Connect with us

Novinky

Teploty pod mínus 100 stupňov priamo v Piešťanoch

Published

on

Chcete zažiť v týchto teplých dňoch „totálne schladenie“? Po viac ako roku je v Piešťanoch opäť otvorená kryokomora. Tentoraz v komplexe LINEA – v Regeneračnom centre LINEA.

Neviete čo je kryokomora… ? Je to jedinečný zážitok a „hecung“ a hlavne, je to cesta, ako sa zbaviť viacerých zdravotných problémov. Možno neštandardným, ale overeným spôsobom s výsledkami, ktoré pocítite vy sami na vlastnom tele. Kryokomuru používal na tohtoročnej Tour de France aj opätovný víťaz zeleného dresu – náš Peťo Sagan. Avšak pozor, teplota až pod mínus 110 stupňov. Takže otázka znie: „dáte to…?“.

Aké ma kryoterapia a kryokomora účinky…?

Pôsobenie nízkych teplôt v kryokomore urýchľuje liečbu mäkkého tkaniva a kĺbov po úrazoch (pomliaždenie s krvným výronom, vyvrtnutie a podobne). Taktiež eliminuje krvácanie, analgéziu a opuchy, obmedzuje riziko pretrénovania a podporuje svalovú relaxáciu i celkovú biologickú regeneráciu. Čiže vhodné pre rekreačných a samozrejme aj profesionálnych športovcov.

Kryoterapia zároveň pôsobí pozitívne na imunitný systém a posilňuje tak obranyschopnosť organizmu. Vytlačením tuku z buniek pri ich stiahnutí chladom a ich nasledujúcom prekrvení sa dosahujú úspechy aj pri úpravách celulitídy. Všeobecne možno konštatovať, že pobyt v extrémne nízkych teplotách omladzuje, osviežuje a zlepšuje náladu.

Vylučovanie hormónov počas kryoterapie, najmä testosterónu, je zaujímavé najmä pre športovcov, ale aj bežnú mužskú klientelu, pretože pozitívne vplýva na zvýšenie potencie a úpravu rôznych druhov sexuálnych disfunkcií. Kryoterapia je jednou z najúčinnejších foriem regenerácie a zvyšovania výkonnosti.

Vyskúšajte jedinú KRYOKOMORU na Slovensku, ktorá je vybavená špičkovou technológiou ZIMMER MEDIZINE SYSTEME, bez použitia tekutého dusíka a pri garantovaní stabilnej teploty v celom priestore komory“. Otvorené denne od 15.00 do 17.00 hod. Viac na centrumlinea.sk

Ako s správať v kryokomore?

Pred vstupom do komory treba mať nasadené a oblečené všetky ochranné pomôcky (dostanete ich pri vstupe na recepcii kryokomory aj s ochranným rúškom).

V komore treba dýchať pomaly a plytko cez ochranné rúško.
Po krátkej adaptácii v predsieni s teplotou -50 °C (odporúča sa 30 sekúnd) sa prechádza do aplikačnej – liečebnej komory s teplotami v rozsahu až -110.

Pobyt v samotnej liečebnej komore trvá 2 až 3 minúty. Čas v nej je vhodné stráviť pomalou chôdzou, polohou v podrepe možno tiež skúmať rozličné teplotné úrovne v miestnosti.

Liečebný efekt bol však zaznamenaný už pri dĺžke trvania od 0,5 minúty.

NETREBA SA BÁŤ! K bezpečnosti procedúry prispievajú okrem signalizačných zariadení aj špeciálne dvere, ktoré sa otvárajú už pri minimálnom zatlačení.

Na fázu schladenia nadväzuje po opustení kryokomory etapa zvýšenej fyzickej záťaže prostredníctvom pohybových aktivít v miestnosti vybavenej stacionárnym bicyklom, orbitrekmi a podobne. Tieto pohybové aktivity sa odporúča aplikovať 10 až 15 minút.

Potom už len pocítite pozitívne stavy svojho tela, najmä pod vplyvom vyplavovania sa (okrem iných) hormónov šťastia – ENDORFÍNOV.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články