Connect with us

Novinky

Lívia Gregoričková: „Kto ťa na to nahovoril?“

Published

on

Veľa ľudí sa ma pýta – „Prosím ťa, kto to ťa na to nahovoril?“ Myslia tým, kto ma nahovoril na to, aby som kandidovala za poslankyňu vo voľbách do VÚC. Moja odpoveď mnohých šokuje, nikto ma totiž nenahovoril. Akoby bolo zvláštne, že sa niekto chce verejne angažovať a chcieť pomôcť zlepšiť veci okolo seba. Naopak očakávala by som, že sa ľudia potešia, že mladý človek má chuť a ambíciu presadzovať verejné priority, ktoré zlepšia život všetkým. Ich reakcia je často negatívna, no napriek tomu ma entuziazmus neopúšťa.

Piešťany sú podľa môjho názoru magickým miestom. Je tu niečo, čo sa ťažko opisuje slovami. Krása okolitej prírody a pozitívna energia mesta vytvára svojské čaro. Ľudia, ktorí tu žijú sú hrdí na to, že sú Piešťanci a ja takisto. Chcem tu zostať žiť, a preto ma zaujíma a nie je mi ľahostajné čo sa tu deje.

Za posledný čas som sa rozprávala s mnohými z vás a stotožňujem sa s názorom, že Piešťany nevyužívajú svoj veľký potenciál. Vytvára ho výnimočná poloha na Západnom Slovensku, priame pripojenie na diaľnicu, máme tu letisko a železnicu. Ako nedostatok vnímate napríklad absenciu zábavného aquaparku, kde by mohli tráviť voľný čas rodiny s deťmi. Večné čakanie na investora, ktorý park vybuduje zrejme ako argument neobstojí. Ďalej vás trápia chátrajúce budovy ako je bývalý hotel Slovan, kúpalisko Eva, budova vodohospodárskeho učilišťa, elektrotechnickej priemyslovky, atď. Budovy bývalých stredných škôl má v správe VÚC, a preto by sa mali čím skôr efektívne využiť. Niektorým z vás prekáža stav ciest, chodníkov, málo cyklotrás. Toto všetko spadá do kompetencie trnavského samosprávneho kraja. Všetci sa zhodneme na tom, že si zaslúžime mať sa lepšie a žiť v krajšom a dobre fungujúcom kraji.

Čo by som chcela presadiť ja?

Ani neviem kde mám začať. Trápi ma rovnako ako vás stav sociálnych služieb, slabé odborné vzdelávanie na stredných školách, rozbité cesty, nedostatok autobusových spojení a pod. V čom však ďalej vidím možnosť zlepšenia je oblasť kultúry a športu. Viem si predstaviť oživenie divadiel, galérií, knižníc, športových podujatí v spolupráci so strednými školami. Myslím si, že stredoškolákom by prospelo trochu viac kultúry a športu do života. Ďalej podpora kultúrnych podujatí pre seniorov a celkovo zvýšiť kultúrny turizmus v kraji.

Piešťany boli a vždy budú kúpeľné mesto. Máme tu svetoznáme kúpele, vďaka ktorým mnohí Piešťanci majú zamestnanie, ale čo ďalej? Mladí ľudia odchádzajú za prácou inde, pretože tu nenachádzajú uplatnenie. Preto mesto Piešťany a okolité obce potrebujú nové pracovné príležitosti. Tieto príležitosti sa dajú vytvoriť investíciami, ktoré sem treba nasmerovať z trnavského VÚC. Neverím, že to nemôže fungovať lepšie a môžete sa spoľahnúť na to, že o to budem aktívne a čestne bojovať.

Lívia Gregoričková kandidátka č. 16

-Reklamný článok. Objednávateľ: Boris Kollár Leškova 5, 81104 Bratislava, Dodávateľ: HPA, s.r.o., Bodona 48, 921 01 Piešťany-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články