Connect with us

Novinky

Nakupujte Onakô, už aj v Piešťanoch môžete nakupovať potraviny bez obalov

Published

on

Skoro denne počúvame správy o tom, aký problém vytvárajú odpady. Vidíme ako plastové obaly a iný odpad vytvárajú „ostrovy“ v ocenánoch, ako ubližujú zvieratám… Nie je to však problém, ktorý by sa nás netýkal, v našej prírode je taktiež množstvo odpadov, ktoré boli pôvodne obalmi. K veci sa môžeme postaviť zodpovedne a skúsiť produkciu odpadu minimalizovať. Koncept bezobalových potravín, ktorý umožňuje správať sa zodpovedne k životnému prostrediu, našej planéte a k sebe samým, nájdete už aj v Piešťanoch. O obalov = O odpadov = Onakô.

Ako sa vraví, za všetkým hľadaj ženu. Tak aj za útulným obchodíkom na Teplickej ulici 56 nájdete Zuzanu. Myšlienku a zámer však do reality pretavil jej partner Adam, ktorý zrealizoval príjemný, čistý, minimalistický interiér predajne vlastnoručne. Dominuje mu biela farba, drevo a sklo. Násypníky si vymysleli a vyrobili  sami na mieru z prírodných materiálov, samozrejme certifikovaných na styk s potravinami. Plast sa snažili majitelia minimalizovať a tak napríklad aj šupátka na zásobníky predávaných surovín, nie sú z normálneho plastu, ale z kukuričného, vytlačené na 3D tlačiarni. 

Čo v Onakô nakúpite?

„Hlavnou myšlienkou nášho obchodíku je robiť predaj inak, teda bez odpadu. Ponúkame základné rastlinné potraviny v suchom alebo sypkom stave pri zohľadnení pravidiel nulového odpadu. Snažíme sa nakupovať miestne suroviny od lokálnych pestovateľov. Je pre nás dôležité radšej spoznať ľudí, ktorí sa s láskou starajú o rastliny, ako sa spoľahnúť na bio certifikát. Ak nám to však naše mierne pásmo a ročné obdobie dovoľuje:) Dopyt je aj po exotickom ovocí a orechoch. Tieto hľadáme vždy čo najbližšie,“ vysvetľuje Adam.

V obchodíku na Teplickej ulici teda nakúpite napríklad obilniny  ovos, ovsené vločky, pohanku lúpanú i nelúpanú, pšenicu, pšeno, raž, ryžu basmati i guľatú, kukuricu na pukance, ale aj bulgur. Ďalším segmentom produktov prehľadne zoradených v násypníkoch na stenách sú strukoviny. K dispozícii sú momentálne cícer, fazuľa, hrach, či šošovica. Kúpiť si môžete rovnako semená konopy, ľanu, mak modrý i biely, slnečnicu aj tekvice.

Špecialitou je sušené ovocie. Určite však v Onakô nehľadajte produkty presýtené cukrom. V bohatej ponuke nájdete produkty lyofilizované, teda sušené mrazom, ako napríklad banán, broskyňu, jahodu, malinu, slivku a višne, alebo sušené štandardne avšak bez pridávania cukru a SO2. Tu si môžete vybrať zo zoznamu – ananás, banán, brusnica lesná, čučoriedka lesná, datľa deglet, datľa medjool,  figa lerida, figa veľká, hrozno, hruška, jablko, marhuľa, moruša biela, rajčiak, rakytník, slivka, višňa.

V prípade, že chcete orechy, momentálne bezobalové potraviny ponúkajú kešu, kokos, lieskovec, mandle, marhuľové jadrá, píniu, pistácie, vlašský orech. Kúpiť si môžete tiež konopný, či slnečnicový olej, ale aj trstinový cukor a ružovú soľ.

V ponuke sú tiež cestoviny ako kuskus, ražné špirály, špaldové špirály, špaldové penne, kukuričné písmenká, mušličky, kolienka, či ryžové trubky.

Múku vám namelú na mieste

Chýbala vám v predošlom bohatom výpočte potravín múka? Nebojte sa, nezabudli na ňu, zomelú vám ju priamo na predajni. „Čerstvo namletá múka zabezpečí ozajstnú kvalitu vašej stravy. Preto sme na predajňu zadovážili kvalitný elektrický mlynček na zrno, ktorý je osadený nezničiteľnými keramicko-korundovými kameňmi melúcimi múku na akúkoľvek štruktúru, okrem 00-ky. Vločkovač pracuje s dvoma oceľovými valcami, medzi ktorými nezostane celé žiadne zrnko. Kilogram múky namelie tento stroj, približne za päť minút,“ približuje majiteľ predajne.

Pomlieť si môžete nechať zrno, ktoré nakúpite na predajni, ale aj vlastné, ktoré ste si priniesli, pričom zatiaľ si môžete spraviť nákup. Mlynčk ideálne funguje na suché a neolejnaté plodiny ako sú pšenica, jačmeň, pohánka, proso, ryža, pšeno, špalda a kukurica. Pomlieť sa však dajú aj bežné strukoviny či nakličovacie adzuki a mungo. Proces prebieha dostatočne rýchlo na to, aby nevznikala vyššia teplota a všetky živiny, enzýmy a vitamíny zostávajú zachované.

Nakupuje sa do vratných nádob

Potraviny v Onakô sa predávajú na váhu, do opätovne použiteľných dóz alebo vreciek, zero waste.

Nákup prebieha jednoducho, zábavne a ste v priamom kontakte so stravou. Každá sypká potravina je samostatne uložená v drevenom násypníku so skleneným čelom. Sušené ovocie a iné lepkavé a rôznorodé potraviny sú v sklenených pohároch s dreveným vekom.

Prinesenú dózu, alebo vrecko si odvážite na začiatku. Potom si sami nasypete toľko, koľko potrebujete, alebo naložíte pomocou kliešťov a naberačiek. Ak ste v Onakô prvý krát, radi vám pomôžu a obslúžia vás. Keď ste nádobu zabudli, stačí si vybrať jednu zo zálohovaných dóz. Na nákup je možné použiť aj papierové kupecké vrecko, ktoré je zadarmo.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články