Connect with us

Rozhovory

Festival Nebojte sa! nie je len o hudbe

Published

on

Už tento piatok 9. júla a sobotu 10. júla sa uskutoční v Krakovanoch pri Piešťanoch šiesty ročník open air festivalu Nebojte sa! Vyzerá to tak, že kríza nekríza, s festivalmi sa jednoducho roztrhlo vrece, tento festival je však svojou orientáciou trošku iný. Usporiadatelia festivalu Nebojte sa! lákajú návštevníkov nielen na hudbu, ale ponúkajú aj duchovný rozmer podujatia. Pár otázok o festivale sme položili organizátorovi Lukášovi Košťálovi, ktorý je tiež predsedom OZ Koráb nádeje pracujúceho s mladými ľuďmi.

Pre koho je festival určený?

Predovšetkým pre mladých ľudí. Mladí ľudia sú v dnešnej spoločnosti ťažko skúšaní. Zo všetkých strán sa im ponúka materialistický spôsob života, výsledkom čoho často býva strata zmyslu života, depresia, zúfalosť, závislosť a kríza vzťahov, čoraz častejšie sa prejavujúca násilím. Festival Nebojte sa! chce aj preto odokryť mladým ľuďom duchovné hodnoty, hodnoty, ktoré sú trvalé, ktoré sa nemenia zmenou priateľa, zmenou školy… Podujatie je určené nielen kresťanskej mládeži, ale aj všetkým, ktorí sympatizujú s pripraveným programom.

Festival má už celkom peknú tradíciu. Ako vlastne vznikol?

Festival vznikol v podstate z takého snívania dvoch ľudí – bývalého správcu farnosti Krakovany Ľudovíta Malého (momentálne dekana v Novom Meste nad Váhom) a mňa. Naším úmyslom bolo ponúknuť predovšetkým mladým ľuďom pohľad na vieru z trochu iného uhla, teda hlavne z prívetivejšieho pre mladého človeka. Zároveň nám išlo aj o akési spájanie mladých kresťanov zo širokého okolia, nadväzovanie nových priateľstiev. Festival sa postupne vyvíjal z tzv. „stretnutia mládeže“ v roku 2005 až po súčasnú podobu, keď v rámci Trnavskej arcidiecézy patrí popri festivale Lumen a arcidiecéznom stretnutí mládeže Nádej, k tým väčším.

Koná sa festival pravidelne v Krakovanoch a koľko naň chodí účastníkov?

S výnimkou roku 2008, kedy sme festival organizovali vo Vrbovom, sa každoročne koná festival v Krakovanoch. Čo sa týka návštevnosti, tak vlani sme mali okolo osemsto účastníkov. Nemáme ambíciu byť nejakým megafestivalom, chceme aby u nás vládla relatívne rodinná atmosféra. Okrem hudby chceme totiž tým čo to potrebujú, ponúknuť aj pomocnú ruku pri riešení životných situácií, poskytnúť nápady na trávenie voľného času. Našou snahou je, aby mladí ľudia načerpali množstvo duchovnej sily, aby prehĺbili svoj vzťah s priateľmi a s Bohom, našli nové priateťstvá.

Vystupujú na festivale len veriaci?

Vystupujú tu prevažne kresťanské kapely, ale mnohé z nich sa vo svojom repertoári neorientujú len na piesne o Bohu. Dôležitým motívom v piesňach je aj život a vzťahy. Na Slovensku sa veľmi udomácnil pojem gospel, nie je to však úplne správne. Skôr by som to nazval kresťanskou hudbou, ktorá je na festivale zastúpená v rôznych žánroch ako napríklad rock, pop, blues, british pop, worship, bluesrock, funky, reggue. Vlani a predvlani sme tu mali aj hip-hopovú kapelku.

Ak by si mal vypichnú? niektorú z kapiel, kto by to bol?

