Connect with us

Reklama

Mamí, tatí, môžeme mať žirafu? Domáce zvieratko a úskalia jeho výberu

Published

on

„Mamí, tatí, môžeme mať psíka, mačku, škrečka, rybičky, slona, pštrosa, žirafu…?“ S riešením tejto otázky sa skôr či neskôr stretnú všetci rodičia. Stačí, ak deti vidia reklamu v televízii alebo sa rozprávajú o zvieratách v škole či škôlke a „menší problém“ je na svete. Výber prvého zvieraťa však nemusíme brať hneď negatívne, či dokonca tragicky. Pri starostlivosti o zvieratá sa dokážu deti naučiť zodpovednosti a spoľahlivosti. Dôležité je, aby sme prvé domáce zvieratko vybrali správne.

Foto: Casey Allen

Deti nevedia aké povinnosti sú spojené s chovaním zvieratka. Väčšinou poznajú len tú druhú, zábavnú stránku. Práve preto je vhodné začať napríklad s rybičkami. Platí pravidlo, že čím väčšie akvárium máte, tým je menej náročné na starostlivosť a náchylné na rôzne výkyvy, ako napríklad teplotné alebo biochemické. Ak však nechcete investovať peniaze do veľkého akvária a filtrácie, dobrou voľbou by mohla byť Bojovnica pestrá. Táto rybka nepotrebuje filtráciu, pretože dokáže dýchať aj atmosférický vzduch. Samičky sú menšie a nenápadnejšie, naopak samček má krásny vejárový chvost. V jednom akváriu môžete chovať len jedného samčeka Bojovnice – ak by ich bolo viac, bili by sa medzi sebou. Aby samčekovi neovisli jeho krásne plutvy, je vhodné mať dve menšie akváriá vedľa seba, prípadne postačí vedľa akvária položiť zrkadlo. Samček sa bude vidieť mysliac si, že vidí súpera a bude krásne rozťahovať plutvy a predvádzať sa.

Foto: Adli Wahid

Škrečky a morčatá

Rybičky síce deti zabavia, ale nie na dlho. Keď prídu do fázy, že sa chcú o niekoho starať alebo niečo hladkať, odporúčame siahnuť po škrečkovi. Škrečky sú malí, milí, chlpatí a majú radi spoločnosť. To znamená, že spĺňajú hneď niekoľko kritérií, ktoré väčšinou naše ratolesti kladú. Tieto malé hlodavce vyžadujú klietku alebo akvárium, nemusí byť veľké. Záleží od toho, po akom škrečkovi siahnete. Vhodný je napríklad džungarský, prípadne sýrsky. Starostlivosť je pomerne jednoduchá – stačia čisté piliny, nejaké ovocie a zelenina, trochu potravy (zmes rôznych semiačok) a voda. Je to zároveň vďačné zvieratko, ak zvyknete cestovať na dovolenky. Keď mu nachystáte dosť jedla, vydrží bez problémov najedené a spokojné, po celú dobu vášho pobytu mimo domova. Škrečok je sociálne zvieratko – rado sa mazná, môžete si ho zobrať na ruky a hladkať ho, čo deti často ocenia.

Pre tých odvážnejších odporúčame určite aj morské prasiatko. Je to tiež veľmi spoločenské zviera. V porovnaní so škrečkom potrebuje väčšiu klietku, ktorú je potrebné aj častejšie upratovať. Kým škrečkovi stačí vymeniť piliny 1 krát za mesiac, u morského prasiatka je vhodné čistiť klietku 1 krát za týždeň. Morské prasa v nej samo a potichu veru sedieť nebude. Musíte sa pripraviť na to, že s vami bude chcieť pozerať televíziu, variť či vykonávať rôzne iné činnosti. Ak by ste ho nechali zavreté v klietke, bude neuveriteľne prenikavo pískať.

VÝHODY CHOVU ZVIERAT PRE DETI
– trávia viac času na čerstvom vzduchu a menej pri tabletoch či televízoroch
– nikdy nie sú samé – majú kamaráta
– učia sa vzájomnej zodpovednosti
– sú menej náchylné k alergii, astme, či ekzémom
– zväčša to býva ich lepšie zoznámenie so smrťou, dokážu ju lepšie pochopiť

Nasleduje psík?

Je takmer isté, že po fáze starostlivosti o škrečka alebo morské prasiatko sa dostanete k otázke psíka. Chovať psa nie je jednoduché. Prináša to so sebou množstvo povinností. Aj keď vás deti na začiatku budú presviedčať, že sa oňho budú starať sami, prax býva často iná…

Záver článku nájdete na piatej strane v digitálnej listovacej verzii mesačníka Bývanie a Reality (alebo v jeho tlačenej verzii na 210 miestach v štyroch okresoch):

Ak chcete každý mesiac dostávať tzv. zajtrajšie noviny – odkaz na digitálnu verziu nového čísla Bývanie a Reality emailom a to s jednodňovým predstihom pred jeho tlačenou verziou, zadajte svoju emailovú adresu do formulára na stránke:

http://www.effective.sk/byvanie-a-reality

vaša emailová adresa bude použitá výhradne pre zasielanie odkazu na digitálnu verziu najnovšieho čísla Bývanie a Reality.

Andrea Tomášiková Ilustr. foto: Adli Wahid, Casey Allen

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Novinky

Dukátové buchtičky aj ďalšie pochúťky si môžete objednať cez e-shop

Published

on

By

Piešťanský pivovar ŽiWell spustil e-shop, ktorý umožňuje expresné objednávky z celotýždňového menu.

Jedlo si môžete objednať na rozvoz alebo osobný odber (Rekreačná 3). Piešťanský pivovar ŽiWell pripravil pestrý výber, na svoje si prídu aj vegetariáni. Rozvoz po Piešťanoch, Banke a Moravanoch nad Váhom je zdarma. Rozvoz do 15 km stojí 1,5 eur a pri objednávke nad 20 eur je tiež zdarma.

Celú ponuku nájdete na https://jedlo.ziwell.sk. Objednávať môžete aj cez WhatsApp 0949 409 900.

PR

Continue Reading

PR Články

Trhaný burger, divinové ragú aj ďalšie špeciality si môžete objednať cez e-shop

Published

on

By

Piešťanský pivovar ŽiWell spustil e-shop, ktorý umožňuje expresné objednávky z celotýždňového menu. Jedlo si môžete objednať na rozvoz alebo osobný odber (Rekreačná 3). Piešťanský pivovar ŽiWell pripravil pestrý výber, na svoje si prídu aj vegetariáni. Rozvoz po Piešťanoch, Banke a Moravanoch nad Váhom je zdarma. Rozvoz do 15 km stojí 1,5 eur a pri objednávke nad 20 eur je tiež zdarma. Celú ponuku nájdete na https://jedlo.ziwell.sk. Objednávať môžete aj cez WhatsApp 0949 409 900. PR

Continue Reading

Reklama

Populárne články