Connect with us

Novinky

Aj v najmenšej záhrade môžu rásť stromy s chutným ovocím

Published

on

Určite poznáte ten výnimočný pocit zo zberu úrody z vlastnej záhrady. Očakávania sa zvlášť stupňujú, keď je to prvá – panenská úroda, chodíte okolo stromu s nadšením a pozeráte ako ovocie dozrieva a obávate sa aby neopadlo ešte pred dozretím. 

Dúfate, že ostane aspoň jeden plod a vy budete môcť svojimi chuťovými pohárikmi vyhodnotiť, či bol výber odrody správny a starostlivosť dostatočná. Mnohí však nemajú tak veľkú záhradu, aby si mohli zasadiť stom s košatou korunou, a tak nemajú možnosť ani svoje ovocie pozberať, ale len nakúpiť. Šľachtitelia pamätali aj na vás a vyšľachtili odrody nenáročné na priestor – tzv. stĺpovité odrody.

Spoločnosť Plantex ponúka tieto stromy v aktuálnej sezóne  za špeciálnu cenu 5€ /ks.
Cena platí pri osobnom nákupe v Záhradnom centre Plantex Veselé.

Stĺpovité stromy

• sú odrody s geneticky pevne ukotvenou vlastnosťou stĺpovitého vzrastu,
• požiadavky na stanovište sú rovnaké ako pri klasických odrodách,
• spon volíme 0,5 m medzi stromami, v medziradí 3 m.

Používané podpníky

• pre jablone stredne rastúce M26, MM111, MM106,
• pre hrušku Dula Adams,
• pre čerešňu Gisela5.

Rez stĺpovitých stromov

• dominantný je len terminál, takže nie je potrebné rezať každý rok,
• výška stromu na stredne rastúcom podpníku bez rezu je 3 – 4 m,
• výšku je možné redukovať zakrátením terminálu na 2,5 – 3 m,
• môže dôjsť k narasteniu 2-3 terminálov, ale rast ostáva stĺpovitý,
• rez robíme až keď je kostrový konár hrubší ako stredník, vtedy
použijeme takzvaný Zahnov rez, kde hrubý kostrový konár skrátime
rezom na prevod na najbližší tenký konár.

Opelivosť

• tieto odrody sú cudzoopelivé, vhodným opeľovačom sú stĺpovité
aj klasické odrody.

Prebierka plodov

• aby nedochádzalo k striedavej rodivosti, je dôležité robiť prebierku
plodov. Termín prebierky je začiatok júna.

Prostredie

• vyžadujú pestovanie na rovine, alebo mierne zvlnenom teréne
s možnosťou závlahy,
• taktiež sú vhodné na pestovanie na balkónoch a terasách.

Výnosnosť

• nástup do rodivosti už v 2. roku, s prebierkou sú úrody bohaté a
pravidelné, ca. 10 kg jabĺk na m2.

Odrody

Goldcats

Zimná odroda so žltozelenými sladkými jabĺčkami.

Podpník : MM106

Plod : žlto-zelený

Dužina : žlto-biela sladkej chuti

Zber : pol. IX.

Skladovateľnosť : do II.

Redcats

Podpník MM 106 ,111

Plody : stredne veľké. červené

Dužina : žltobiela, sladká

Zber : pol. IX

Uskladnenie : do I.

Starcats

Stĺpovitá jabloň vhodná na ekologické pestovanie.

Jablká krásne červené s pevnou dužinou.

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články