Connect with us

Novinky

Viete na čo treba myslieť pri výbere bicykla?

Published

on

Jar je už tu a možno sa práve rozhodujete pre kúpu nového bicykla. Prinášame vám zopár rád ako si správne vybrať. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, kde budeme najviac bicykel využívať. Do mesta je zbytočný horský bicykel určený na zjazdy a s mestským by sme len veľmi ťažko brázdili kopce.

Aké sú hlavné výhody jednotlivých bicyklov?

Mestské bicykle


Sú prioritne určené na spevnené cesty, rýchly presun na krátke vzdialenosti, do školy, obchodu, alebo práce. Vďaka tomu sa vyhnete nekonečným ranným a popoludňajším kolónam. Navyše spravíte niečo aj pre svoje zdravie. Mestské bicykle sú prispôsobené na rýchle nasadnutie a zosadnutie, preto mávajú zväčša nižší nástup oproti iným bicyklom, čím zabránite krkolomnému zosadaniu.

Drvivá väčšina mestských bicyklov je vybavená blatníkmi, svetlami, stojanom a nosičom. Okrem základných modelov sú bicykle prispôsobené aj pre ľudí so zníženou pohyblivosťou pre lepšie nasadanie. Geometria je prispôsobená na pohodlný vzpriamený posed. Základné modely majú jeden prevod, pri niektorých je možnosť zakúpenia troch či viac prevodov.

Trekingové a crossové bicykle

Sú určené na prekonávanie dlhšej vzdialenosti. Základný rozdiel oproti mestským modelom bicyklov je vo výbave. Trekingové sa predávajú v plnej výbave a majú prispôsobené riadidlá pre lepší posed. Sú ideálne na cyklotrasy alebo cykloturistiku. Crossové bicykle sú určené skôr na športovú jazdu, zvládnu aj mierne nespevnený povrch. Základné modely sú vybavené  21 prevodmi a odpruženou vidlicou pre lepšie tlmenie nerovností.

Horské bicykle


Najobsiahlejšia kategória bicyklov určených na nespevnený terén, lesy, lúky atď. Sú masívnejšie, pevnejšie, majú širšie plášte, ale zo základu neobsahujú takmer žiadnu výbavu, ktorú je potrebné dokúpiť. Najnovšie sa rozdeľujú podľa veľkosti kolies od 26´´ cez 27,5´´ po 29´´.

Kolesá s veľkosťou 26´´ sú ľahšie, rýchlejšie, obratnejšie a ľahšie sa rozbiehajú. 29´´ majú lepšiu zotrvačnosť, prejazdnosť nerovnosťami kvôli lepšiemu uhlu nájazdu. Vďaka svojej veľkosti sú menej opatrné a s horším rozbehom do kopca. Sú určené hlavne pre väčšie postavy. 27,5´´ sú „zlatým stredom“. Berú si výhody z oboch priemerov a redukujú nevýhody. Základné modely tohto typu sú vybavené 21 prevodmi, odpruženou pružinovou vidlicou a V-brzdami. Lepšie modely majú viac prevodov, kvalitnejšie komponenty, kotúčové brzdy či vzduchovú vidlicu.

BMX


Béemikská sú určené hlavne na šantenie po meste a predvádzanie trikov. Majú spevnené ráfiky, jeden prevodový stupeň, zväčša jednu brzdu, pevný oceľový alebo CrMo (chrómolybdénový) rám. Zväčša majú 20´´ kolesá, ale sú aj výnimky s 26´´ kolesami. Tie však majú aj väčší rám.

Dámske bicykle

Dámske bicykle sa vyrábajú vo všetkých kategóriách a sú prispôsobené na ženskú stavbu tela. Inak tvarovaný rám, kratší predstavec a kratšie, no širšie, sedlo. Dizajnovo sú spracované tak, aby lahodili aj najprísnejšiemu ženskému oku.

