkom od spoločnosti samotnej, podarilo zakúpiť  päť nových áut a spustiť či posilniť terénne sociálne služby v rôznych kútoch Slovenska.

Terénne sociálne služby využívajú najmä ľudia, ktorí sú v nepriaznivej sociálnej situácii kvôli svojmu veku, zdravotnému postihnutiu či dlhodobo zhoršenému zdravotnému stavu. Veľmi často je využívaná práve prepravná služba a to najmä v prípade návštevy lekára, kedy sa dotyčná osoba nemá ako prepraviť. Okrem prepravných služieb sa pod terénne sociálne služby radia aj opatrovateľské služby. Nemenej dôležité sú však aj sociálne poradenstvo, špecializované sociálne poradenstvo, požičiavanie zdravotníckych pomôcok,  rozvoz šatstva a potravinovej pomoci.

„Minulý rok sme projekt odštartovali s veľkým úspechom a vďaka našim zákazníkom sa podarilo vyzbierať sumu na kúpu až piatich nových vozidiel, ktoré boli vybavené aj špeciálnou plošinou pre ľudí na invalidnom vozíku. Veríme, že tento rok spoločnými silami pomôžeme ďalším územným spolkom Slovenského Červeného kríža prepravnú službu rozbehnúť , príp. v okresoch, v ktorých už táto služba funguje, ešte viac zvýšiť jej pokrytie,“ dodáva Erika Turček Pfundtnerová, z oddelenia spoločenskej zodpovednosti spoločnosti Kaufland.

Do spustenia projektu poskytovalo prepravnú službu 8 územných spolkov SČK pre 2 678 klientov. „Je jednou z finančne najnákladnejších v portfóliu našich terénnych sociálnych služieb. Spokojné tváre ľudí na ňu odkázaných nás však posúvajú, dodávajú nám chuť udržiavať ju a hľadať možnosti jej rozširovania. Sme radi, že sme našli partnera, ktorý to chápe a umožňuje nám prepravnú službu modernizovať a sprístupňovať jej využitie práve tým, ktorí sú na ňu najviac odkázaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK.

TS

Continue Reading

Kultúra

Rozhovor: Zuzana Kronerová o Babe z ľadu

Published

on

By

Bažant Kinematograf vám ako poslednú snímku tento rok ponúka v pondelok 10. júla o 21:30 h v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku film Baba z ľadu. S jej hlavnou predstaviteľkou Zuzanou Kronerovou sa rozprávala Simona Nôtová.

Zuzana Kronerová je na veľkom plátne ako doma. Jej filmografiu tvorí množstvo postáv, v ktorých vždy presvedčivo stvárni akýkoľvek charakter. No nechýba ani v žiadnom z filmov úspešného českého režiséra Bohdana Slámu. Divoké včely, Štěstí, Venkovský učiteľ, Štyri slnká a najnovšie Baba z ľadu. V poslednom z nich ako ovdovená Hana nabrala odvahu a v šesťdesiatke sa rozhodla začať žiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Čo bolo hlavným dôvodom pre Hanu, že našla odvahu na zmenu a rozhodla sa ísť vlastnou cestou?

– Hana mala šťastie, že stretla otužilca Broňa, človeka vnútorne slobodného a nezviazaného konvenciami. Sama by sa, podľa mňa, neodvážila vymaniť zo svojho stereotypu babičky a matky obetavo slúžiacej svojej rodine. Takže spočiatku odvážna vôbec nebola, len cítila, že vzťahy so synmi a v ich rodinách nie sú v poriadku, čo sa najviac odrážalo na vnúčikovi Ivankovi. Bolo to dieťa týrané nezáujmom svojich rodičov. A Broňo sa stal pre Ivanka mužským vzorom, čo bolo ďalším dôvodom zblíženia Hany s Broňom.

Hana berie všetky udalosti, ktoré zmena jej správania prináša, veľmi stoicky a vyrovnane. Kde sa v nej berie taký pokoj a rovnováha?

