Connect with us

Novinky

Kedy sadiť stromy do vašej záhrady? Využite ešte dobrý čas

Published

on

Radi by ste zberali úrodu ovocia z vlastných stromov. Momentálne máte ešte jednu z posledných príležitostí v tomto roku vysadiť ich. Počasie je aktuálne priaznivé, tak neváhajte využiť ho. Viac o výsadbe ovocných stromov sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

V súčasnosti je v predaji množstvo stromov pestovaných v kontajneroch či rôznych vakoch, ale i voľnokorenných stromov a stromov v zemných baloch. Stromy pestované v kontajneroch alebo vakoch je možné sadiť celoročne s výnimkou času, keď je pôda zamrznutá. Kedže však je dopestovanie takýchto stromov ekonomicky nákladnejšie je vyššia i predajná cena v porovnaní s voľnokorennými stromami a stromami v zemných baloch.

Ak by sme to zobrali všeobecne, najvhodnejším časom na výsadbu stromov je jeseň a skorá jar. Na jar sa odporúča sadiť stromy po rozmrznutí pôdy, teda zhruba od polovice marca, do mája kedy začínajú stromy pučať. Chúlostivé druhy je lepšie sadiť v tomto termíne. Pôda je v tomto čase vlhká, čo im prospieva. Toto obdobie je tiež vhodné pre sadenie do ťažších pôd a v chladnejších oblastiach.  Jesenná výsadba sa začína približne od polovice októbra, keď z listnatých stromov opadá lístie a trvá až do zamrznutia pôdy a celodenných mrazov, ktoré by mohli poškodiť sadenice.

Ktoré miesto je vhodné na výsadbu?

Rôzne druhy majú rôzne nároky, čiže úplne zovšeobecňovať sa nedá. Vhodné je informovať sa u predajcu o konkrétnom druhu stromu. Chúlostivé a citlivé druhy nesadíme na južne a východne orientované svahy. Na týchto miestach najmä v jarnom období, denné rozmŕzanie a večerné mrazy najviac poškodzujú novo vysadené rastliny, ktoré začínajú pučať.

Výsadba

Ak máme vybraté miesto pokračujeme prípravou jamy. Tá by mala byť podľa kvality pôdy 2 až 3-krát väčšia ako je koreňový bal vysádzaného stromu. Na dno jamy ako štartovacie hnojivo pridáme vyzretý kompost. Pri ílovitých pôdach piesok a opačne, pri piesčitých pôdach zase pridáme ílovú zložku. Horná vrstva pôdneho horizontu sa nasype ako prvá a potom spodné vrstvy. Proti škodcom, ktorí obľubujú korienky, vystelieme jamu poplastovaným pletivom.

Pred výsadbou stromy namočíme do vody maximálne na 24 hodín. Stromčeky sadíme tak hlboko, ako rástli v škôlke, t. j. aby bol koreňový kŕčok (zhrubnutá časť kmeňa nad začiatkom koreňovej sústavy) s úrovňou pôdy. V prípade, že sadíme štepený strom, miesto štepenia musí byť nad zemou.  Je vhodné, aby pri výsadbe boli aspoň dvaja ľudia, pričom jeden stromček pridržiava a druhý dosypuje zeminu. Dôležité je, aby pri dosýpaní zeminy nevznikali väčšie vzduchové bubliny, ktoré môžu zapríčiniť vysychanie korienkov.

Pri výsadbe vzrastlejších stromov je vhodné ich po výsadbe zastabilizovať najčastejšie drevenými kolmi proti vyvráteniu. Potom stromček výdatne zalejeme vodou. Môžeme tiež okolo stromčeka vytvoriť  priehlbinu na lepšie zachytávanie vody.  Aby sa nadmerne nevyparovala voda od koreňov stromu, môžeme použiť netkané textílie a rôzne druhy mulču.

Strom po vysadení skrátime aspoň o jednu tretinu, aby sa nadzemná a podzemná časť stromu vyrovnala.  Pri dodržaní správnych agrotechnických termínov, zohľadnení nárokov jednotlivých drevín a dodržaní technologického postupu, je ujateľnosť stromov takmer 100 percent. 

Kvalitné ovocné stromy môžete nakúpiť priamo u pestovateľa Plantex Veselé. Podniková predajňa vo Veselom je otvorená v pondelok až piatok od 7:30 h do 17:00 h a v sobotu od 7:30 h do 12:00 h.

www.plantex.sk

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články