Connect with us

Názory

Denisa Kolářová: Je načase pootvárať zakázané komnaty v nás

Published

on

Maľuje, kreslí, fotí, modeluje, učí, jednoducho tvorí…Autorka výstavy ŽENA ŽENE O ŽENE Denisa Kolářová príde predstaviť vybranú kolekciu svojich diel už dnes, v piatok 22. januára večer o 18-tej hodine do Magna Gallery na Teplickej ulici. Výstavou ponúka „možnosť nahliadnuť do zakázaných komnát ženy“, respektíve interpretovať ženu v mnohých podobách. Tie pomyslené zakázané komnaty totiž podľa nej často vznikajú, keď sami seba vnímame skreslene. V krátkom rozhovore nám okrem iného povedala, že možno nastal ten správny čas ich pootvárať…

DenisNa svojej stránke píšeš, že si sa „narodila ako umelec“, (I was born an artist), ale vyštudovala si angličtinu a literatúru, prečo?

 

 

Páči sa mi, ako angličtina znie, páčia sa mi anglické slová. Slová, ktoré otvárajú dvere do sveta, aj umeleckého. Tiež majú, podobne ako slovenské slová, viacero významov. Ako obrazy. Ukazujú viacero možností a občas zámena zásadne zmení význam – povedaného alebo videného. Rada sa vyjadrujem aj slovami a iný jazyk z vás príležitostne môže urobiť aj celkom iného človeka.

2012-02Výstava „ŽENA ŽENE O ŽENE“ má ponúknuť možnosť nahliadnuť do zakázaných komnát ženy. Predpokladám, že v nich interpretuješ najmä svoje duševné zážitky, je to tak?

Otázkou je, prečo sa pocity ženy zatvárajú do pomyselných komnát a považujú za zakázané. Vyjadriť pocit tvorbou všetky zákazy ruší. Ukazujem ženu v podobách. Nie nevyhnutne vždy seba, ale nepochybne vlastnou optikou. Zisťujem, že mnohokrát sami seba celkom skreslene vnímame, možno preto vznikajú pomyselné zakázané komnaty v nás. Je načase ich pootvárať a začať sa zbožnovať za vlastnú dokonalosť. Každý z nás je dokonalý presne taký, aký je.  Stále vyjadrujeme svoje duševné zážitky, každý z nás, každý jeden deň. Slovami, činmi, prejavom. V skutočnosti neskúmam, čo interpretujem svojou tvorbou. Skôr je to tak, že keď príde správny čas, tvorba sa derie skrz mňa.

0013Ty si veľmi všestranný autor, maľuješ, kreslíš, fotografuješ, ale predsalen, ktorá technika je k Tvojim dielam „najpriateľskejšia“?

Tá, ktorá je práve po ruke. Vychutnávajúc prechádzku, fotím. V ateliéri siaham po farbičkách, farbách, alebo norím ruky do modelovacej hmoty. Neplánujem. Prichádzajú nové médiá a materiály a prinášajú rôzne veľmi zaujímavé formy vyjadrenia, prípadne vyjadrenia sa.

Každý umelec či tvorivá osobnosť má obvykle nejakú múzu alebo miesto, ktoré ho inšpiruje. Ako Ťa poznám, tak by som povedala – psy, príroda a ešte možno Nepál?

Múza je vo svojej podstate buď krátkodobá alebo dlhodobá inšpirácia. Vychutnávam si obe, ideálne, pokiaľ sa čo najviac prekrývajú. Zbožňujem prekvapenia, najradšej nezaťažené očakávaním. Dokonalá inšpirácia je tá, ktorej komunikáciu dokážete vnímať a precítiť. A je nepodstatné, či je to kvet, človek, stavba, kameň, strom..

IMG_9463Ktoré z prezentovaných diel v galérii Magna je Tvojím najobľúbenejším? Povedz nám o ňom niečo viac, za akých okolností vznikalo?

Diela začínajú obvykle náhodou. Kľúčom sú farby. Niekedy je tvorba dynamická, inokedy obrazy dozrievajú dlhšie. Obľúbené sú  všetky, vďaka procesu, ktorým vznikajú. Rada sa občas zadívam na “Kráčajúca Dáma Smrť /Naozaj smrť ega bolí?”. Dielo vzniklo po krátkej meditácii. Potrebovala som zmenu a jednou z nich bola kombinácia farieb. Druhou zmenou bol motív. Malá veľká mystika. Obraz sa vlastne maľoval sám.

A ešte možno – prečo by mali prísť ľudia na výstavu? Aký odkaz by si im ňou chcela odovzdať?

Zo zvedavosti – je predsa zaujímavé a obohacujúce nazrieť do vnútorného sveta iného človeka, najlepšie bez predsudkov a posudzovania. Zistiť, aké pocity vo mne vyvoláva to, čo vidím. A či sa v skutočnosti nepozerám niekam do svojho vlastného vnútra. Pretože stojí za to pozrieť sa, ako sa môže žena zmeniť, keď si uverí. Každý môj obraz je odkaz. Obvykle pre niekoho konkrétneho. Ukazuje sa to, keď si človek niektorý z obrazov vyberie. Väčšinou mu prehovorí do duše. Málokedy viem, pre koho vlastne tvorím. V pravú chvíľu je to jasné a je tam aj odkaz.

ParisArtStudio

PaedDr. Denisa Kolářová sa narodila sa v januári 1975, v Lučenci. Vyštudovala angličtinu a literatúru v Bratislave, reflexológiu v Londýne. Žije a tvorí v Bratislave. Jej výstava v Magna gallery potrvá až do 29. februára a všetky diela sú predajné. Kurátorsky ju zastrešila Libuša Seidmannová.

IMG_9458IMG_9460IMG_9445

-ad-, foto: A. Drahovská, archív D. Kolářovej

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články