Veterinárna klinika Zverland Piešťany sa zapojila do projektu Parazitologického ústavu SAV v Košiciach pod vedením MVDr. Miterpákovej Martiny a MVDr. Iglódyovej Adriany. V rámci tohto projektu ponúkame chovateľom psov bezplatný odber vzoriek s cieľom diagnostikovania prítomnosti krvných parazitov – dirofilárií.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=dbsxVpBfhLo[/youtube]

Dirofilarióza je ochorenie mäsožravcov spôsobené parazitmi , ktoré parazitujú v srdci alebo v podkoží a kladú larvičky do krvi hostiteľa. Prenášačom (vektorom)ochorenia je komár.

V minulosti sa ochorenie objavovalo najmä v Kanade, Afrike, Austrálii, Ázii a v južnej Európe , od roku 2005 bolo zaznamenané aj na Slovensku. Rizikovou skupinou psov sú najmä poľovné a pracovné psy.

Dirofilarióza psov prebieha v dvoch formách, srdcovej a kožnej. Ochorenie je prenosné aj na človeka.

Dospelé jedince sú nitkovité, belavej farby a dorastajú až do veľkosti 30 cm. V tele hostiteľa môžeme parazity podľa formy ochorenia nájsť najmä v pravej srdcovej komore v pľúcnych cievach, a v podkoží. Samičky parazita rodia priamo do krvného riečišťa živé larvičky nazývané mikrofilárie – L1 larvy. Komár tieto larvičky nasaje, v jeho organizme dochádza k ďalšiemu vývoju parazitov, a následne sú parazity ďalším cicaním komára prenesené na ďalšieho jedinca. Parazit dosahuje dospelosť o 6 – 7 mesiacov po vniknutí do organizmu hostiteľa a dožíva sa 5 až 7 rokov.

Viac informácií nájdete na web stránke veterinárnej kliniky Zverland.

(PR)

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972