Rybačka je poctivý šport! Píše kandidát na poslanca Lukáš Stredanský

Rybačka je poctivý šport! Píše kandidát na poslanca Lukáš Stredanský

30. októbra 2018 Off Od PNky.sk

Piešťanskí rybári sa zúčastnili pre niekoľkými dňami rybárskych pretekov v Kyjeve na Ukrajine. Bol medzi nimi aj Lukáš Stredanský, ktorý sa rybárstvu venuje nielen vo voľnom čase, ale i pracovne. Aktuálne sa rozhodol pre ďalší krok vo svojom živote. V nadchádzajúcich voľbách sa uchádza o priazeň ako kandidát na poslanca piešťanského MsZ.

Prečo cestujete 1200 km kvôli pretekom. V Piešťanoch nemáme ryby?

Rybačka je poctivý šport a ak chcete vyskúšať medzinárodnú konfrontáciu nemôžete sedieť len doma. V skutočnosti sme cestovali 1200 km kvôli jazierku, ktoré je veľké asi ako polovica Striebornice. Inak v Piešťanoch máme ryby, aj kvalitné preteky, aj keď tých rýb by mohlo byť aj viac.

Vravíte, že rybačka je poctivý šport. Laikom však pripadá skôr ako spôsob trávenia voľného času. Ako to vlastne je?

Pomôžem si prirovnaním a to nie je nikdy úplne presné, ale na vysvetlenie by to mohlo stačiť. Predstavte si atletiku. Niekto behá lebo ho to baví, niekto skáče do diaľky a niekto sa rozhodne hádzať oštep, alebo disk. V rybárčine 95% ľudí loví ryby pre radosť a tak je to správne. Existujú však rybári, ktorí sa rozhodli isť ďalej a tak vzniklo mnoho pretekárskych odvetví. Len málo ľudí vie, že Slovensko je v tomto športe veľmi úspešná krajina. Čo sa týka prívlače (lov dravých rýb na umelé návnady) z posledných 6 rokov sme sa stali 4 krát majstrami sveta, raz sme získali striebro a jeden krát bronz.

Takže ste boli v Kyjeve loviť dravé ryby na prívlač?

Áno, ale trochu iným spôsobom. Naša reprezentácia loví hlavne na riekach a my sme lovili na jazere. Predstavte si skupinu asi 60 pretekárov, ktorí sa stretnú pri jazere kam sa vysadí množstvo pstruhov. Pretek začína losovaním dvojíc. Každý pretekár si vylosuje 8 rôznych protivníkov. Kolo trvá 20 minút. Postavíte sa do presne určeného sektora tak, aby ste lovili vedľa vášho súpera, a ak v tomto čase ulovíte viac rýb ako váš sok píšete 40 bodov, ak uhráte remízu máte po 20 bodov a ak ste prehrali nedostanete nič. Tento maratón trvá tri dni a nakoniec získate finálovú osmičku. Tam už nasleduje klasický vyraďovací pavúk ako pri futbale. Celé to prenáša televízia a ľudia sa bavia.

Znie to zaujímavo, ale skúsme sa dostať radšej k tomu prečo kandidujete za poslanca do mestského zastupiteľstva.

Dobrý kandidát by mal byť čitateľný pre komunitu, v ktorej sa pohybuje a o ktorej hlasy sa uchádza. Viac ako 10 rokov pracujem v rodinnej firme s rybárskymi potrebami a za tie roky ma ľudia poznajú, môžu za mnou prísť a povedať mi čo si myslia. Navyše sa mi nepáči, že ako rybári hráme pri ochranároch druhé až tretie husle. Ako rybári si vážime prírodu, staráme sa o ňu a zaslúžime si mať hlas v mestskom zastupiteľstve. Nikto nevidí to množstvo práce a brigád, ktoré rybári pri vode spravia. Mal by som sa však priznať, že ja osobne ich ako čerstvý otec flákam.

V ktorom volebnom obvode kandidujete?

Kandidujem v druhom volebnom obvode s číslom 23. Budem rád, keď mi prídete dať svoj hlas. Keď nebudete spokojní s mojou prácou, viete kde ma nájdete, a tak by to v komunálnej politike malo byť.

Mgr. Lukáš Stredanský
2. volebný obvod
číslo: 23

Reklamný článok 

Objednávateľ: Lukáš Stredanský, Adama Trajana 22, 921 01 Piešťany
Dodávateľ: HPA, s.r.o., Bodona 48, 92101 Piešťany, IČO: 47465972