Určite Janais, ktorú možno mnohí čitatelia poznajú z televízie. Medzi jej najväčšie úspechy patrí účasť v národnom kole súťaže EUROVISION Song Contest 2009 s autorskou piesňou „Taram ta rej“. Janais sa spomedzi 177 prihlásených prebojovala až do finále. Druhou by bola prešovská kapela OUT OF CONTROL, v ktorej zvuku možno počuť zmes britrocku, chytľavé melodické linky a jemné prvky elektroniky. Množstvo vplyvov a inšpirácií sa podpísalo pod originálne znejúci prejav tejto partie mladých chalanov. V ich hudbe nie je však dôležitý iba zvuk, tak ako u všetkých kapiel na festivale aj u nich sa v textoch odzrkadľuje nenásilným a nevtieravým spôsobom ich viera v Boha. Za sebou už majú množstvo koncertov na Slovensku v Čechách a vo Veľkej Británii. Takisto boli veľmi úspešní ako finalisti hudobnej súťaže Coca-Cola Popstar. Určite stojí za to vypočuť si tento mladý talent slovenskej hudobnej scény.

Čo by si povedal o speakroch, ktorých budú môcť návštevníci počuť tento rok?

Ján Buc je kňazom Katolíckej cirkvi, ktorý na plný úväzok pracuje s mládežou. Je tajomníkom Sekcie pre mládež Konferencie biskupov Slovenska, riaditeľom Diecézneho centra voľného času, predsedom Združenia kresťanských spoločenstiev mládeže, riaditeľom Komisie pre mládež v Spišskej diecéze.  V roku 1990 prežil obrátenie a vyštudoval teológiu a sociálnu prácu. Od roku 2000 sa aktívne venuje mladým ľuďom. Patrí do spoločenstva Vinica na Spiši, ktoré slúži mladým ľuďom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Druhým bude Rišo Vašeška, ktorý je vedúcim spoločenstva Nový Jeruzalem v Žiline.

Počas festivalu pripravujete aj štyri workshopy, resp. prednášky.

Áno, budú prebiehať súčasne na viacerých miestach. Účastníci si môžu vybrať z tém – Predmanželský sex vs. sex v manželstve, Misie ako povolanie pre mladého kresťana, Okultizmus, mágia a vyvolávanie duchov, modlitby za oslobodenie a City a manipulácia osobnosti.

O predmanželskom sexe budú hovoriť Jozef a Simona Predáčovci z Ligy pár páru, čo je organizácia zaoberajúca sa plánovaným rodičovstvom, ktorej cieľom je podporovať rodinu, pomáhať budovať manželské vzťahy pomocou prirodzeného prístupu k regulácii počatia a šíriť zdravý životný štýl medzi mladými ľuďmi. O misiách ako povolaní povie Štefan Rašák, misionár pôsobiaci na Haiti a Sibíri. Okultizmu a s tým súvisiacim problémom sa bude venovať Pavol Hucík, kňaz z Bystrian v Spišskej diecéze. Poslednú tému citov a manipuláciu osobnosti rozoberie Miroslav Schlesinger, ktorý pracuje na oddelení prevencie kriminality MsP v Pezinku a je riaditeľom občianskeho združenia – Spoločne proti kriminalite.

Prečo ste vybrali práve tieto témy?

Som v častom kontakte s mladými ľuďmi a tieto témy vnímame u nich ako kľúčové. Mladý človek sa často dostáva k niečomu zlému, čím si znekvalitní život, práve nevedomosťou v oblastiach ako je sexualita, plánované rodičovstvo, okultizmus a tiež manipulácia. Veríme, že takto pomôžeme v informovanosti, a mladí tak budú mať možnosť vybrať si to, čo je správne.

Autor: Tomáš Hudcovič  Foto: Festival Nebojte sa!

Atomsféra minuléro roka:[nggallery id=50]

Continue Reading

Koktail

Časť z vašich nákupov pôjde na autá pre Slovenský Červený kríž

Published

on

By

Druhý ročník projektu na podporu terénnych sociálnych služieb, na ktorom spolupracujú Slovenský Červený kríž (SČK) a spoločnosť Kaufland, odštartoval vo štvrtok 14. júna. V rámci projektu „S našimi značkami je pomoc na ceste“ môžu zákazníci spoločnosti kúpou výrobkov privátnych značiek podporiť nákup vozidiel, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi.