– Pokoj a rovnováhu jej prináša vedomie, že sa veci dostávajú do správnych koľají, najviac to zasa vidno na malom Ivankovi. Hana konečne začína vidieť seba i svojich synov kriticky, uvedomuje si, čo všetko robila zle. Ako submisívna manželka nezabránila, aby jej synovia neopakovali model správania svojho otca. To, že sú synovia z jej nového správania, ale najmä z výberu partnera v šoku, ju dokonca niekedy pobaví. Silu jej dáva znova vnúčik Ivanko, lebo sa z neho stáva šťastné dieťa. Aj preto, že ona sa stala správnou babičkou.

Malý Ivanko je dôležitou postavou filmu. Svojím spôsobom stmeľuje všetkých zúčastnených. Dokážu byť deti katalyzátorom nefungujúcich vzťahov, ako sme to mohli vidieť vo filme?

– Áno, môžu, pokiaľ ich my, dospelí nezničíme. Ak má dieťa šťastie, že má správny vzor v podobe rodiča alebo učiteľa, ktorý ho vedie životom s láskou a k láske k poznaniu, a ešte mu vštepí aj morálne hodnoty. A to môže zasa len osobným príkladom.

Režisér Bohdan Sláma v jednom z rozhovorov hovorí, že Baba z ľadu je vlastne o šťastí, čo je napokon aj jeden z hlavných motívov v jeho tvorbe. Vnímate to podobne?

– Súhlasím s týmto tvrdením. Bohdanovi hrdinovia sa trápia, usilujú, sú niekedy trápni až smiešni práve úprimnou snahou dosiahnuť šťastie, nájsť lásku, byť prijatí svojím okolím. Zažívajú pritom často dramatické peripetie aj tragické udalosti. A my sa pri tom smejeme – nie z nich, ale spolu s nimi. Tento uhol pohľadu mi je blízky a preto sú Slámove scenáre pre mňa príťažlivé.

Sláma má zároveň schopnosť hovoriť o vážnych veciach s humorom. Dokáže vniesť absurditu aj tam, kde by ju divák najmenej čakal, a situáciu tak odľahčí. Je aj tento humor pre vás dôvodom vracať sa do jeho filmov?

– Áno, na Bohdanových scenároch sa mi páči presne toto. Že sa v nich humor objaví nečakane, zdanlivo v nevhodnej alebo vážnej situácii. Ale veď to je práve ono! Aj v živote niekedy zažívame situácie, že v zúfalstve nám neostáva iné, len sa smiať.

Pokračovanie rozhovoru na www.kinematograf.sk.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Kultúra

Z. Mauréry: Postava učiteľky bola za odmenu

Published

on

By

Už dnes večer si v rámci premietaní Bažant Kinematografu v piešťanskom Hudobnom pavilóne v Mestkom parku môžete pozrieť film Učiteľka. S herečkou Zuzanou Mauréry sa o ňom zhovárala Simona Nôtová. Časť rozhovoru si môžete prečítať u nás, a ak vás zaujal, dočítate ho na stránkach Bažant Kinematografu.

Zuzana Mauréry je z umeleckej rodiny. Svedčí o tom nielen jej profesionálna cesta divadelnej či filmovej herečky a muzikálovej speváčky, ale aj spontánnosť, ktorou uchváti každého, kto sa s ňou stretne. V oblasti filmu svoj talent nedávno naplno ukázala vo filme Jana Hřebejka Učiteľka a za postavu Márie Drazdechovej získala Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary či národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Film sa dnes s obrovským úspechom premieta po celom svete.

Čakali ste takýto úspech filmu Učiteľka?

 

– Vôbec nie. Pôvodne to bol malý televízny film, ktorý ani nemal ísť do kín. Je to len veľká zhoda dobrých náhod, ktorá stojí za jeho úspechom.

