Connect with us

Novinky

Farmárske trhy zavítajú pred Prior opäť už v túto sobotu

Published

on

Farmárske trhy zavítajú do Piešťan opäť už v sobotu 1. júla, pri obchodnom dome Prior si budete môcť nakúpiť množstvo kvalitných domácich výrobkov najrôznejšieho druhu i špecialít z dovozu. Postupne budeme predstavovať jednotlivých predajcov, ktorých nájdete na trhoch. Jedným z tých, ktorých produkty si budete môcť v prvý júlový deň zakúpiť, je i spoločnosť Agroreal zaoberajúca sa výrobou zabíjačkových dobrôt. Trojica kamarátov ju založila v roku 1992 v obci Kajal.

Tak ako to bývalo v dedinách na juhu zvykom, doma sa vždy chovalo nejaké to prasiatko, ktoré sa pred Vianocami pretvorilo na klobásky, slaninku a veľa iných dobrôt. Ľudia si pri zabíjačke pomáhali, sused prišiel vždy rád pomôcť aj s deťmi vedľa do dvora. Tak sa aj mladí naučili tradícii, receptom, tie sa dedili.

V dedine Kajal vedľa Šafárikova sa tiež žilo takto. A tak sa nejako stalo, že traja kamaráti z detstva Šaňo, Jano a Laco (z toho dvaja inžinieri) verní tradícii, založili spoločnosť Agroreal a začali v roku 1992 chovať mangalice a iné prasiatka vo voľnom výbehu na farme, ktorá sa volá Gazdovský dvor. Ich výrobky sú známe a vyhľadávané po celom okolí, všetko sa robí ručne, a tak ako za ich mladosti. To je ich cieľ a krédo.

Keď v roku 2013 vznikli Farmárske trhy, bola to ďalšia príležitosť ako sa prezentovať aj ďalej. Kúpili pojazdnú predajňu a rozšírili tak svoju pôsobnosť všade tam, kde sa trhy poriadajú. O tom, že sa im darí svedčia rady kupujúcich na trhoch. Je fakt, že domáce je domáce, je to úplne iná liga, ako to čo ponúkajú supermarkety. A keďže Gazdovský dvor má svoje ďalšie možnosti, v blízkej budúcnosti začnú aj s chovom hydiny, pribudnú kuriatka, kačičky, aj husičky, domáce vajíčka a ďalšie špeciality. Už sa kope rybníček, aby sa hydina cítila ako doma. Lebo, keď niečo robiť, tak ako kedysi, žiadny klietkový chov tu nebude. Farmárske trhy budú zase bohatšie o nový tovar a prilákajú ľudí, ktorí si vážia kvalitu. Gazdovský dvor a podobní ľudia, ktorí robia svoju „robotu“ s láskou, odborne a poctivo sú zárukou, že zákazníci sú a budú spokojní naďalej.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články