Connect with us

Novinky

Alan Suchánek: Chcem veriť, že pacienti na Slovensku už nikdy nebudú ohrozovaní

Published

on

Alan Suchánek je kandidát s číslom 34 na poslanca Trnavského samosprávneho kraja, vo volebnom obvode číslo 4 – Piešťany. Ako lekár chce v kraji presadzovať najmä podporu mladých lekárov, aby mali motiváciu a postupne nahradili súčasnú generáciu praktických lekárov, ktorých priemerný vek dosahuje 60 rokov. V okrese Piešťany tiež plánuje podporovať liečebne pre dlhodobo chorých a geriatrické zariadenia, nakoľko aktuálne chýbajú sociálne lôžka a nie je dostatok miest v cenovo dostupných ústavoch sociálnej starostlivosti. Prečítajte si viac o problematike, ktorej by sa chcel ako budúci poslanec venovať a čo považuje za kľúčové v oblasti krajského zdravotníctva.

MUDr. Alan Suchánek
Som chirurg, poslanec Národnej rady SR za OĽANO. Tým, že som lekár a člen správnej rady Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch, je mojou logickou prioritou zdravotníctvo – chcem zlepšiť dostupnosť kvalitnej ambulantnej starostlivosti vo trnavskom VÚC. Zdravotníctvo potrebuje jasný, transparentný a efektívne nastavený systém. Vzhľadom k tomu, že župa sa zbavila všetkých nemocníc, bude potrebná spolupráca VÚC, miest a obcí ako aj jednotlivých zdravotníckych zariadení.

Na území Trnavského samosprávneho kraja je 1 200 zdravotníckych zariadení. Ambulantnú zdravotnú starostlivosť zabezpečuje 908 zdravotníckych zariadení, z toho 3 polikliniky, 314 ambulancií všeobecnej ambulantnej starostlivosti, 527 ambulancií špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Ústavná zdravotná starostlivosť je zabezpečovaná v 7 nemocniciach, v 3 liečebniach a v 2 kúpeľoch. Počet lôžok v nemocniciach je 1 734, v liečebniach 886 a v kúpeľoch 1 163. Obrovskou chybou doterajšieho vedenia župy je, že boli sprivatizované všetky nemocnice. Priemerný vek praktických lekárov v župe je 60 rokov, 36 lekárov má nad 70. Dostupnosť a čakacie lehoty u odborných lekárov sú takisto kritické, čo sa dotýka najzraniteľnejšej časti obyvateľov, chorých a starých ľudí.

Preto je potrebné, aby Trnavský samosprávny kraj podporil mladých lekárov, aby mal kto vymeniť starú generáciu praktických lekárov. Pomocou mladým lekárom môže byť napríklad rezidenčný program, poskytnúť im nájomné byty, prispieť na prenájom ambulancií, pretože ak to rýchlo neurobíme, nebude mať kto liečiť našich občanov. Župa a okres Piešťany takisto nevyhnutne potrebujú liečebne pre dlhodobo chorých a geriatriu. Okres Piešťany s najvyšším priemerným vekom z kraja nemá liečebňu dlhodobo chorých, sociálne lôžka ani dostatok miest v cenovo dostupných zariadeniach sociálnej starostlivosti.

Odkedy sme odhalili kauzu piešťanského CT, spoločnosť je omnoho citlivejšia na šafárenie a neefektivitu v zdravotníctve. V piešťanskej nemocnici Alexandra Wintera bol 28. septembra 2017 slávnostne uvedený do prevádzky nový CT prístroj. Nemocnica životne potrebovala CT prístroj už v roku 2012. Starý, morálne mŕtvy a fyzicky v štádiu klinickej smrti, permanentne resuscitovaný CT prístroj ohrozoval zdravie a životy pacientov, extrémne stresoval lekárov. Trvalo dlhých 5 rokov, kým sa nemocnici po dobre známych kauzách podarilo zabezpečiť nový kvalitný CT prístroj. Tento stál necelých 627 000 Eur s DPH. Jednoznačne sa tým potvrdilo, že v roku 2014 nominanti SMERu vo vedení nemocnice vysúťažili o 600 až 900-tisíc Eur predražený prístroj. Tí, čo spôsobili takéto enormné predraženie stíhaní nie sú, najskôr ani nebudú, lebo to sú naši ľudia. Pravdou je, že zodpovední vyšetrovaní vlastne nikdy ani neboli, aj keď ich mená sa v médiách spomínali a museli zo svojich postov odísť.

Chcem veriť, že pacienti na Slovensku už nikdy nebudú ohrozovaní takýmito a podobnými ľuďmi. Dúfam, že sa kvalita nášho zdravotníctva aj takýmito krokmi a verejnou kontrolou začne zlepšovať, čo sa odzrkadlí na zlepšenom stave zdravia občanov. Aj preto sa uchádzam o Váš hlas vo voľbách do VÚC za okres Piešťany, s číslom 34.

-Reklamný článok. Objednávateľ: Jozef Viskupič, Hlboká 15, 917 01 Trnava. Dodávateľ: HPA, s.r.o., Bodona 48, 921 01 Piešťany-

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články