Connect with us

Novinky

Farmárske potraviny Náš dvor

Published

on

Hlavný dôraz kladú na kvalitu a lokálny pôvod. Malá predajňa potravín na Nálepkovej ulici (v budove Enzo) už pár týždňov zásobuje Piešťancov slovenským mäsom, syrmi, zeleninou, aj cestovinami najvyššej akosti. Náš dvor hľadá malých a stredných farmárov a výrobcov potravín, aby zákazníkom prinášal to najlepšie.

Hovädzie mäso do Nášho dvora dodáva spoločnosť Krava & Company z Vranova nad Topľou, ktorá chová zvieratá na vonkajších pastvinách prirodzenou stravou. Chuť aj nutričná hodnota mäsa je vďaka tomu vynikajúca. A to je hlavný cieľ tejto rodinnej firmy – priniesť výnimočný gurmánsky zážitok a neškodiť pri tom životnému prostrediu.

Kurčatá a morky z farmy Topoľnica žijú v čiastočnom výbehu, pretože hydina nemôže byť chovaná iba vonku. Najdôležitejšie je, aby mali zvieratá na svoj rast dosť času, preto sú z ich stravy vylúčené anbiotiká aj rastové hormóny. Rozdeľ je zrejmý už pri pohľade na ich mäso. Napríklad kuriatka sú neporovnateľne žltšie, než bežná hydina zo supermarketov. Pri vývare z mäsa takejto kvality už nebudete potrebovať dochucovadlá.

Mäso v Našom dvore predávajú iba chladené. Nestane sa teda, že po rozmrazení stratíte tretinu hmotnosti výrobku. Jedinou mrazenou pochúťkou v predajni sú Uličské pirohy. Pochádzajú z malej obce v Národnom parku Poloniny a preslávili sa na celom Slovensku. Sú lepené ručne, preto nikdy nevytečú. O poctivosti cesta svedčí aj fakt, že ich treba variť 15 minút. Sú rovnako sýte ako domáce pirohy od starej mamy. Stačí si vybrať: bryndzové, zemiakovo – kapustové alebo sladké s lekvárom či džemom.

Dodávatelia zeleniny a ovocia pre Náš dvor pochádzajú prevažne z južného Slovenska. V ponuke je koreňová zelenina, paradajky, paprika, ale aj jablká a ovocné šťavy. V poslednom období je občas nedostatkovým artiklom múka. Aj tento druh tovaru ponúka malá predajňa na Nálepkovej ulici iba slovenského pôvodu. Dodáva ju Mlyn – PD Sokolce a je vhodná na pečenie domáceho chleba. Každý, kto kváskuje, by však mal vyskúšať kváskový chlieb, ktorý pre Náš dvor pečú v Chtelnici.

(Reklamný článok)

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články