Connect with us

Novinky

Rady ako správne vyplniť priznanie k dani z nehnuteľnosti

Published

on

Január sa tradične spája s povinnosťou podávať priznanie k dani z nehnuteľnosti. Týka sa vlastníkov nehnuteľností, ktorým počas predchádzajúceho roka vznikla zmena vlastníckych práv – kúpa, predaj, nadstavba, prístavba, zámena nehnuteľnosti, dedičstvo, darovanie alebo zmeny výmery alebo druhu parciel.

Marcela Bartovicová – AB Contact Piešťany

„Každú túto zmenu máte povinnosť priznať. Na základe priznania a uvedených skutočností o stavbe a jej druhu a uvedením plôch vám príslušné mesto alebo obec vyrubí daň, ktorú vypočíta v zmysle aktuálne sadzobníka,“ vysvetľuje Marcela Bartovicová, RSc., realitná maklérka a konateľka realitnej kancelárie AB Contact Piešťany.

Zákon ukladá povinnosť podať toto priznanie v mieste, kde sa nehnuteľnosť nachádza (mesto/obec) do konca januára a rozlišuje daň z pozemkov, daň zo stavieb a daň z bytov a z nebytových priestorov v bytovom dome. Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia.

Príklad:

Kúpou bytu v mesiaci 08/2019 mám povinnosť v období 01/2020 podať priznanie k dani z nehnuteľnosti, k bytu, na základe ktorého mi správca dane (mesto/obec) vyrubí daň na rok 2020. Rok 2019 bol povinnosťou predávajúceho, pretože ten bol evidovaný k 1.1.2019 ako vlastník nehnuteľnosti a toho sa týkala daň za rok 2019. „Jediná výnimka je, ak sa stane zmena vlastníckeho práva priamo 1.1.2020, čo je zriedkavé. Vlastník zapísaný 1.1.2020 spadá do povinnosti ako keby ju nadobudol počas predchádzajúceho roka. Ak sa stane vlastníkom 2.1.2020, daňová povinnosť ho čaká automaticky až o rok, čiže v roku 2021,“ upresňuje M. Bartovicová.

K vyplneniu daňového priznania k dani z nehnuteľnosti si pripravte svoje osobné a kontaktné údaje, list vlastníctva, rozhodnutie o povolení vkladu katastrom, titul nadobudnutia – nadobúdaciu zmluvu (kúpna zmluva, zámenná zmluva, darovacia zmluva, notárska zápisnica). Ako prílohy k tlačivu priložte fotokópiu Rozhodnutie o povolení vkladu, ktorý vám kataster zaslal po zápise zmeny na liste vlastníctva a ideálne aj vytlačený list vlastníctva z katasterportálu. Ak ste riešili napríklad nadstavbu – musíte k Rozhodnutiu o povolení vkladu dodať aj fotokópiu kolaudačného rozhodnutia. Ak ste pristavovali, doložte aj fotokópiu geometrického plánu. Presné informácie o prílohách vám poskytnú aj na príslušnom úrade. Stačí zavolať a poradiť sa o vašom prípade.

Ako a kedy podať priznanie k dani z nehnuteľnosti

Najčastejšie chyby pri podávaní daňových priznaniach k bytom:

– Byt a jeho spoluvlastnícky podiel len na zastavanom pozemku pod bytovým domom uvádzate len výmeru bytu uvedeného na liste vlastníctva a špecifikáciu bytu. Pozemok pod bytovým domom sa nepriznáva ešte ako pozemok o príslušnom spoluvlastníckom podiele.

– V prípade, že okrem zastavaného pozemku pod bytovým domom patrí k bytovému domu i priľahlý pozemok o príslušnom spoluvlastníckom podiele, sa vypisuje okrem bytu i pozemok priľahlý o spoluvlastníckom podiele uvedenom na liste vlastníctva.

– Vlastníci často prirátavajú balkóny, odrátajú pivnice a iné… Uvádzajte preto výmeru bytu uvedenú na liste vlastníctva.

Pri domoch a stavbách na pozemku sa komplikovanejšie stanovuje plocha zastavaná domom, pretože staršie domy často nemajú dom na druhej samostatnej parcele len pod stavbou s uvedením m² len domu. Ak takúto nehnuteľnosť máte – vlastníte pozemok s výmerou 700 m² evidovaný ako zastavaná plocha a nádvorie a plocha pod domom teda nie je vymedzená v m², vychádzate z projektovej dokumentácie a kolaudačného rozhodnutia, kde sa uvádzajú rozmery zastavané stavbou a zvyšok tej istej parcely uvádzate ako dvor/okolitý pozemok. Pri nehnuteľnostiach postavených nedávno sa to nestáva, tam je vždy už plocha pod domom vymedzená na samostatnej parcele aj s uvedením m² už priamo na liste vlastníctva a ostatný pozemok je opäť zvlášť. Ak dokumentáciu nemáte k dispozícii, dokážete si stavbu zmerať pomocou katastrálneho portálu alebo fyzicky v teréne.

A niekoľko rád na záver:

– Ak niečo vyplníte nesprávne, je pravdepodobné, že úradník vám zavolá, že niečo v priznaní nesedí a chyba sa opraví.

– Vyplňovanie priznania si uľahčíte, ak vám predchádzajúci vlastník poskytne kópiu výmeru dane k prevádzanej nehnuteľnosti. Viete potom zadať všetky m² správne, tak ako ich úrad už eviduje. Pomôže to však len vtedy, ak v danom katastrálnom území nevlastnil viac nehnuteľností toho istého druhu. Pretože potom sa výmery sčítavali a nie je na každá nehnuteľnosť prepočítavaná samostatne, ale sú sčítané plochy zastavané stavbami a plochy pozemkov podľa druhu dokopy všetkých nehnuteľností v jednom katastrálnom území a ťažko určiť zastavanú plochu len jednej z nich.

– Priznanie k dani z nehnuteľnosti obsahuje 14 strán, vy však vypĺňate a vytlačíte iba tie, ktoré sa týkajú vášho prípadu.

Zdroj: Realitná kancelária AB Contact Piešťany

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články