Connect with us

Novinky

Ján Stachura: Práce pod tlakom občanov sa nebojím, teším sa na ňu

Published

on

Budovanie športovísk, aktívnu spoluprácu s ostatnými poslancami i primátorom, komunikáciu s komisiami, odborníkmi či organizáciami na území mesta a systematické riešenia chce podľa jeho slov priniesť do zastupiteľstva. Ján Stachura má 28 rokov, pracuje s nezamestnanými či mladými ľuďmi na úrade práce, úspešne trénuje mladých futbalistov a ako člen výkonného výboru Asociácie športových klubov Piešťany (AŠK PN) pripravuje materiály, ktoré otvoria diskusiu medzi mestom a miestnymi športovými klubmi. Vo voľbách bude pod číslom 22 kandidovať ako nezávislý poslanec vo volebnom obvode číslo jedna.

Vo svojich vyhláseniach sa väčšinou zameriavate na podporu športu v kúpeľnom meste. Ste vo výkonnom výbore PFK Piešťany i AŠK PN. Prečo je potrebné, aby ste v tejto sfére pracovali aj ako poslanec mestského zastupiteľstva?

V prvom rade si myslím, že športové kluby ako skupina združujúca veľkú časť občanov mesta si zaslúži mať zástupcu, ktorý bude hájiť ich záujmy. Neobmedzujeme sa len na zvýšenie dotácie na šport, ale pripravujeme systémovú reformu podpory športu, pohybových aktivít mládeže. Je dôležité preniesť myšlienky AŠK PN aj do mestského zastupiteľstva. Verím, že týmto dokážem prispieť k výraznému zlepšeniu komunikácie športových klubov so samosprávou.

Nedávno si Vás do diskusie pozval aj kandidát na primátora v Novom Meste nad Váhom. Čo bolo jej cieľom, a aké boli ohlasy miestnych?

Jednalo sa o predvolebnú debatu s občanmi na tému šport a kultúra. Bol som veľmi milo prekvapený, akým spôsobom v Novom Meste nad Váhom zaregistrovali vznik AŠK PN, o ktorej činnosť a ciele bol veľký záujem. Padlo mnoho o systematickej podpore športu, ako má fungovať vzťah samospráva – športové kluby. Debata pokračovala aj po oficiálnom skončení, kde sa stretli športové kluby s politickými kandidátmi a hľadali spoločný koncept. V tomto by sme si mali brať v Piešťanoch príklad. A to, podotýkam, je v Novom Meste nad Váhom podpora športu neporovnateľne väčšia než u nás.

Myslíte si, že materiály, ktoré vytvárate v AŠK PN môžu byť podkladom aj pre iné mestá na Slovensku?

Určite áno. Za týmto účelom nás už kontaktovali kluby práve z Nového Mesta nad Váhom s prosbou o budúcu spoluprácu. Na nedávnej konferencii sa v podobnom duchu vyjadrilo aj niekoľko významných športových osobností ako napr. Ján Filc.

Prejdime k ďalším bodom programu. Okrem „otrepaných“ opráv ciest v meste, vo Vašom prípade oblasti volebného obvodu číslo 1, ste zaujali chuťou spolupracovať so seniorským parlamentom. Prečo?

Vo svojom živote dávam do popredia jeden princíp. Treba v každej oblasti vnímať potreby ľudí okolo mňa. Aj s občanmi musíme komunikovať a spolupracovať s nimi na riešeniach. Seniorský parlament je zástupcom početnej skupiny obyvateľov Piešťan. Aj oni majú svoje oprávnené požiadavky a potreby, od ktorých sa práca samosprávy musí odvíjať. Zastupiteľstvo sa predsa nebude zaoberať vecami, ktoré nikoho nezaujímajú, ale naopak, dobré nápady skúsi presadiť. Ak je vystavený tlaku verejnosti, o to lepšie. Domov dôchodcov a kvalitnejšie zariadenia opatrovateľskej služby sú nevyhnutnosťou. 

Okrem iného tam boli spomenuté projekty zelených striech či alternatívne využívanie dažďovej vody. Ako by ste však motivovali obyvateľov mesta, aby pristúpili k takýmto opatreniam?

Myslím si, že k týmto moderným trendom inklinuje čím ďalej, tým viac ľudí. Práve seniorský parlament prišiel s týmito bodmi. Ak máme takýchto inovatívnych ľudí na dôchodku, je to len dobré. A ako by som ich motivoval? Predsa predstavením pozitív, ktoré takýto krok prinesie – šetrenie peňazí v domácnostiach, spotreba zdrojov, ktoré nám núka príroda a z takého kroku obyvateľov by nakoniec ťažilo i mesto.

Efektívnym riešením sa zdajú byť polopodzemné kontajnery, o ktorých ste hovorili napríklad vo vašom predvolebnom videu. Myslíte si, že Piešťany sú dostatočne moderné na to, aby sa tu presadili takéto návrhy?

Piešťany sú mesto, ktorému bolo nadelené, čo sa týka prírodných podmienok, takmer všetko. Určite je tu potenciál, aby sme sa stali moderným mestom, a po jeho naplnení musíme volať a nevzdať sa toho. Výhody polopodzemných kontajnerov sú menší neporiadok, žiadny zápach, ľahká manipulácia, menej častý vývoz. Mnoho pozitív umocňuje v konečnom dôsledku aj ušetrenie financií v rozpočte, ktoré sa o pár rokov neskôr môžu využiť inde.

V poslednom volebnom období sa na verejnosť dostali konflikty poslancov, vedenia mesta či samotných lokálnych médií. Viete si predstaviť, že budete schopný odovzdávať plnohodnotný výkon poslanca aj pod tlakom, ktorý takúto funkciu sprevádza?

Na tlak som zvyknutý. Celý život pracujem s ľuďmi, pomáham ľuďom, vediem ich a snažím sa hľadať riešenia. Či už ako pracovník úradu práce alebo futbalový tréner a v minulosti hráč. Dokážem pracovať v kolektíve s rozdielnymi názormi a riešiť aj vypäté situácie. Dôležité je dokázať vždy triezvo argumentovať, držať sa vlastných hodnôt, ale zároveň viem potlačiť vlastné ego. Práce v zastupiteľstve sa nebojím, práve naopak, ak mi ľudia dajú hlas, teším sa na spoluprácu s ostatnými poslancami či komisiami. Čo sa týka tlaku voličov, viem, že sa im o 4 roky budem môcť pozrieť do očí s vedomím, že som spravil všetko, čo bolo v mojich silách.

Reklamný článok

Objednávateľ: Mgr. Ján Stachura A. Hlinku 20/42 PIešťany
Dodávateľ: HPA, s.r.o., Bodona 48, 92101 Piešťany, IČO: 47465972

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články