Jarné remeselné trhy vyvrcholia pálením Moreny

Jarné remeselné trhy vyvrcholia pálením Moreny

29. marca 2019 Off Od PNky.sk

Vítanie jari, veľkonočné trhy, ľudová hudba aj folklór to všetko a ešte oveľa viac ponúknu nové jarné trhy v Piešťanoch. Tradičné zvyky zavítajú na Námestie slobody počas prvého aprílového víkendu.

Zapálená Morena aj tento rok skončí vo Váhu

Cieľom podujatia, ktoré sa v kúpeľnom mesta koná prvýkrát, je dať do pozornosti ľudové tradície, vyzdvihnúť prácu remeselníkov aj úctu k odkazu našich predkov v podaní folklórnych súborov. Jarné trhy organizujú  Agentúra Crea, B&R Group, Mesto Piešťany, MsKS a o výzdobu nie len trhov ale aj mesta sa postarajú  Služby mesta Piešťany.

Trhy odštartujú tradičnou aj modernou kuchyňou spolu s dobrou hudbou v piatok 5. apríla kedy sa o skvelú zábavu postará Ľudová hudba Andreja Zahorca z Bratislavy. Remeselníci rozložia svoje stánky na Námestí slobody v sobotu 6. apríla o 10.00 h. Deti aj dospelí sa môžu tešiť na celodenný workshop zameraný na pletenie prútia. Pre najmenších bude pripravená kreatívna tvorivá dielňa a o dobrú náladu sa postará harmonikár. Na pódiu sa postupne predstavia členovia folklórnych skupín Povoja, Bojniaci a Borovienka.

V nedeľu 7. apríla začnú remeselné trhy v rovnakom čase. Nebudú chýbať tvorivé dielne ani maľovanie na tvár. V kultúrnom programe sa predstaví rodina Hlbockých.
Vyvrcholenie celého podujatia bude v réžii folklórnych súborov Žito a Krakovanček. Folkloristi predvedú jarné zvyky, spevy a tance s Morenou, ktorú nakoniec podľa tradície zapália a hodia z Kolonádového mosta do rieky Váh. Všetky podrobnosti nájdete aj na Facebooku.

Na Jarných trhoch môžete pomôcť malému Maťkovi

Jarné trhy okrem iného aj pomáhajú, dobrovoľným príspevkom môžu návštevníci prispieť charitatívnej organizácií APPA a Maťkovi Praženkovi s týmto životným príbehom:
„Volám sa Maťko Praženka, mám 6 rokov, bývam v Piešťanoch spolu s mojimi rodičmi a babkou. Od malička som bol viac-menej v poriadku, ale keď som mal asi rok, prestal som sa správne vyvíjať. Začal som zaostávať v psychomotorickom vývoji, hlavička mi neslúžila ako má. Som hipotonický, ale telíčko a svaly mám v poriadku. Nemám však správnu rovnováhu, neviem štvornožkovať, sám ustojím len s pridržiavaním, hoci minimálnym, aspoň za jednu ruku. Asi od troch rokov mám aj epilepsiu, ktorá ma veľmi trápi, ale od piatich rokov sa mi konečne začala zlepšovať. V minulom roku som absolvoval prvú rehabilitačnú delfínoterapiu, ktorá sa mi veľmi páčila a môj zdravotný stav sa zlepšil. Rád by som si túto jedinečnú terapiu zopakoval a preto všetky peniažky, ktoré mi dobrí ľudia venujú by som rád použil na delfínoterapiu v Turecku.“


PR