Využívané budú v rámci terénnych sociálnych služieb, ktoré SČK zabezpečuje. Minulý rok sa vďaka tomuto projektu a zapojeniu nielen zákazníkov obchodu, ale aj s finančným príspevkom od spoločnosti samotnej, podarilo zakúpiť  päť nových áut a spustiť či posilniť terénne sociálne služby v rôznych kútoch Slovenska.

Terénne sociálne služby využívajú najmä ľudia, ktorí sú v nepriaznivej sociálnej situácii kvôli svojmu veku, zdravotnému postihnutiu či dlhodobo zhoršenému zdravotnému stavu. Veľmi často je využívaná práve prepravná služba a to najmä v prípade návštevy lekára, kedy sa dotyčná osoba nemá ako prepraviť. Okrem prepravných služieb sa pod terénne sociálne služby radia aj opatrovateľské služby. Nemenej dôležité sú však aj sociálne poradenstvo, špecializované sociálne poradenstvo, požičiavanie zdravotníckych pomôcok,  rozvoz šatstva a potravinovej pomoci.

„Minulý rok sme projekt odštartovali s veľkým úspechom a vďaka našim zákazníkom sa podarilo vyzbierať sumu na kúpu až piatich nových vozidiel, ktoré boli vybavené aj špeciálnou plošinou pre ľudí na invalidnom vozíku. Veríme, že tento rok spoločnými silami pomôžeme ďalším územným spolkom Slovenského Červeného kríža prepravnú službu rozbehnúť , príp. v okresoch, v ktorých už táto služba funguje, ešte viac zvýšiť jej pokrytie,“ dodáva Erika Turček Pfundtnerová, z oddelenia spoločenskej zodpovednosti spoločnosti Kaufland.

Do spustenia projektu poskytovalo prepravnú službu 8 územných spolkov SČK pre 2 678 klientov. „Je jednou z finančne najnákladnejších v portfóliu našich terénnych sociálnych služieb. Spokojné tváre ľudí na ňu odkázaných nás však posúvajú, dodávajú nám chuť udržiavať ju a hľadať možnosti jej rozširovania. Sme radi, že sme našli partnera, ktorý to chápe a umožňuje nám prepravnú službu modernizovať a sprístupňovať jej využitie práve tým, ktorí sú na ňu najviac odkázaní,“ hovorí Zuzana Rosiarová, generálna sekretárka SČK.

TS

Continue Reading

Kultúra

Rozhovor: Zuzana Kronerová o Babe z ľadu

Published

on

By

Bažant Kinematograf vám ako poslednú snímku tento rok ponúka v pondelok 10. júla o 21:30 h v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku film Baba z ľadu. S jej hlavnou predstaviteľkou Zuzanou Kronerovou sa rozprávala Simona Nôtová.

Zuzana Kronerová je na veľkom plátne ako doma. Jej filmografiu tvorí množstvo postáv, v ktorých vždy presvedčivo stvárni akýkoľvek charakter. No nechýba ani v žiadnom z filmov úspešného českého režiséra Bohdana Slámu. Divoké včely, Štěstí, Venkovský učiteľ, Štyri slnká a najnovšie Baba z ľadu. V poslednom z nich ako ovdovená Hana nabrala odvahu a v šesťdesiatke sa rozhodla začať žiť svoj život podľa vlastných predstáv.

Čo bolo hlavným dôvodom pre Hanu, že našla odvahu na zmenu a rozhodla sa ísť vlastnou cestou?

– Hana mala šťastie, že stretla otužilca Broňa, človeka vnútorne slobodného a nezviazaného konvenciami. Sama by sa, podľa mňa, neodvážila vymaniť zo svojho stereotypu babičky a matky obetavo slúžiacej svojej rodine. Takže spočiatku odvážna vôbec nebola, len cítila, že vzťahy so synmi a v ich rodinách nie sú v poriadku, čo sa najviac odrážalo na vnúčikovi Ivankovi. Bolo to dieťa týrané nezáujmom svojich rodičov. A Broňo sa stal pre Ivanka mužským vzorom, čo bolo ďalším dôvodom zblíženia Hany s Broňom.

