Connect with us

Novinky

Čas na zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra sa kráti. Splňte si svoju povinnosť a vyhnite sa mastnej pokute

Published

on

Od 1. novembra 2018 prišlo k novej právnej úprave zákona o obchodnom registri, ktorá kladie určeným právnickým osobám povinnosť vykonať zápis tzv. konečného užívateľa výhod do obchodného registra. O detailoch povinnosti sa dozviete v nasledujúcich riadkoch, pričom návrh treba podať najneskôr do konca roka. Pri nesplnení litery zákona hrozí pokuta cez 3000 eur.

Cieľom novej právnej úpravy, ktorá je implementáciou Smernice (EÚ) č. 2015/849 z 20. mája 2015 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu, je naplnenie povinnosti Slovenskej republiky ako členského štátu, je zabezpečiť, aby podnikateľské subjekty a iné právne subjekty zaregistrované na ich území boli povinné získať a mať primerané, presné a aktuálne informácie o tom, kto ich skutočne vlastní, vrátane podrobností o držaných podieloch konečných užívateľov výhod, a aby tieto subjekty museli okrem informácií o svojom zákonnom vlastníkovi poskytovať povinným subjektom aj informácie o konečnom užívateľovi výhod.

Kto je konečný užívateľ výhod?

Stručne možno povedať, že za konečného užívateľa výhod sa pri právnickej osobe považuje tá fyzická osoba, ktorá právnickú osobu skutočne ovláda alebo kontroluje alebo v prospech, ktorej právnická osoba vykonáva svoju činnosť alebo obchod,“ vysvetľuje advokát Peter Kubala.

Údaje zapísané o konečnom užívateľovi výhod v obchodnom registri nebudú verejne prístupné, pôjde o neverejnú časť. V štandardnom výpise z obchodného registra takéto údaje totiž nenájdete. Tieto údaje budú v zmysle zákonnej úpravy prístupné iba určeným orgánom (osobám) ako napríklad finančnej polícii, súdom, orgánom činným v trestnom konaní, správcovi dane (daňovému úradu) a podobne.

Čo táto nová právna úprava znamená?

Každá v obchodnom registri zapísaná právnická osoba má povinnosť podať návrh do obchodného registra a vykonať zápis KUV, najneskôr do 31.12.2019, pričom je odporúčané podať a vykonať návrh čo najskôr a túto povinnosť neodkladať. Prípadné nesplnenie tejto povinnosti môže byť pokutované až do výšky 3310,- EUR!

„Treba však zdôrazniť, že povinnosť vykonať zápis konečného užívateľa výhod do obchodného registra nie je totožná ani zameniteľná s vykonaním zápisu konečného užívateľa výhod do osobitného registra partnerov verejného sektora, pretože ide o dve odlišné zákonné povinnosti. V tomto smere platí, že nie každá osoba má povinnosť byť registrovaná v registri partnerov verejného sektora. Viac k tejto téme nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR v časti Register partnerov verejného sektora. Naopak nová zákonná úprava určuje, že konečného užívateľa výhod musí mať zapísaného v obchodnom registri každá právnická osoba evidovaná v obchodnom registri (okrem zákonných výnimiek, ako sú napríklad subjekty verejnej správy, emitenti cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu a tie právnické osoby, ktoré sú zapísané v Registri partnerov verejného sektora),“ dodáva P. Kubala.

Ak potrebujete poradiť a pomôcť v súvislosti so zápisom konečného užívateľa výhod do obchodného registra môžete sa obrátiť na advokátsku kanceláriu Mgr. Petra Kubalu, ktorý je oprávnenou osobou a vykonáva činnosť vo vzťahu k registru partnerov verejného sektora a rovnako môže vykonať vo vašom mene zápis KUV do obchodného registra a tým vás odbremeniť od tejto starosti.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články