Connect with us

Bývanie a Reality

Chceme kúpiť rodinný dom pri Piešťanoch za 130-tisíc eur. Aké sú možnosti?

Published

on

Súčasná generácia mladých rodín potrebuje svoj komfort a keď deti rastú, v bytoch im začína byť tesno. Preto uvažujú o bývaní v rodinných domoch. Financie však nepustia a ak aj predajú byt a doložia nasporené prostriedky, prípadne si požičajú od banky, suma na bývanie sa pohybuje okolo 130-tisíc eur. Aké sú možnosti bývania v rodinnom dome pri Piešťanoch za túto sumu?

1. Novostavba na kľúč v rámci väčšieho projektu

Kúpiť si nový dom v dobrej lokalite na vhodnom pozemku v rámci väčšieho projektu je lákavá možnosť hlavne pre ľudí, ktorí nemajú na stavbu vlastného domu dostatok času a vedomostí. „Odborníci sa postarajú o výber lokality, pripravia pozemok, vybudujú siete a nakoniec postavia dom až do štádia holodomu, po prípade štandardu,“ vymenúva výhody maklérka Ivana Matečná z realitnej kancelárie AB Contact Piešťany.

Dodáva, že tu nehrozí riziko, že bude pozemok problematický, alebo sa výstavba neočakávane nepredraží. Všetku prácu vykoná stavebník, čo je pri dnešnom hektickom štýle života veľké plus. „Pri takejto novostavbe vieme, čo kupujeme. Poznáme rozmery, materiály, technické vybavenie, môžeme vidieť proces výstavby. V okolí takýchto projektov ale často chýba zeleň, chodníky, občianska vybavenosť,“ hodnotí maklérka.

Najvhodnejšia lokalita v okolí Piešťan pre tento typ výstavby je obec Moravany nad Váhom. Je vzdialená len 2 kilometre, peši a cyklotrasou cez obľúbený kúpeľný ostrov je to pár minút do centra mesta. „Ak má pozemok 300 – 400 m2 a dom asi 100 m2, vieme sa zmestiť do cenovej požiadavky 130-tisíc eur. Avšak takýto dom bude mať skôr charakter väčšieho bytu s terasou vo vidieckom prostredí, ako skutočného rodinného domu,“ upozorňuje. V lokalitách vzdialených od Piešťan do 10 kilometrov, vieme mať v tej istej cene väčší pozemok aj dom s väčšou rozlohou. Ide o Ratnovce, Sokolovce, Veľké Orvište, Ostrov, Ducové.

2. Starší dom v pôvodnom stave

Starší dom s pomerne veľkým pozemkom v okolí Piešťan vieme kúpiť približne za 100-tisíc eur a zvyšok nám ostane na rekonštrukciu. Tá bude presne podľa našich predstáv, čiže nemusíme robiť kompromisy. Treba však rátať s tým, že zaberie veľa času a energie a musíme strážiť rozpočet, lebo môže zhltnúť oveľa viac peňazí ako sme plánovali.

„Staršie domy majú svoju atmosféru, čo je v dnešnej dobe veľmi žiadané. Minulosť nehnuteľnosti nás však môže i nepríjemne prekvapiť, lebo staršie domy zvyknú vlhnúť. Všímajte si potenciál domu. Ak nemáte predstavivosť, skúsenosti, či odborné znalosti s rekonštrukciou a starý dom je na prvý dojem odpudzujúci, nechajte si poradiť skôr, ako sa rozhodnete. Tu je na mieste rada odborníka, ktorá môže ušetriť tisíce eur,“ pripomína I. Matečná a odporúča túto ponuku. Ešte dodajme, že vysoký vek stavby značne znižuje možnosť vyššieho hypotekárneho úveru.

3. Starší zrekonštruovaný dom

V tomto prípade je výhodou okamžité nasťahovanie bez starostí s rekonštrukciou, ale musí nám vyhovovať tá terajšia. Poruchy a závady na dome boli už vyriešené a je menej prekvapení, ak bola práca vykonaná kvalitne.

„V cene 130-tisíc eur získame nižšiu výmeru. Rizikom je aj to, že nevieme, ako kvalitne sa rekonštrukcia urobila. Napriek tomu, že za rekonštrukciu platíme navyše, nemusí sa nám jej prevedenie páčiť,“ upozorňuje realitná maklérka. Podobné nehnuteľnosti sa predávajú v okolí Banky a Moravian nad Váhom. Sú to 30-40 ročné domy, tie mladšie stoja viac ako 130-tisíc eur.

