Connect with us

Aktuality

Haváriám mladých môžu predchádzať drsné kampane

Published

on

S majiteľom autoškoly s dlhoročnými skúsenosťami Liborom Bohunickým sme sa rozprávali o tom, ako predchádzať dopravným nehodám, ktoré spôsobujú mladí vodiči. Jednoznačný recept podľa neho neexistuje. Sám má dobré skúsenosti s českou kampaňou Nemyslíš – zaplatíš. Drastické videá režiséra Filipa Renča dokážu podľa neho žiakov šokovať. Pomohlo by aj vyššie poistné pre tých, ktorí už nehodu spôsobili.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=wD_IdkN_I-E[/youtube]

Dá sa už v autoškole odhadnúť osobnosť budúceho vodiča?

Žiadna autoškola neučí žiaka jazdiť rýchlo. Ale určite každý učiteľ dokáže žiaka odhadnúť. Hneď na prvých jazdách je vidieť, či bude ten človek jazdiť slušne. To je vidieť od začiatku, že má snahu zrýchľovať, a treba ho upozorňovať, aby išiel pomalšie. V autoškole ho ubrzdím, ale akonáhle zistí, že je sám, začne zrýchľovať a prispôsobuje sa okoliu. Žiaci vidia, že ideme päťdesiatkou a teraz nás predbieha jedno, druhé auto oveľa vyššou rýchlosťou, tak sa sami pýtajú, ako je to možné? Vodiči už v autoškole nadobúdajú pocit, že tá päťdesiatka je len pre autoškolu a pre ostatných to neplatí.

Je toto podľa vás trend posledných rokov alebo sa to dialo vždy?

Bolo to vždy tak, že autoškolu musel každý predbehnúť, zase musíme rátať s tým, že neboli také rýchle vozidlá. Všetci sme jazdili na rovnakých autách – škodovky, žiguláky, trabanty, a všetky jazdili relatívne rovnakou rýchlosťou. To je podstatný rozdiel. A mladý človek nemá taký vzťah k hodnote vozidla, nešetrí ho, nevie ho udržiavať. Buchne dvermi, len aby mal benzín, olej, a to je všetko. On ani nechce poznať, ako pracuje motor alebo čo sa deje v prevodovke, keď rýchlo preradí, či prešmyknú kolesá…

Niekedy sa bolo treba autám viac venovať. Dnes už nie sú také poruchové a ak áno, idú do servisu. Vzťah k autu bol niekedy iný. Teraz je to len o tom ukázať sa pred kamarátom, ako ide rýchlo.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=CB_WsT20-PM[/youtube]

Dá sa teda podľa vás tragickým nehodám nejako zamedziť?

Jednoznačný recept na to nie je. Spomalíte ho, poradíte mu, aby od 17 rokov s niekým chodil, ale raz sa aj tak stane, že pôjde sám. Tiež bolo spomínané, že mladí nebudú môcť jazdiť po polnoci. Dobre, tak pred polnocou budú všetky havárky. Možno by mohli trochu pomôcť poisťovne. Ak je rizikový vodič, mal dopravnú nehodu, bude platiť trojnásobnú poistku.

Mladí ľudia nemajú predvídavosť. To je to najväčšie nebezpečenstvo. A pri tejto poslednej havárii šofér išiel veľmi rýchlo do zákruty. Nie je to až taká ostrá zákruta, ale nepočítal s tým, že mu môže do cesty vbehnúť mačka alebo zajac, sú tam podniky, mohol cúvať kamión, vietor mohol otvoriť niektorú bránu… Ľudia nepredvídajú. To miesto je, dá sa povedať, neprehľadné. Ak tam išli veľkou rýchlosťou, stačilo, že sa niečoho zľakol a mohol vyletieť. A ďalšia vec, že tam nebol žiadna brzdná dráha. Podľa mňa dostal šmyk, ktorý sa dal ešte zvládnuť, ale v šmyku ide volant podstatne ťažšie, preto ho mohol prudko stočiť do strany… Je to naozaj veľké nešťastie.

Môžu pomôcť napríklad kampane ako Nemyslíš – zaplatíš, ktorá bežala v Českej republike?

Ja osobne to žiakom púšťam. A je na nich vidno šok. Nerobia si posmešky, ale okamžite stíchnu. Určite to má funkciu a ak by to u nás bežalo, určite by to pomohlo. Aspoň niektorí by sa nad tým pozastavili.

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=BeTUHvP5g0o[/youtube]

A čo možnosť šoférovať od 17 rokov v doprovode skúseného vodiča?

Tam je to tak päťdesiat na päťdesiat. V niektorých krajinách to funguje, znížila sa aj nehodovosť, ale otázne je, kto si sadne s tým mladým vodičom za volant. Ak je to mama, ktorá má vodičák roky v šuplíku, ako mu dokáže poradiť? Alebo paradoxne vodič vyjde z autoškoly a je naučený predpisy, ale sadne za volant s otcom alebo starším bratom, ktorý môže byť trochu nervózny a ten mu povie: „Čo sa tak vlečieš? Však tu nie sú policajti.“ Môže to mať aj zlý vplyv. Hovorí sa však, že v Nemecku, kde je to zavedené, klesla nehodovosť.

Nechýba pri výchove mládeže aj detské dopravné ihrisko?

Ihrisko máme, sú v tom zapojené štyri autoškoly. Tento rok k nám prišlo 55 škôl. Poriadali sme aj detskú dopravnú súťaž, u nás bola okresná aj krajská. Takže deti chodia, a niekedy ideme aj my za nimi. Dva týždne sme boli napríklad v Trenčíne, pri tamojšom Centre voľného času. Za tento školský rok bude spolu odškolených 4261 žiakov.

Drastické video z britskej protinehodovej kampane:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=ILMkpRNCBDI[/youtube]

Autor: Martin Palkovič Foto: KR HaZZ

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články