Aj zvieratká zomierajú

Aj zvieratká zomierajú

14. februára 2019 Off Od Bývanie a Reality

Domáce zvieratká často pokladáme za členov rodiny a nielen deti, ale aj mnohí rodičia, si k nim vytvárajú silné citové väzby. Keď zvieratko zomrie, dieťa prichádza o najlepšieho kamaráta a stretáva sa často prvýkrát s pojmom „smrť“ inde ako v rozprávke.

Ak chováte rybičky, určite ste už skúšali oddialiť túto tému napríklad kúpou rovnakej. Čo však vtedy, keď sa nedarí zohnať dvojníka nebohej rybky? Pre niektorých rodičov je práve tento moment impulzom pre riešenie otázky smrti zvieratiek.

Takmer všetko, čo malým deťom povieme, berú doslovne. Na rozdiel od dospelých, totiž nechápu či už irónii, metaforám alebo iným okrídleným výrazom. Všeobecne sa neodporúča vysvetľovať smrť zvieratka tým, že išlo spať, pretože v deťoch to môže stále vyvolávať pocit, že sa niekedy prebudí a vráti, prípadne sa môžu začať báť zaspať.

Deti do 3 rokov nie sú schopné chápať smrť ako takú. Ich myseľ je v rovine, kedy si myslia, že so zvieratkom stačí ísť k doktorovi a on ho vylieči. Už štvorročné deti si napríklad želajú, aby namiesto starého a chorého psíka prišiel psík nový a zdravý. Ako sa myseľ detí vyvíja, vo veku 6-8 rokov, dokážu chápať, že smrť je vec nezvratná, ale nedokážu pochopiť, že sa deje. 9-11 ročné deti už dokážu chápať smrť na podobnej úrovni ako dospelí.

Tínedžeri smútok skrývajú v sebe

Osobitnou skupinou, v chápaní smrti a vyrovnávaní sa s ňou, sú tínedžeri. Sú to práve oni, ktorí so psíkom prežili celé svoje detstvo a teraz, v čase kedy sú rodičia často tými poslednými, s kým by sa chceli rozprávať, ich najlepší priateľ odišiel. V prípade tínedžerov už nie je „cool“ prejavovať city navonok, takže smútok a žiaľ často skrývajú v sebe. V tomto prípade je potrebné…

Záver článku nájdete na piatej strane v digitálnej listovacej verzii mesačníka Bývanie a Reality (alebo v jeho tlačenej verzii na 210 miestach v štyroch okresoch):

Ak chcete každý mesiac dostávať tzv. zajtrajšie noviny – odkaz na digitálnu verziu nového čísla Bývanie a Reality emailom a to s jednodňovým predstihom pred jeho tlačenou verziou, zadajte svoju emailovú adresu do formulára na stránke:

http://www.effective.sk/byvanie-a-reality

vaša emailová adresa bude použitá výhradne pre zasielanie odkazu na digitálnu verziu najnovšieho čísla Bývanie a Reality.

PR Ilustr. foto: Nathalie Spehner , Mathew Henry