4. Rodinný dom, ktorý nepotrebuje rekonštrukciu

Ide o 10-15 ročné nehnuteľnosti, ktoré nevyžadujú zásadnú rekonštrukciu a sú situované v zabývaných lokalitách. Kupujúci sa môžu do domu ihneď nasťahovať, odpadávajú starosti s prerábaním, susedia v strednom veku, prostredie upravené, zeleň a stromy narastené.

„V blízkom okolí Piešťan ide o drahšie ponuky, v širšom okolí sa dajú takéto nehnuteľnosti kúpiť aj za 130-tisíc eur,“ dodáva maklérka a z ponuky vyberá napríklad tento dom. Rekonštrukcii sa v tomto prípade nevyhnete už o 5-10 rokov, dovtedy však na ňu našetríte a urobíte ju podľa vlastných predstáv.

5. Vlastný pozemok a vlastná výstavba

Lokalita, v ktorej sa rozhodnú investori kúpiť pozemok na stavbu vlastného rodinného domu sa odráža od finančných možností. Čím bližšie k Piešťanom, tým drahšie. „Hlavnou výhodou je lokalita, ktorú si zvolíte podľa svojich finančných možností. Vypracovanie projektu podľa svojich potrieb a predstáv. Rozdelenie investície na dve etapy. Najprv kúpa a potom výstavba,“ vymenúva plusy maklérka a ako príklad uvádza tento pozemok.

Nevýhodou je, ak rodina mení byt za rodinný dom a a v čase výstavby potrebuje bývať. Ročný prenájom vyjde vyše 10.000 eur, čiže celková investícia sa predraží. „Pozemky v Banke stoja od 100 eur/m2. Moravany nad Váhom sú pri malej výmere a malom rodinnom dome realizovateľné. Ak má niekto záujem a výstavbu pohodlného rodinného domu aj s príslušenstvom ako je garáž, záhradný domček, zeleninová záhrada, je treba rátať so širším okolím Piešťan,“ uzatvára I. Matečná.

PR Zdroj: Realitná kancelária AB Contact Piešťany

Bývanie a Reality

Bývanie a Reality: Ako (ne)stratiť svoju identitu už v detstve

Published

on

By

Väčšinou sa rodičia snažia svoje deti vychovávať čo najlepšie. Až keď dospejú, ukáže sa, ako sa im to podarilo. Mnohí si o svojom spôsobe života myslia, že žijú a robia to najlepšie, čo dokážu. V mnohých prípadoch im to však vôbec neprospieva…

Foto: Unplash Bekah Russom

Spoločnosť dáva povolenie na výkon najrôznejších činností: musíte mať povolenie na riadenie motorky a auta, musíte mať povolenie na stavbu domu, musíte mať zváracie skúšky a spĺňať hygienické predpisy, pokiaľ pracujete s potravinami. Musíte mať povolenie na potápanie, na riadenie lode, aj ku vstupu na určité územie.

Ak chcete mať dieťa, žiadne povolenie nepotrebujete. Hocikto môže splodiť detí koľko chce a zodpovednosť za to, čo z nich raz bude, je prenechaná iba rodine. Niet sa potom čo čudovať, že spoločnosť musí riešiť mnohé problémy, ktoré sú dôsledkom zlej výchovy. Rodičia môžu byť emočne chorí a namiesto toho, aby svoje problémy riešili, posúvajú ich ďalej svojim deťom.

Pani Jana chcela pomôcť s odhalením svojich Emočných rovníc. Na dovolenke pri rannej káve zakúsila pri komunikácii s partnerom bolestivé emočné pocity. Pretože sa rozhodla podobné situácie znovu neprežívať, zaujímalo ju, aké Emočné rovnice spôsobili jej zážitky. Prežitá ranná situácia poznamenala celý nasledujúci deň, na ktorý sa veľmi tešila. Príčinou nepríjemných pocitov nebolo len správanie partnera, ale hlboko vryté situácie z detstva.