Hana berie všetky udalosti, ktoré zmena jej správania prináša, veľmi stoicky a vyrovnane. Kde sa v nej berie taký pokoj a rovnováha?

– Pokoj a rovnováhu jej prináša vedomie, že sa veci dostávajú do správnych koľají, najviac to zasa vidno na malom Ivankovi. Hana konečne začína vidieť seba i svojich synov kriticky, uvedomuje si, čo všetko robila zle. Ako submisívna manželka nezabránila, aby jej synovia neopakovali model správania svojho otca. To, že sú synovia z jej nového správania, ale najmä z výberu partnera v šoku, ju dokonca niekedy pobaví. Silu jej dáva znova vnúčik Ivanko, lebo sa z neho stáva šťastné dieťa. Aj preto, že ona sa stala správnou babičkou.

Malý Ivanko je dôležitou postavou filmu. Svojím spôsobom stmeľuje všetkých zúčastnených. Dokážu byť deti katalyzátorom nefungujúcich vzťahov, ako sme to mohli vidieť vo filme?

– Áno, môžu, pokiaľ ich my, dospelí nezničíme. Ak má dieťa šťastie, že má správny vzor v podobe rodiča alebo učiteľa, ktorý ho vedie životom s láskou a k láske k poznaniu, a ešte mu vštepí aj morálne hodnoty. A to môže zasa len osobným príkladom.

Režisér Bohdan Sláma v jednom z rozhovorov hovorí, že Baba z ľadu je vlastne o šťastí, čo je napokon aj jeden z hlavných motívov v jeho tvorbe. Vnímate to podobne?

– Súhlasím s týmto tvrdením. Bohdanovi hrdinovia sa trápia, usilujú, sú niekedy trápni až smiešni práve úprimnou snahou dosiahnuť šťastie, nájsť lásku, byť prijatí svojím okolím. Zažívajú pritom často dramatické peripetie aj tragické udalosti. A my sa pri tom smejeme – nie z nich, ale spolu s nimi. Tento uhol pohľadu mi je blízky a preto sú Slámove scenáre pre mňa príťažlivé.

Sláma má zároveň schopnosť hovoriť o vážnych veciach s humorom. Dokáže vniesť absurditu aj tam, kde by ju divák najmenej čakal, a situáciu tak odľahčí. Je aj tento humor pre vás dôvodom vracať sa do jeho filmov?

– Áno, na Bohdanových scenároch sa mi páči presne toto. Že sa v nich humor objaví nečakane, zdanlivo v nevhodnej alebo vážnej situácii. Ale veď to je práve ono! Aj v živote niekedy zažívame situácie, že v zúfalstve nám neostáva iné, len sa smiať.

Pokračovanie rozhovoru na www.kinematograf.sk.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Kultúra

Z. Mauréry: Postava učiteľky bola za odmenu

Published

on

By

Už dnes večer si v rámci premietaní Bažant Kinematografu v piešťanskom Hudobnom pavilóne v Mestkom parku môžete pozrieť film Učiteľka. S herečkou Zuzanou Mauréry sa o ňom zhovárala Simona Nôtová. Časť rozhovoru si môžete prečítať u nás, a ak vás zaujal, dočítate ho na stránkach Bažant Kinematografu.

Zuzana Mauréry je z umeleckej rodiny. Svedčí o tom nielen jej profesionálna cesta divadelnej či filmovej herečky a muzikálovej speváčky, ale aj spontánnosť, ktorou uchváti každého, kto sa s ňou stretne. V oblasti filmu svoj talent nedávno naplno ukázala vo filme Jana Hřebejka Učiteľka a za postavu Márie Drazdechovej získala Krištáľový glóbus na MFF Karlove Vary či národnú filmovú cenu Slnko v sieti. Film sa dnes s obrovským úspechom premieta po celom svete.

Čakali ste takýto úspech filmu Učiteľka?

 

– Vôbec nie. Pôvodne to bol malý televízny film, ktorý ani nemal ísť do kín. Je to len veľká zhoda dobrých náhod, ktorá stojí za jeho úspechom.

