Mladé ovečky vyrástli a máj je mesiac, kedy vychádzajú na pašu a učia sa, ktorá rastlina je dobrá a ktorá sa im nehodí. Je veľmi poučné pozorovať ako mama ovca odstrkuje svoju ovečku od rastlín, ktoré sú nestráviteľné a naopak, doslova ich dovedie na miesto, kde rastie niečo dobré. Lebo ovca je zviera, ktoré si vyberá, nespasie hocičo.

Taká krava a zvlášť koza zožerie všetko, preto má ich mlieko inú chuť. Ovčie mlieko je voňavé, syr z neho je výborný, lebo tým, že ovca zožerie len „výber“ neobsahuje nič, čo by robilo syru pachuť.

Májová bryndza je preto najlepšia, lebo rastliny sú čerstvé, šťavnaté, lúky doslova voňajú. V tomto roku budeme mať takúto bryndzu aj v júni, lebo zima v máji rast zastavila a rastliny na severe majú 3-týždňové meškanie. Takže halušky, bryndzová polievka, posúchy, taštičky s bryndzou, nátierka atď. majú v tomto roku predĺženú sezónu. A taký grilovaný ovčí syr má tiež svoje čaro. Dobrú chuť!

Farmárske trhy, na ktorých si môžete nakúpiť okrem bryndze aj iné domáce výrobky a špeciality, sa uskutočnia vo štvrtok 23. mája na priestranstve pre OD Priod od 8:00 h do 18:00 h.


PR

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972