Pri rannej káve sa pani tešila na slnečný deň, kedy si bude môcť vyskúšať svoje nové zakúpené bežky. Rýchlo sa preto naraňajkovala a snažila sa primäť partnera čo najrýchlejšie k odjazdu. Partner nič zlé netušiac poznamenal, že mu jej neustále naháňanie vadí – nemal ani dopitú kávu a chystal sa dať si ešte jednu a vychutnať si krásne slnečné ráno v pokoji a po svojom. Partnerka sa emočne zrútila a slzy ľútosti jej zaliali oči. Na prvý pohľad sa nič nepríjemného nestalo, ale jej emočná bolesť, ktorú cítila, bola obrovská.

Pri skúmaní celej situácie kvôli odhaleniu Emočných rovníc bolo zistené, ako rodičia potlačovali jej prirodzené túžby s tým, že je čudná, že chce veci, ktoré iné deti nechcú. Že je iná a nevyhovuje im. Ako nebolo možné s čímkoľvek nesúhlasiť, pretože by tým riskovala dusnú atmosféru aj stratu rodičovskej lásky. Ako si musela zaisťovať svoj prídel lásky zaľúbenými listami. Ako jej za drobné priestupky balili kufre a hrozili odchodom do detského domova…

Foto: Unplash Mack Fox

Rodičia vo svojej snahe vychovávať potlačovali prirodzené prejavy malého dieťaťa. Mozog malého jedinca si vytvoril predstavu o svete charakterizovanú nasledujúcimi Emočnými rovnicami: „Ako prirodzená nie som prijatá“. „Pokiaľ som, aká som, je to zlé“. „Identita sa dá potlačiť“, „Nadšenie nemusí byť prijímané“. „O prijatie sa musí bojovať“ a „Odpor proti mame je neprípustný“. „Môžem skončiť v decáku“ a veľa ďalších hrôzu naháňajúcich poznámok.

V čase, keď sa rovnice tvorili pani Jana samozrejme nič netušila, ale postupne došlo ku strate jej identity. Dlhý čas sa snažila hľadať samú seba, ale pretože si nebola istá, čo je vlastne správne, či jej vlastné prejavy, či tie, ktoré očakáva okolie, musela neustále balansovať medzi oboma. Dochádzalo tak častokrát k negácii vlastných rysov osobnosti a k prispôsobovaniu sa všeobecne uznávaným normám, aby nedošlo k odmietnutiu a k strate spoločenského statusu.

Ranná epizóda len prebudila dlho spiace zápisy. Tie potom vyústili do rieky sĺz a nepochopenia, ktoré boli rovnaké ako kedysi v detstve. V dospelosti vyšlo len najavo, aké bolesti malé dievčatko prežívalo a aj to, ako bezcitne sa rodičia správali. Nepochybne verili, že robili to najlepšie, čo dokázali…

Celý článok si prečítate buď v tlačenej verzii novembrového čísla mesačníka Bývanie a Reality, ktorý je šírený už 12-ty rok cez 250 distribučných miest v 4 okresoch, tiež online listovacej verzii tu http://effective.sk/byvanie-a-reality.

V novembrovom čísle Bývanie a Reality nájdete okrem iného aj článok:
„Naše deti sú pod vplyvom reklamy“, ďalší zo série edukačno-motivačných článkov venovaných mladým rodinám.

BaR Ilustr. foto: Unplash

Continue Reading

Bývanie a Reality

Bývanie a Reality: Gény vs. výchova

Published

on

By

Každé dieťa je z genetického pohľadu obrazom svojich rodičov. A to oboch rovnako. Polovicu génov dedí potomok od matky a polovicu od otca, takže za vlastnosti, správanie, temperament či inteligenciu dieťaťa sú po genetickej stránke rodičia zodpovední úplne rovnako.

Photo by Irina Murza on Unsplash

 

Genetika však vo formovaní osobnosti nehrá rolu sama. Svoj podiel na tom, aké dieťa je, ako reaguje, v čom je silné a v čom naopak pokrivkáva, má tiež prostredie. Gény dávajú základ, prostredie, v ktorom vyrastá, osobnosť dotvára. Niektoré povahové rysy pekne zvýrazní a niektoré naopak potlačí. Trochu to pripomína piano a hru na ňom. Pianista má na výber celú škálu klávesov, ale on si pre svoju skladbu vyberie iba niektoré. A tá skladba je buď melodická a dobre sa počúva alebo je disharmonická a trhá uši. Tie klávesy, to sú gény. Na výber je ich celá škála. A pianista? To je prostredie a jeho vplyv. Niektoré klávesy použije častejšie a v povahe človeka vyniknú, niektoré naopak nechá ľadom, takže ich nepočujeme znieť počas celej doby trvania skladby. Na piane sú prítomné, len nedostanú príležitosť k tomu, aby ich niekto rozozvučal.

