Connect with us

Novinky

Ako vybrať dobrý ovocný strom? Musí mať svoj „pas“

Published

on

Ďateľ klope na kmeň mohutného stromu a slnko stúpa na oblohe vyššie a vyššie. Už sa blíži jar a s ňou čas vyjsť do záhrad. Stará jabloň už doslúžila a chceli by ste ju nahradiť? Teraz je to správne obdobie na sadenie ovocných stromov a kríkov.

Ako ich vybrať, na čo je treba dávať pozor? Všímajte si nadzemnú časť, ale aj podzemnú, ktorou bude strom ukotvený v pôde, a cez ktorú bude prijímať živiny a vlahu pre dobrý rast. Koreň by mal byť dobre vyvinutý a okrem hlavného koreňa a bočných korienkov by mal mať dostatok jemných vlásočnicových korienkov. „Veľkosť koreňovej sústavy je však rôzna u rôznych typov podpníkov jedného ovocného druhu. Napríklad odroda jablone Golden delicious na podpníku MM 106 bude mať väčší koreň ako tá istá odroda na podpníku M 9. Preto ich nemôžeme porovnávať,“ vysvetľuje Eva Sedláková zo spoločnosti Plantex z Veselého, ktorá sa venuje produkcii sadeníc ovocných stromov.

 

Kmienok stromu by nemal byť poškodený a popraskaný. Trhliny a poranenia sú vstupmi pre rôzne baktérie a huby. Korunka alebo aj jednotlivé výhony by mali mať zdravý vzhľad a nepoškodené púčiky. Ešte pred kúpou sa treba pozrieť či stromček nie je preschnutý alebo dokonca celkom suchý.

„Doteraz spomenuté boli vonkajšie znaky kvality. Aj u ľudí hodnotíme najprv ich vzhľad, príjemný či menej príjemný, postavu, tvár, farbu vlasov. Ich vlastnosti a charakter sa ukážu až neskôr. Podobne aj stromy majú vnútornú kvalitu. Táto je výsledkom úrovne škôlkarskej firmy a kvality východiskového biologického materiálu, z ktorého bol stromček vyrobený. Je to proces náročný na odbornosť. Výrobca musí mať dáta o tzv. kritických bodoch a zabezpečiť vystopovateľnosť pôvodu materiálu v priebehu celého výrobného cyklu. Garantuje tiež pravosť odrody a zdravotný stav rastlín, ktoré sú v škôlkach pravidelne prehliadané inšpektormi ÚKSUP,“ približuje proces produkcie mladých stromčekov E. Sedláková.

Každý takýto výpestok sa dostáva do predaja s úradnou náveskou modrej alebo bielej farby, podľa pôvodu východiskového materiálu. Tento systém je platný pre celú Európsku úniu. Je to vlastne doklad totožnosti pre každý ovocný stromček.

Pri nákupe si teda všímajte, či váš ovocný strom, ktorý nakupujete v záhradnom centre, supermarkete alebo na trhu, má takýto pas, alebo je to cudzinec bez dokladov, ktorý sa pohybuje na našom trhu načierno…

A nezabudnite, že pre ovocné stromčeky aj po vysadení v záhrade platí, že má byť vyváženosť medzi rastom koruny a koreňov. K tomu im vytvára podmienky ovocinár.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články