Film medzi divákmi veľmi zarezonoval. Podľa reálií by sme mohli povedať, že je zasadený do nášho prostredia i dejín, no ukazuje sa, že oslovuje divákov po celom svete. Čím si myslíte, že to je?

– Je to univerzálna a veľmi aktuálna téma manipulácie. Zvlášť detí, ktoré majú vo významnom formatívnom veku dva veľké vzory, a to sú učiteľ a rodič. Je to dôležité, pretože každého z nás nejaká učiteľka ovplyvnila, či už pozitívne alebo negatívne. A práve v tom je príbeh filmu univerzálny. Skutočnosť, že je situovaný do našich 80. rokov, vôbec neprekáža, je to čitateľné aj napriek tomu.

Môže mať takýto film aj schopnosť ovplyvniť stav, ako dnes vyzerá vzdelávanie, výchova alebo školstvo?

– Rodičia na Učiteľku berú do kina aj svoje deti, aby im ukázali, ako to kedysi vyzeralo. Je to len nejaká kvapka v pohári, ale myslím si, že aj to k niečomu prispeje. Film napríklad vyvolal veľmi živú diskusiu medzi učiteľmi a rodičmi na internete. A keď rezonuje, ľudia sa touto témou zaoberajú a rozmýšľajú o nej, je to obrovský prínos.

Učiteľka Mária Drazdechová predstiera úprimnosť, pritom za maskou úsmevu skrýva závisť a túžbu po moci. Bolo pre vás náročné stvárniť takýto rozporuplný charakter?

– Podľa mňa nie je dvojtvárna. Chce pomáhať a myslí to veľmi dobre, najmä pre blaho spoločnosti. Jej charakter je absolútne jednoznačný, pretože spôsob, akým to robí, nemá z jej pohľadu dve stránky, je to jej prirodzenosť. Podľa nej si musíme navzájom milo pomáhať, ale ako ona povie. Herecky som sa to snažila ustáť tak, aby do posledného momentu nebolo čitateľné, či je taká priama alebo v tom má aj druhý plán.

Verí podľa vás v dobro toho, čo robí? Je presvedčená o správnosti?

– Určite je o tom presvedčená a to vytvára hrany celého príbehu. Je autorita, má moc a má ísť príkladom a hranica je tam, kde začne svoju moc zneužívať. Na druhej strane sú rodičia, ktorí už nie sú pomocníci, ale stávajú sa z nich sluhovia.

Dlho ste premýšľali, ako tú rolu uchopiť? Ako ju udržať na tej správnej hrane?

– Nie, bolo to tak dobre napísané, že som vôbec nerozmýšľala o ničom. Tak, ako som to zahrala na konkurze, tak som to hrala aj potom. Keď totiž človek príde do styku s kvalitným scenárom a poetikou Petra Jarchovského a s výnimočným režisérom, akým je Jan Hřebejk, tak zúročí všetky svoje skúsenosti a musí ich aj všetky použiť. Hřebejk je totiž režisér, ktorý vychádza z hercov. Čo prinesiete na pľac, to použije a až potom vytvára výsledok.

Celý film je postavený na učiteľke, ostatné postavy sú v „jej“ príbehu len panáčikmi, ktorými hýbe. Nebola to pre vás veľká zodpovednosť?

– Nemyslím si, že je to tak. Netreba zabúdať, že to, aká Mária Drazdechová naozaj bola, odohrali najmä rodičia. Keď som robila drobné postsynchróny, videla som pár záberov a bola som prekvapená, že prečo mi to Hřebejk dovolil takto hrať. Mala som pocit, že hrám nejakú operetu a že rodičia hrajú absolútne vážne. A v tom je genialita Hřebejka, že prostredníctvom rodičov i detí vyvážil učiteľku. Bez nich by učiteľka nikdy nevynikla, lebo oni odohrali to, čo v sebe skrýva.

Pokračovanie na www.kinematograf.sk

Projekcia filmu sa uskutoční v piatok 7.7.2017 o 21:30 h Hudobný pavilón v Mestskom parku.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články