Connect with us

Novinky

Festival Doda Šošoku pokračuje v piatok koncertom Kaunus Five, vystrieda ich old time dixieland

Published

on

Jazzový Festival Doda Šošoku 2016 potrvá počas celého leta. Koncerty na terase alebo v Art Jazz Gallery Kursalonu prinášajú svetový aj domáci džez v podaní tých najlepších interpretov. Najbližšie si môžete vychutnať už tento piatok 22. júla o 20,00 h slovenský jazz s medzinárodným presahom v podaní Kaunis Five, ktorí na koncerte predstavia a pokrstia aj nový album Kulosaari. Už v pondelok je na programe pravidelná Jam Session a budúci piatok uzavrú júlový program výborní zabávači zo Seredského Dixieland Bandu. Augustovú hudobnú nádielku zasa odštartuje Robo Opatovský Overtime Acoustic.

„Začali sme v piatok 1.7.2016 skvelým koncertom tentetu Michala Motýľa, vo štvrtok  7.7.2016 sme pokračovali medzinárodným projektom: Christian Havel International Band s vynikajúcou speváčkou Lori Williams (USA) a v piatok 15.7.2016 sa Vám predstavilo zoskupenie  Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet. Pripravili sme pre vás ďalších 7 koncertov a pondelkové jam session. Príďte stráviť príjemné večery na terase Kursalonu a vypočuť si svetový jazz,“ pozývajú návštevníkov organizátori z International jazz Piešťany  a Kursalonu.

L. Oravec

Najbližšie sa v Kursalone v piatok 22. júla predstaví projekt Kaunis Five, ktorý spája hudobníkov z troch krajín Vyšehradskej štvorky. Slovensko, Česko, Poľsko. Atraktívna kombinácia hudobných vplyvov je navyše ovplyvnená atmosférou Škandinávie. Slovo Kaunis totiž po fínsky znamená “pekný“. Nový album Kulosaari, ktorý predstavia aj na piešťanskom koncerte je kolektívnym dielom ľudsky aj hudobne zohratej zostavy špičkových jazzmanov.

https://youtu.be/UwzVwZKeUP4

„Myšlienka založiť Kaunis Five vznikla po koncertoch, ktoré sme spolu s Ondřejom hrali v rámci Vyšehradskej štvorky. Napadlo nás, prečo by sme nemohli hrať aj doma. Dali sme dokopy ľudí, ktorí sa medzi sebou majú radi, a samozrejme, sú to aj výborní hudobníci,“ opisuje vznik projektu trubkár a skladateľ Lukáš Oravec. Albumovú zostavu Kaunis Five spolu s ním tvoria saxofonista Ondřej Štveráček, klavirista Pavel Wlosok, ktorý príde až z USA, kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Marián Ševčík. V troch skladbách nového CD môžete počuť aj poľského klaviristu Piotra Wyležola. „Myslím si, že album má blízko k mainstreamovému jazzu. Sú tam skladby veľmi lyrického charakteru, aj také, ktoré znejú veľmi moderne. Určite to nie je platňa nahraná v jednom duchu,“ dodáva Oravec k žánrovému zaradeniu nahrávky Kulosaari. Jej názov odkazuje na mestskú časť Helsínk, štvrť, v ktorej sa nachádza väčšina zahraničných ambasád. Piešťanský festivalový koncert bude prvým v rámci turné k novému albumu Kaunis Five. Obsadenie: Lukáš Oravec (SK) – trumpet, flugelhorn, Ondřej Štveráček (CZ) – saxophone, Pavel Wlosok (USA/CZ) – piano, Tomáš Baroš (CZ) – doublebass, Marián Ševčík (SK) – drums. (Zdroj: www.jazz.sk.)

P. Wlosok

Júlový program uzavrú v piatok 29. júla „starí páni“ zo Seredského Dixieland Bandu. Zoskupenie vzniklo v roku 2000 z hudobníkov, ktorí majú bohaté hudobné skúsenosti v rôznych hudobných zoskupeniach a hudobných žánroch. Band sa zameral výlučne na anglickú revivalistickú školu tradičného jazzu, o čom svedčí aj výber repertoáru od známych velikánov tohto žánru, ako je Chris Barber, Acker Bilk, Kenny Ball a ďalších.

Letný Festival Doda Šošoku 2016 potrvá až do konca augusta. Prvý augustový piatok 5. 8. bude patriť Overtime Acoustic vokalistu Roba Opatovského, ktorého hudobne podporia skvelí mladí hudobníci. Ich mená priaznivci domácej jazzovej scény už dôverne poznajú: Tomáš Gajlík – piano, Róbert Ragan Jr. – double bass a Dávid Hodek na bicích.

Týždeň na to – v piatok 13. augusta nasleduje organový virtuóz Raphael Wressnig s európskou zostavou The Soul Gift Band (AT/I) – Enrico Crivellaro na gitare a Silvio Berger – bicie. Aj sobota 13. augusta bude patriť džezu, „dvojitú párty“ pripravia skoro domáci džezmeni: Michal Bugala Trio a Gajlík-Hodek-Csino Trio. Festival uzavrie v piatok 26. augusta štvorica Botek-Suchomel-Bugala-Gajlík. Každý pondelok pokračujú Jam Session a vstup na všetky koncerty je zdarma.

FDS2016_plagat_A5-page-001 (1)

PR

Použité zdroje: www.jazzpiestany.sk, www.pnky.sk, www.lukasoravec.sk, www.jazz.sk, YouTube, prezentačné foto: V. Hank

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články