Keď bol v roku 2001 kompletne rozlúsknutý ľudský genóm, čo bolo právom označené za objav tisícročia, novinové titulky po celom svete hlásali, že nastala doba programovania človeka. Že bol položený základ k tomu, aby sa v človeku programovalo to dobré a vyselektovalo to zlé. K tomu máme však ešte dosť ďaleko. Navyše z najrôznejších hororových sci-fi filmov vieme ako to dopadá, takže k nejakému zámernému programovaniu človeka snáď ani nikdy nedôjde. Každopádne moderné teórie už upustili od dohadov, či má na človeka zásadnejší vplyv dedičnosť, či prostredie. Vedci sa začali zhodovať na tom, že na niečo majú väčší vplyv gény a na niečo prostredie. Ťažkosťou je, že sa nedokážu zhodnúť, čo má na čo väčší vplyv. Jednoznačné je to napríklad pri krvnej skupine či farbe očí.

A nie je skôr po dedovi?

Výskumy na tému dedičnosti a výchovu všeobecne veľmi sťažuje fakt, že povahové rysy sa môžu líšiť aj medzi generáciami. Rodičia môžu byť niekedy až prekvapení, aké vlastnosti a záľuby sa u ich detí mnohokrát rozvinú. Čudujú sa, že ich dieťa má napríklad vynikajúce komunikačné schopnosti a je ťahúňom triedy, hoci obaja rodičia sú skôr mlčanliví a radi zostávajú v pozadí. Ako sa to mohlo stať? Otázka by lepšie znela: a ako sú na tom s komunikatívnosťou prarodičia?

Deti síce zdedia gény po svojich rodičoch, ale na rozdiel od rodičov sa u nich môžu rozvinúť práve tie, ktoré u rodičov zostali kdesi v ústraní. I nevýrazné rodičovské vlohy sa u dieťaťa môžu znásobiť.

Photo by Kelli McClintock on Unsplash

Platí to, bohužiaľ, ako o tých dobrých, tak aj o zlých. Napríklad by ste boli výbornými hudobníkmi, len ste nedostali príležitosť na to, aby sa vo vás práve tieto vlohy rozvinuli. Alebo by ste maľovali krásne obrazy, len neviete, že by ste to mohli vedieť.
Gén zdedený po jednom z rodičov totiž môže zablokovať gén druhého rodiča, takže sa nemusí prejaviť, hoci je prítomný.

To je, mimochodom, dôvodom, prečo sa zakazovalo príbuzenské kríženie. Bez toho aby naši pra – pra – prapredkovia mali o genetike tušenie, predsa len odpozorovali, že skrížením príbuzných, ktorých genetická výbava je veľmi podobná, sa u potomka prejaví buď genialita alebo duševná choroba. A tak ľudstvo prišlo na jednej strane o množstvo géniov, na druhej strane o množstvo duševne chorých.

Dôležité pre adoptívnych rodičov

Otázka ohľadom dedičnosti a možnosti výchovy je veľmi aktuálna pre rodičov, ktorí do rodiny prijali, či sa práve chystajú prijať „cudzie“ dieťa. Do akej miery sa u adoptovaného dieťaťa prejaví „jeho krv“? A do akej miery sa dá vychovať tak, aby do rodiny zapadlo? Prejaví sa na dieťati, že jeho matka bola prostitútka a jeho otec bol niekoľkokrát trestaný? Alebo sa v prípade dobrej výchovy nemusia ničoho báť?

Otázky, na ktoré je ťažko odpovedať, a ktoré psychológovia nemajú radi. Nie je totiž v ľudských silách povedať, aké dieťa o niekoľko rokov bude. Čo sa v jeho osobnosti prejaví a čo nie. Sú však dve veci, ktoré isté sú:
1. každá vlastnosť človeka, či už telesná alebo duševná, má svoj genetický základ. V osobnosti človeka sa neprejaví nič, čo mu nebolo dané.
2. vplyvy prostredia a výchovy môžu určité genetické dispozície dieťaťa posilňovať či oslabovať. To znamená, že sa skutočne dá pracovať s tým, čo bolo dané.

