Connect with us

Novinky

Jozef Viskupič je odhodlaný zmeniť náš kraj

Published

on

Rodený Trnavčan, hrdý otec a manžel, odhodlaný zmeniť Trnavský kraj. Poslanec Národnej rady SR, ktorý je aktívny nielen v parlamente, ale aj pri riešení problémov na miestnej úrovni. Najnovšie kandidát na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Jozef „Jofo“ Viskupič.

Kandidujete na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja. Čo vás k tomu viedlo?

Advertisement
Hello GPT

Keď som rozmýšľal nad možnosťou kandidovať za trnavského župana, dôležité pre mňa bolo, aký zmysel majú pre ľudí župy tak, ako ich poznáme. Stretol som minimum ľudí, ktorí by mali akúkoľvek konkrétnu skúsenosť so župou. Dokonca nevedeli, aké dôležité kompetencie župy majú. Dnešný úrad a jeho predseda sú neviditeľní a významnou mierou prispeli k stavu, kedy si väčšina verejnosti myslí, že VÚC sú zbytočné a je potrebné ich zrušiť. Toto bolo jednou z hlavných motivácií, prečo som sa rozhodol kandidovať. Chcem, aby náš kraj začal konečne fungovať a bol pre jeho občanov prínosom.

Máte veľké odhodlanie zmeniť náš kraj. Ste poslancom Národnej rady SR. Po zvolení za trnavského župana sa vzdáte mandátu poslanca?

Advertisement
Hello GPT

Vzdám. Samozrejme. Túto funkciu budem vykonávať na 100% a nebudem sedieť na dvoch stoličkách. Župné voľby sú charakteristické nízkou volebnou účasťou.

Budete pracovať na jej zvýšení? Ako?

Samozrejme, že intenzívne vnímam, že volebná účasť v týchto voľbách je zásadný problém. Dlhodobo je veľmi nízka, čo znižuje aj legitimitu volených zástupcov. Vo svojej kampani chcem ľuďom ukázať, že župa sa týka ich každodenného života a je veľmi dôležité, kto ich bude zastupovať. Som odhodlaný na tom intenzívne pracovať, aby ľudia prišli k voľbám a vybrali si zmenu. Som presvedčený, že v tom môžeme byť úspešní.

Advertisement
Hello GPT

Aké najväčšie problémy má Trnavský samosprávny kraj, ktoré treba urgentne riešiť?

Náš kraj má obrovský potenciál. Ako príklad môžem uviesť cestovný ruch a turizmus. Susedíme s tromi krajinami: Česká republika, Rakúsko a Maďarsko. Táto naša poloha ponúka jedinečnú príležitosť pre rozvoj turizmu, cyklociest, turistických chodníkov a regionálnej dopravy. Sme vyspelý región na európskej úrovni, ale kvalita služieb tomu nezodpovedá. Doprava a cesty sú v žalostnom stave a župa roky odkladá riešenia. Na jednej strane nás môže tešiť, že do regiónu prichádzajú nové investície a vznikajú pracovné miesta (Peugeot, Samsung, najnovšie Amazon), na druhej strane tomu ale absolútne nestačia cesty a ich kapacita. Tvoria sa niekoľko kilometrov dlhé kolóny áut, neustále zápchy v centrách miest, dlhodobo nám chýbajú dopravné riešenia. Projekt obchvatu Senice existuje od roku 1995 a dodnes sme sa ho nedočkali. V Hlohovci čelia dopravnému preťaženiu a pripravujú druhý ťah mestom – „mostom“. A od nášho župana sa dozvieme, že „riešenie akýchkoľvek nových mostov alebo obchvatov je nad sily samosprávneho kraja“. Načo nám je taký župan, ktorý hádže flintu do žita? Náš kraj má zásadné problémy v tom, aby poskytoval kvalitné služby, ktoré si jeho občania určite zaslúžia.

Advertisement
Hello GPT

Ste rodený Trnavčan, vyrastali ste v trnavskom regióne. Kam by ste vzali turistov v tomto kraji, čo by ste im ukázali?

Náš kraj má veľa krásnych miest, ktoré by som chcel turistom ukázať. Určite by som ich pozval pozrieť si Smolenický zámok a jaskyňu Driny pri Trnave, trnavské staré mesto, Baťov kanál v Skalici či Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede. Do Hlohovca pozrieť krásnu Zámockú záhradu a najväčší turistický magnet, kúpeľné mesto Piešťany. Možnosti pre turistov ponúka 17 nádherných miest a 234 obcí v kraji, ktoré majú ukryté príbehy a kraj by ich mal využiť, propagovať a vedieť predať.

Študovali ste v Trnave masmediálne štúdiá, v Bratislave históriu a etiku. Čomu ste sa venovali po skončení štúdií a predtým ako ste vstúpili do politiky?

Advertisement
Hello GPT

Pred vstupom do politiky som pracoval v oblasti kultúry, IT technológií, vo vydavateľstve regionálnych novín a v oblasti gastronómie. Ako mladý človek som mal pocit, že chcem urobiť pre Slovensko niečo viac. Samozrejme, bol som aktívny mladý človek vo svojom meste, ale chcel som urobiť aj niečo navyše, čo presahovalo moje okolie. Preto sme s Igorom Matovičom v roku 2010 skúsili ponúknuť vlastné riešenia, pozrieť sa politikom rovno do očí a zabrániť im rozkrádať naše spoločné peniaze. Dôvod bol pozerať politikom na prsty a urobiť zo Slovenska rozumne a ľudsky riadený štát.

Ako plánujete riešiť budúcnosť prevádzky letiska v Piešťanoch?
Dávam verejný záväzok, že:
1. budem aktívne komunikovať so všetkými akcionármi: mesto Piešťany a Ministerstvo dopravy, a presadím udržateľný model financovania letiska
2. odstránim spory medzi súčasnými akcionármi v záujme rozlietania letiska, ako aj iného zmysluplného využitia areálu pre servisné, obslužné a iné komerčné aktivity
3. zriadim pozíciu obchodného a marketingového špecialistu , ktorý bude služby letiska proaktívne ponúkať alternatívnym leteckým spoločnostiam, servisným organizáciám, promotérom kultúrnych podujatí, atď.
4. odstránim politických nominantov z vedenia letiska a vo výberovom konaní vyberieme odborníkov, ktorí majú patričné skúsenosti v tomto odvetví a dokážu zabezpečiť správne fungovanie spoločnosti Letisko Piešťany, a. s.

Advertisement
Hello GPT

-Reklamný článok. Objednávateľ: Jozef Viskupič, Hlboká 15, 917 01 Trnava. Dodávateľ: HPA, s.r.o., Bodona 48, 921 01 Piešťany-

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články