Connect with us

Novinky

Kvalitné syry zo Zázrivej nakúpite na Farmárskych trhoch už v sobotu

Published

on

Farmárske trhy sa 6. mája opäť vrátia pred obchodný dom Prior, špeciality od výmyslu sveta si môžete nakúpiť v čase od 08:00 do 14:00 hodiny. Tentokrát bude medzi mnohými predajcami aj rodina Pučekovcov zo Zázrivej, ktorá sa po celé generácie venuje výrobe kvalitných mliečnych výrobkov. Prečítajte si viac o firme Syrmix a určite dostanete chuť na ich syry, oštiepky a korbáčiky.

Keď si pozrieme mapu Slovenska, tak zistíme, že obec Zázrivá má špecifickú polohu. Skoro 30 km na žiadnu stranu nie je žiadne mesto. V minulosti sa teda ľudia nemali kde zamestnať, je tu síce prekrásna príroda, dnes sa tu točia mnohé filmy, ale podmienky na život sú dodnes ťažké. Keďže je tu večná zima (Oravské Lesná je za kopcom), často tu nedozrejú ani zemiaky, jedinou možnosťou bolo, aj je ako sa uživiť je chovať ovce a kravy a vyrábať syr. V minulosti poznali Zázrivcov s ich syrmi v Žiline, ale i v Ostrave a Bratislave. Z výroby syra vznikla tradícia, ich výrobe sa venujú celé rodiny, ktoré si strážia svoje výrobné tajomstvá. Dnes máme zo Zázrivej malé Švajčiarsko, prakticky v každej chalupe dostať kúpiť nejaký syr.

Jedným z týchto rodinných výrobcov je aj rodina Pučekovcov. Už ich pradedo i dedo chodili predávať po svete. Začínali s výrobou ako každý doma v pivnici. Keďže dnes sú iné požiadavky na hygienu a spracovanie mlieka, tejto rodine sa podarilo vybudovať krásnu malú mliekareň, kde sa výrobe venujú. Okrem 20 zamestnancov v nej pracujú všetci členovia rodiny, niektorí sa venujú priamo výrobe, iní jeho rozvozu po Slovensku, všetci však držia spolu a venujú sa tomu čo robiť vedia – syrom. Vsadili na tradíciu a kvalitu a tej ostávajú verní. Dobrý kvalitný syr sa líši od toho obyčajného množstvom tuku v ňom obsiahnutom. Keď z mlieka separujete smotanu, vyrobíte síce syr, ale kvalita pokuľháva.

Toto sa u Pučekovcom jednoducho nerobí, preto sú ich výrobky stále dobré, tak ako kedysi. Sú to proste iné syry ako tie, ktoré sa síce v sieťach tvária ako originál, ale keď ich ochutnáte, miesto chuti máte v ústach iba soľ.

Rodinná firma Syrmix patrí medzi najväčších výrobcov, ich korbáčiky, nite (ktoré Zázrivci volajú vojky), žinčica či bryndza získali mnohé ocenenia na rôznych výstavách. A keď sa jednalo o spor s Poliakmi, z okolia Zakopaného, kto začal prvý s výrobou “ oštiepkov a bryndze“ a má teda právo v únii tento názov aj používať, mama Pučeková sa do toho dala s typickou zázrivskou zarputilosťou a názor oštiepok a bryndza obhajovala a aj obhájila priamo v Bruseli.

Sme radi, že Vám túto rodinnú firmu môžeme predstaviť aj na našich Farmárskych trhoch. O tom či syr, či žinčica sú naozaj dobré Vás Pučekovci alebo Syrmix určite presvedčia.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články