Photo by Simon Matzinger on Unsplash

Genetické dispozície, ktoré po našich rodičoch podedíme, sú ako vlasy. Niekto ich má husté, niekto riedke, niekto pevné, niekto jemné. A výchova, to je spôsob, akým si vlasy upravíme. Môžeme sa o ne starať, ísť s dobou alebo sa o ne nestarať a ponechať ich svojmu osudu. Aj so zlými vlasmi sa dá urobiť pekný účes, rovnako, ako s dobrými vlasmi mať na hlave vrabčie hniezdo. Ale tie vlasy, to je niečo, čo nezmeníme. Môžeme zmeniť účes, vlasy však zostanú rovnaké…

Celý článok si prečítate buď v tlačenej verzii mesačníka Bývanie a Reality, alebo si môžete časopis prelistovať online  http://effective.sk/byvanie-a-reality.

V októbrovom čísle Bývanie a Reality nájdete tiež článok “Nevybíjajte si hnev na deťoch”, ďalší zo série edukačno-motivačných článkov venovaných mladým rodinám.

Bývanie a reality

Continue Reading

Bývanie a Reality

Bývanie a Reality: Jedináčik vs. súrodenci

Published

on

V minulosti sa počet detí príliš neriešil a mnohodetné rodiny vôbec neboli raritou. Situácia je dnes iná a mladé páry majú často problém odvážiť sa mať čo i len jedného potomka. Zamýšľajú sa a porovnávajú, či to majú v živote lepšie jedináčikovia alebo tie deti, ktoré majú súrodencov. Rodina, ktorú tvoria traja členovia sa stáva u nás čoraz bežnejším javom.

Rodičia sa stále častejšie rozhodujú pre variant mať iba jedno dieťa a budovanie početnejších rodín a s tým súvisiacich súrodeneckých vzťahov sa začína považovať za luxus.

Ako môže rodič ovplyvniť súrodenecké vzťahy?

Rodičia môžu k výchove svojich ratolestí pristupovať rozdielne.
Aby s deťmi a medzi deťmi udržiavali zdravé vzťahy, je žiaduce dodržiavať nasledujúce zásady:

Nevyberajte si z detí favorita – ak niektoré z detí vycíti, že nie je favoritom, môže prehnane reagovať na rôzne podnety, napríklad predstierať chorobu, aj keď mu nič nie je – len kvôli tomu, aby sa dočkalo zvýšenej pozornosti.

Neporovnávajte deti – ak je jedno dieťa dobré v matematike, nemusí to nutne znamenať, že v nej budú vynikať aj ostatné deti. Každé dieťa môže vynikať v inej oblasti – a tú je potom potrebné rozvíjať a podporovať.

Učte súrodencov k spolupráci, nepodporujte medzi nimi súperenie.

Nastavte rovnaké podmienky – kedy je čas na posledné jedlo pred spaním, do kedy môžu byť vonku s priateľmi.

Byť férovými rodičmi nie je synonymum rovnosti – deti musia pochopiť, že vzhľadom k ich veku majú rozdielne privilégiá či povinnosti. Buďte pripravení svoje rozhodnutia zdôvodniť.

Plánujte rodinné aktivity aj s ohľadom na deti – tak, aby mali čas na seba, svoje záujmy alebo kamarátov.

Život je plný paradoxov. Kým jedináčik chce väčšinu svojho života súrodenca, súrodenci by boli zase najradšej jedináčikmi. Či už sa rozhodnete budovať väčšiu rodinu alebo zostanete v trojici, najdôležitejšie je, aby ste sa so svojím rozhodnutím stotožnili, aby ste ho v budúcnosti neľutovali, ale naopak – snažili sa z neho vyťažiť maximum pre svoje šťastie a spokojnosť.

O tom, aké to majú v živote jedináčikovia v porovnaní so súrodencami si pre jedináčikovia v porovnaní so súrodencami si prečítate v aktuálnom čísle regionálneho mesačníka Bývanie a Reality, ktoré nájdete na obvyklých miestach a v digitálnej listovacej:

BaR

Continue Reading

Reklama

Populárne články