Film medzi divákmi veľmi zarezonoval. Podľa reálií by sme mohli povedať, že je zasadený do nášho prostredia i dejín, no ukazuje sa, že oslovuje divákov po celom svete. Čím si myslíte, že to je?

– Je to univerzálna a veľmi aktuálna téma manipulácie. Zvlášť detí, ktoré majú vo významnom formatívnom veku dva veľké vzory, a to sú učiteľ a rodič. Je to dôležité, pretože každého z nás nejaká učiteľka ovplyvnila, či už pozitívne alebo negatívne. A práve v tom je príbeh filmu univerzálny. Skutočnosť, že je situovaný do našich 80. rokov, vôbec neprekáža, je to čitateľné aj napriek tomu.

Môže mať takýto film aj schopnosť ovplyvniť stav, ako dnes vyzerá vzdelávanie, výchova alebo školstvo?

– Rodičia na Učiteľku berú do kina aj svoje deti, aby im ukázali, ako to kedysi vyzeralo. Je to len nejaká kvapka v pohári, ale myslím si, že aj to k niečomu prispeje. Film napríklad vyvolal veľmi živú diskusiu medzi učiteľmi a rodičmi na internete. A keď rezonuje, ľudia sa touto témou zaoberajú a rozmýšľajú o nej, je to obrovský prínos.

Učiteľka Mária Drazdechová predstiera úprimnosť, pritom za maskou úsmevu skrýva závisť a túžbu po moci. Bolo pre vás náročné stvárniť takýto rozporuplný charakter?

– Podľa mňa nie je dvojtvárna. Chce pomáhať a myslí to veľmi dobre, najmä pre blaho spoločnosti. Jej charakter je absolútne jednoznačný, pretože spôsob, akým to robí, nemá z jej pohľadu dve stránky, je to jej prirodzenosť. Podľa nej si musíme navzájom milo pomáhať, ale ako ona povie. Herecky som sa to snažila ustáť tak, aby do posledného momentu nebolo čitateľné, či je taká priama alebo v tom má aj druhý plán.

Verí podľa vás v dobro toho, čo robí? Je presvedčená o správnosti?

– Určite je o tom presvedčená a to vytvára hrany celého príbehu. Je autorita, má moc a má ísť príkladom a hranica je tam, kde začne svoju moc zneužívať. Na druhej strane sú rodičia, ktorí už nie sú pomocníci, ale stávajú sa z nich sluhovia.

Dlho ste premýšľali, ako tú rolu uchopiť? Ako ju udržať na tej správnej hrane?

– Nie, bolo to tak dobre napísané, že som vôbec nerozmýšľala o ničom. Tak, ako som to zahrala na konkurze, tak som to hrala aj potom. Keď totiž človek príde do styku s kvalitným scenárom a poetikou Petra Jarchovského a s výnimočným režisérom, akým je Jan Hřebejk, tak zúročí všetky svoje skúsenosti a musí ich aj všetky použiť. Hřebejk je totiž režisér, ktorý vychádza z hercov. Čo prinesiete na pľac, to použije a až potom vytvára výsledok.

Celý film je postavený na učiteľke, ostatné postavy sú v „jej“ príbehu len panáčikmi, ktorými hýbe. Nebola to pre vás veľká zodpovednosť?

– Nemyslím si, že je to tak. Netreba zabúdať, že to, aká Mária Drazdechová naozaj bola, odohrali najmä rodičia. Keď som robila drobné postsynchróny, videla som pár záberov a bola som prekvapená, že prečo mi to Hřebejk dovolil takto hrať. Mala som pocit, že hrám nejakú operetu a že rodičia hrajú absolútne vážne. A v tom je genialita Hřebejka, že prostredníctvom rodičov i detí vyvážil učiteľku. Bez nich by učiteľka nikdy nevynikla, lebo oni odohrali to, čo v sebe skrýva.

Pokračovanie na www.kinematograf.sk

Projekcia filmu sa uskutoční v piatok 7.7.2017 o 21:30 h Hudobný pavilón v Mestskom parku.

Zdroj: kinematograf.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články