Bývalá obecná dieselová elektráreň zo začiatku minulého storočia bude od soboty 8. novembra opäť slúžiť verejnosti. Historickú budovu na Staničnej ulici v Piešťanoch premenila Západoslovenská energetika  na kultúrno-vzdelávaciu inštitúciu a pomaly ožíva.

P1030102

 

REKLAMA

450X222 primator hudcovic

Objekt energetici citlivo zrekonštruovali podľa návrhov mladých architektov Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina a nedávno ašpirovala na cenu za architektúru. Hoci C.E.Z.A.R-a nakoniec nezískala, stále je v hre ocenenie Stavba roka.  Čo všetko vlastne vynovená Elektrárňa návštevníkom ponúka, sme sa porozprávali s jej programovou riaditeľkou Máriou Landlovou.

Akým smerom sa aktivity elektrárne budú uberať?

V prvom rade sa chceme orientovať na mladú generáciu a jej vzdelávanie, ponúknuť  návštevníkom možnosť zmysluplne stráviť čas. Napríklad pri Interaktívnej výstave, kde dostanú nielen zaujímavé informácie, ale exponáty si tiež môžu ohmatať, poobzerať.  Na fyzikálnych worshopoch zasa tvoria  a učia sa zároveň. Prvé priaznivé ohlasy od školákov z Majcichova či Zlatých Moraviec už máme na našej facebookovej stránke. Ponúkame im niečo iné, než na čo sú zvyknutí, a to sa im páči.

Orientujete sa teda najmä na školy?

Určite nie, vzdelávacie programy sú určené aj pre rodiny s deťmi. Kam môžu ísť,  keď je napríklad zlé počasie? Do kina? Alebo do nákupného centra? Preto máme otvorené pre verejnosť aj v sobotu a v nedeľu. Doobeda ponúkame lektorované programy  a poobede prehliadky Elektrárne. Chystáme päť druhov workshopov a štyri stále programy, ktoré nadväzujú na históriu energetiky. Na jar by sme chceli spustiť aj vonkajší projekt Záhradu štyroch živlov.

P1030093

Všimla som si, že v jednej z miestností máte výstavu. Budete sa venovať aj kultúrnym podujatiam?

Áno, okrem vzdelávania máme v pláne venovať sa aj kultúre. Teraz máme v objekte napríklad výstavu fotografií Piešťanské nakúkanie, ktorá zobrazuje schátrané architektonické skvosty v našom meste  a výstavu umeleckých diel výtvarníčky  Eriky Miklos. V cykle Nedele v Elektrárni najbližšie  pripravujeme dve rozprávkovéé predstavenia o 14,30 popoludní – Hugo, Frigo Bublina (23. 11.) a Vyšla hviezda nad Betlehemom (14. 12.)  Pozvať by som chcela návštevníkov aj na vianočný koncert mladých umelcov Lucie Lužinskej, Borisa Čellára a Swingless Jazz Ensemble, ktorý sa bude konať 7. decembra o 16. hod.

P1030096

Ako sa o vašich ďalších aktivitách ľudia dozvedia? Internetová stránka www.elektrarnapiestany.sk zatiaľ aktuálne informácie neponúka…

Áno, to je pravda, ale pracujeme na tom. Zatiaľ dávame správy na facebook, pripravujeme plagáty, inzeráty a informovať budeme aj prostredníctvom vášho portálu www.pnky.sk a stránky Mesta Piešťany. Do budúcna plánujeme aj osobne osloviť školy a pripraviť harmonogram návštev, veď už na budúci týždeň privítame jedenásť tried.

P1030088

Mária Landlová pochádza z Piešťan a pôvodným povolaním je divadelná herečka. Profesia ju zaviala do viacerých divadiel na  Slovensku. Okrem divadla však pôsobila aj ako PR a zástupkyňa riaditeľky kreatívneho centra mladých v Divadle Ludus, manažovala protetickú firmu a venovala sa finančnému poradenstvu. Možnosť využiť všetky svoje skúsenosti, lásku k umeniu a prácu s mladými ľuďmi chce naplno využiť  v Elektrárni Piešťany. Ako sama hovorí: „Vraciam sa domov. Elektrárňa mi dáva nové možnosti, chceme ponúknuť ľuďom zmysluplne tráviť  voľný čas, komunikovať  a  stretávať sa.“

Stará elektráreň na Staničnej ulici č. 51 v Piešťanoch bola postavená v roku 1906. Aktívne slúžila do roku 1945. Pre svoje technické a architektonické hodnoty bola zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Traduje sa, že každý Piešťanec mal v nej svoju tehlu. Túto myšlienku rozvíjal návrh jej rekonštrukcie, ktorý mal ambíciu v nej vytvoriť miesto pre každého. Nové „Eureka centrum“ typu hands-on science predstavuje svet energií najmä deťom a mladým, pritom vytvára priestor pre invenciu a kreativitu. (Informácia z facebookovej stránky Elektrárne Piešťany)

elektraren-27

Názov projektu Elektrárňa Piešťany sa odvíja od nápisu, ktorý dominuje priečeliu budovy. Majiteľom objektu je Západoslovenská energetika, a.s., ktorá tehlovú budovu zrekonštruovala. Rekonštrukcia s rozpočtom približne 3,8 milióna eur začala v apríli roku 2012 a vychádzala z návrhu vtedajších študentov architektúry  Michala Ganobjaka a Vladimíra Haina.

Prečítajte si aj:

Navštívte Elektrárňu Piešťany už tento víkend

Nová Elektrárňa má ambície vzdelávať aj baviť

Text a foto: A. Drahovská

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972