Detské bicykle


Detské bicykle sa rozdeľujú podľa veľkosti kolies. Výber je naozaj pestrý. Začína s 12´´kolesami nasledujú 16´´, 20´´ až 24´´. Žiaden slovenský výrobca nevyrába 14 a 18´´ detské bicykle. Rozdiel medzi nimi je minimálny a dieťaťu by vydržal maximálne jednu sezónu. 12´´ a 16´´ bicykle sú plne vybavené blatníkmi a pomocnými kolieskami, ktoré sa môžu odmontovať. Zadnú brzdu majú s klasickým nášľapom.

20´´ bicykle sú vybavené plnohodnotnými brzdami ovládanými z riadidiel a niektoré modely majú 6 či 7 prevodov, aby sa dieťa pomaly priučilo základom „dospeláckeho bicyklovania“. 24´´ bicykle už majú aj vpredu 3 prevody. Niektoré majú dokonca až 21 prevodov a odpruženú vidlicu.

Pri výbere bicykla odporúčame vyskúšať ešte priamo na predajni. Najväčšia chyba je, keď si rodičia myslia, že dieťa už môže výškovo presedlať na väčší bicykel. Na predajni si uvedomia, že dieťa  nevie poriadne zatočiť s riadidlami a môže byť tak nebezpečný. Preto zdôrazňujeme, že veľkostná tabuľka pre deti je skutočne len orientačná!

TIP od nás: Vyhnite sa najlacnejším  modelom. Spravidla sú to ťažké oceľové bicykle, ktoré rýchlo korodujú a komponenty sa veľmi ľahko opotrebujú. Čo teda „ušetríte“ pri kúpe, veľmi rýchlo miniete pri nasledovných opravách.

Elektrické bicykle

Pokrok nezastavíš! Elektro motor poháňa čoraz viac automobilov a tak isto aj bicykle. E-bike je trendom súčasnosti, ktorý nám pomáha dostať sa tam, kde by sme sa predtým bežne neodhodlali ísť. Zo zákona je výkon motora obmedzený na 250 W a asistencia do 25 km/h.

E-biky sa vyrábajú nielen horské, ale aj mestské či dokonca aj kolobežky. Základné rozdelenie je v umiestnení motora a kapacite batérie. Štandardom je uchytenie motora v strede kvôli lepšiemu vyváženiu bicykla, prípadným opravám defektov či možnosti použitia v náročnom teréne. Motor v prednom kolese sa využíva hlavne u mestských bicyklov, umiestnenie na zadnom zas do mestských a horských bicyklov určených do ľahkého terénu. Batéria sa v prípade mestských bicyklov nachádza na nosiči, v prípade horských na ráme. Niektoré značky kvôli zníženiu ťažiska integrujú batérie priamo do  rámu. Batérie už nemajú kapacitu iba 375Wh, niektoré moderné e-biky operujú s kapacitou 630Wh a dojazdom cez 100km. Menej výkonné batérie zostávajú hlavne v mestských bicykloch.

Stupeň intenzity sa nastavuje priamo na ovládacom paneli, štandardne bývajú 3-5 stupňové. Dojazd elektrobicykla závisí od viacerých faktorov, napríklad ako od vonkajšej teploty, váhy cyklistu, terénu, veľkosti batérie či použitej asistencie.

Veľkostná tabuľka:


K výberu bicykla Vám určite pomôže aj veľkostná tabuľka. Je však len orientačná, pretože napr. horský alebo ženský bicykel má inak tvarovaný rám ako trekingový či pánsky bicykel. Taktiež, horský bicykel na 29´´ kolesách je vyšší ako na 26´´. Preto je vždy najlepšie si na daný bicykel sadnúť u nás na predajni. Veľkosti sú udávané buď v palcoch (17´´) milimetroch (425mm) alebo písmenkom (S). Napr. veľkosť S znamená 17´´ alebo 425 mm. Veľkosti sa však môžu mierne líšiť aj od výrobcu, čiže niektorý výrobca môže udávať párne (napr. 18´´ a 20´´) a iný nepárne (17´´ a 19´´).

PR Domoss

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články