Connect with us

Novinky

Rezbár z Krakovian vytvára z dreva aj krásne motýliky

Published

on

Marián sa venuje tradičnému remeslu a lásku k drevu vštepuje aj ostatným. Jeho výrobky by malo vidieť čo najviac ľudí. Tvorí nielen rukami, ale aj hlavou a srdcom. Svoje umenie, ktoré čerpá v prírode, však šíri aj ďalej, aby nevymrelo. Marián Detko (35) pochádza z obce Krakovany a okrem dreva sa venuje chovu oviec. Hoci je vyštudovaný stolár, čaro dreva objavil až pred desiatimi rokmi v Prahe.

Zablúdil na legendárny Karlov most, kde ho zaujali miestni remeselníci. Do oka mu padla tvorba jedného z nich, ktorý do kôry stromov vyrezával všakovaké postavičky, tváre starcov, šašov či rôzne iné motívy. „Vravím si, že ak to dokáže on, tak aj ja. A týmto spôsobom som začal,“ spomína na svoje začiatky. Dnes je Marián jediný rezbár na Slovensku, ktorý sa venuje vyrezávaniu do kôry z topoľa kanadského.

Marián pracuje s rôznymi druhmi drevín ako lipa, orech či čerešňa. Najčastejšie však využíva práve topoľ kanadský, ktorému sa „naplno odovzdal a vložil do neho dušu, svoju druhú tvár“. Ide o veľmi špecifický materiál, ktorý sa v našich končinách vyskytuje už len zriedka. Nájsť ho teda je náročné, no ešte ťažšie pracovať s ním. Kôra sa nechá niekoľkokrát opršať, schnúť a až potom sa s ňou môže pracovať. Kým niektoré diela sú hotové za pár hodín, čas iných sa zas šplhá aj na niekoľko týždňov.

Najdôležitejší je však podľa neho nápad. Mnohé z nich mu však vnukne jeho priateľka, s ktorou sa snaží tráviť čo najviac času. „Je to moja veľká láska, je mojou múzou, inšpiráciou. Nielen ako žena, ale aj ako duša,“ prezradil. Tvorí teda nielen rukami, ale aj hlavou a srdcom. Vďaka jeho usilovnosti sa tak rodia plastiky a reliéfy s pestrou tematikou – sakrálna, zvieracie motívy, ale aj rôzne podoby anjelov. Žriedlom nápadov je však pre neho aj samotná príroda, v prostredí ktorej pracuje.

Do dreva vkladá dušu

Nebolo by to však možné bez patričných rezbárskych nástrojov. Kým na začiatku mal iba šesť dlát, dnes sa jeho zbierka rezbárskeho náradia rozšírila na úctyhodných vyše stotridsať kusov. Počas teplých mesiacov však používa aj motorovú pílu. Vytvára sochy zvierat, abstraktné umenie, ale aj hríbiky z dreva, ktoré slúžia buď ako dekorácia, alebo
na sedenie, z čoho vznikol aj názov Máme hríb na každú riť. Najnovšie sa však začal venovať aj dreveným ovocným misám.

Marián však svoje zručnosti využíva aj v oblasti módy. Vyrába drevené manžetové gombíky, motýliky vhodné pre pánov, ale aj deti. Dámy a slečny sa zas môžu skrášliť kreatívnymi náušnicami, sponami do vlasov, ale aj brošňami do kabáta. Jeho tvorbu nájdete na rôznych výstavách, jarmokoch, ale aj na sociálnych sieťach či priamo na jeho webe.

„Čo sa týka mojej práce, je to moja práca aj hobby v jednom. Tvorím s láskou a pre ľudí. Nie je to pre peniaze, mám potrebu ľuďom odovzdávať kúsok seba samého. Vkladám do dreva dušu, dávam mu šancu na život v druhotnej podobe, nielen v surovine sebe samej,“ hovorí Marián. Lásku k drevu vštepuje aj ďalším generáciám, ktoré si môžu prácu s dlátom vyskúšať počas rôznych akcií, na ktoré chodí.

PR Foto: M. Detko Zdroj: www.dobrenoviny.sk

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články