Farmárske trhy sa 6. mája opäť vrátia pred obchodný dom Prior, špeciality od výmyslu sveta si môžete nakúpiť v čase od 08:00 do 14:00 hodiny. Tentokrát bude medzi mnohými predajcami aj rodina Pučekovcov zo Zázrivej, ktorá sa po celé generácie venuje výrobe kvalitných mliečnych výrobkov. Prečítajte si viac o firme Syrmix a určite dostanete chuť na ich syry, oštiepky a korbáčiky.

Keď si pozrieme mapu Slovenska, tak zistíme, že obec Zázrivá má špecifickú polohu. Skoro 30 km na žiadnu stranu nie je žiadne mesto. V minulosti sa teda ľudia nemali kde zamestnať, je tu síce prekrásna príroda, dnes sa tu točia mnohé filmy, ale podmienky na život sú dodnes ťažké. Keďže je tu večná zima (Oravské Lesná je za kopcom), často tu nedozrejú ani zemiaky, jedinou možnosťou bolo, aj je ako sa uživiť je chovať ovce a kravy a vyrábať syr. V minulosti poznali Zázrivcov s ich syrmi v Žiline, ale i v Ostrave a Bratislave. Z výroby syra vznikla tradícia, ich výrobe sa venujú celé rodiny, ktoré si strážia svoje výrobné tajomstvá. Dnes máme zo Zázrivej malé Švajčiarsko, prakticky v každej chalupe dostať kúpiť nejaký syr.

Jedným z týchto rodinných výrobcov je aj rodina Pučekovcov. Už ich pradedo i dedo chodili predávať po svete. Začínali s výrobou ako každý doma v pivnici. Keďže dnes sú iné požiadavky na hygienu a spracovanie mlieka, tejto rodine sa podarilo vybudovať krásnu malú mliekareň, kde sa výrobe venujú. Okrem 20 zamestnancov v nej pracujú všetci členovia rodiny, niektorí sa venujú priamo výrobe, iní jeho rozvozu po Slovensku, všetci však držia spolu a venujú sa tomu čo robiť vedia – syrom. Vsadili na tradíciu a kvalitu a tej ostávajú verní. Dobrý kvalitný syr sa líši od toho obyčajného množstvom tuku v ňom obsiahnutom. Keď z mlieka separujete smotanu, vyrobíte síce syr, ale kvalita pokuľháva.

Toto sa u Pučekovcom jednoducho nerobí, preto sú ich výrobky stále dobré, tak ako kedysi. Sú to proste iné syry ako tie, ktoré sa síce v sieťach tvária ako originál, ale keď ich ochutnáte, miesto chuti máte v ústach iba soľ.

Rodinná firma Syrmix patrí medzi najväčších výrobcov, ich korbáčiky, nite (ktoré Zázrivci volajú vojky), žinčica či bryndza získali mnohé ocenenia na rôznych výstavách. A keď sa jednalo o spor s Poliakmi, z okolia Zakopaného, kto začal prvý s výrobou “ oštiepkov a bryndze“ a má teda právo v únii tento názov aj používať, mama Pučeková sa do toho dala s typickou zázrivskou zarputilosťou a názor oštiepok a bryndza obhajovala a aj obhájila priamo v Bruseli.

Sme radi, že Vám túto rodinnú firmu môžeme predstaviť aj na našich Farmárskych trhoch. O tom či syr, či žinčica sú naozaj dobré Vás Pučekovci alebo Syrmix určite presvedčia.

PR

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972