Connect with us

Novinky

Stačilo jedno rozhodnutie a ušetrili 36 000 plastových pohárov ročne. Inšpirujte sa firmou ON Semiconductor Slovakia

Published

on

Firme, ktorá zamestnáva v Piešťanoch a Bratislave viac ako 350 ľudí, sa podarilo prebudiť tímového ekologického ducha. Začalo sa to plastovými pohárikmi, ktoré v ON Semiconductor nahradili klasickými šálkami. Postupne pribudli ďalšie eko-riešenia, ktoré sú dôkazom, že chrániť životné prostredie sa dá aj z kancelárie.

V spoločných kuchynkách začali šetriť vodu umývačky riadu, na chodbách pribudli koše na triedenie odpadu, na parkovisku parkuje nový hybridný automobil a všetky svietidlá postupne firma vymieňa za šetrnejšie LED svetlá, čo podľa výpočtov prinesie na konci procesu v roku 2021 úsporu elektrickej energie o 8-10%.


Sympatickým je aj nový spôsob občerstvenia na mítingoch. Káva sa v Piešťanoch servíruje v keramických šálkach, cukor v cukorničkách, nie v papierových vrecúškach a namiesto balených minerálok sa na poradách podáva voda v sklenených džbánoch. Firma tiež nedávno napojila výdajníky na vodu priamo na rozvody pitnej vody , čím sa ročne ušetrí 2600 ks barelov s vodou, ktoré sa pravidelne dovážali v plastových bandaskách.

„Sú to práve drobnosti na dennej báze, ktoré dokážu na konci roka prekvapiť veľkým objemom”, tvrdí Peter Szabo, špecialista pre bezpečnosť a životné prostredie a vysvetľuje ekologické zmýšľanie: “Sme firma, ktorá inteligentnými mikročipmi významne ovplyvňuje svetový trh. Angažujeme sa napríklad v elektrifikácii automobilov, aby sme pomohli znížiť množstvo emisií v ovzduší. Naša spoločenská zodpovednosť má globálne rozmery, ale začína sa už na lokálnej úrovni – samotným príchodom do práce. Oficiálny enviroprogram, ktorý vznikal v spolupráci s odborníčkou na bezodpadový spôsob života a zakladateľkou blogu Zero Waste Slovakia, má vo firme za cieľ nielen znížiť spotrebu elektriny, tepla, pitnej vody, tvorbu emisií, produkciu odpadu, ale aj vtiahnuť do enviro sveta všetkých zamestnancov spoločnosti, ktorí môžu idey preniesť do svojich domácností.“

Firma pre svojich ľudí v rámci enviro programu pripravila niekoľko užitočných workshopov, z ktorých vyplynuli viaceré drobné eko-opatrenia na dennej báze.

„Učíme sa s kolegami správne vetrať, klimatizovať priestory, aj dôslednejšie vypínať všetky spotrebiče vo firme. Toto všetko sú maličkosti, ktoré spoločne v konečnom dôsledku už nie sú až tak zanedbateľné,“ konštatuje Peter Szabo.

Princípy zero waste sa všeobecne dajú zhrnúť do 5 jednoduchých anglických pokynov: Refuse, reduce, reuse, recycle and rost. Odborné workshopy motivujú ľudí z ON Semiconductor aj k ekologickejšiemu fungovaniu mimo práce. Zamestnanci stále viac sami prichádzajú s nápadmi, ako a kde nakupovať bezobalovo, ktoré veci je jednoduchšie si požičať, vymeniť, opraviť alebo prerobiť. Samotné vyhadzovanie do koša by malo prísť až v konečnom štádiu, ak sa zvážili všetky predošlé kroky .

„Samozrejme. Teória je pekná vec, v praxi to ide ťažšie, ale sme radi, že sa nám to pomaly darí. Prvý princíp zero waste Refuse (Odmietni, čo nepotrebuješ) sme napríklad uplatnili pri samotnom prechode z plastových pohárikov na šálky. Každý zamestnanec mal možnosť zobrať si firemnú šálku, ale zistili sme, že mnohí kolegovia majú doma nejaký obľúbený hrnček, ktorý si jednoducho priniesli do roboty, a tak sme okrem financií ušetrili aj životné prostredie, pretože každá nová vec musí byť niekde a z niečoho vyrobená“, približuje Szabo.

Ako sa hovorí, s jedlom rastie chuť, a keďže zamestnanci v Piešťanoch prijali enviro zmeny veľmi dobre, vedenie priebežne pracuje na nových ideách. Nedávno pribudol počet triediacich košov na ďalšie druhy odpadu. Zamestnanci tak môžu deliť vzniknutý odpad na papier, plast, tetrapaky, sklo a kov. Vo firme sú aj koše na batérie a žiarivky, kam môžu nosiť zamestnanci tento odpad aj z domácností. „Veľkým krokom k zvýšeniu účinnosti triedenia odpadov bolo vytvorenie tzv. triediacich ostrovčekov na chodbách a úplne zrušenie košov v kanceláriách“, pokračuje Szabo.

Firma tiež vybudovala automatické zavlažovanie trávnatej plochy využívajúce zdroj podzemnej vody, čo bude činiť úsporu 19% z ročnej spotreby pitnej vody. Zmenou je aj to, že za účelom eliminácie problému dlhodobo rozsvietených svetiel sú najmä na problémových miestach inštalované pohybové senzory, prostredníctvom ktorých sa svetlo automaticky zapína a vypína.

„Zdá sa, že sa nám tento rok podarí splniť misiu nášho lokálneho enviro programu, čo je skvelé a motivuje nás to do ďalších aktivít. Celosvetovo pre ON Semiconductor pracuje viac ako 36 000 ľudí, a keď budeme rozmýšľať ekologickejšie na globálnej aj lokálnej úrovni, dokážeme veľké veci“, hodnotí pozitívne naštartované zmeny HR manažér Peter Jurčík.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články