Connect with us

Novinky

Vojnu ani vojenčinu nezažili – vojenská história ich však láka, založili klub Red Eagles

Published

on

Vojnu, ani vojenčinu našťastie nezažili, história 2. svetovej vojny ich však láka. Najskôr chodili na podujatia, kde obdivovali vojenskú techniku, teraz založili v Piešťanoch Klub vojenskej histórie Red Eagles. Jeho členmi je aktuálne šestica mladých mužov okolo dvadsiadky, avšak radi by svoje rady rozšírili.

Členovia KVH Red Eagles – Miroslav Petrík, Tobiáš Zámečník, Adam Stolárik, Martin Tvaroška, Samuel Macháč s Marko Tulis

Klub vznikol začiatkom tohto roku a zameriava sa na 2. svetovej vojny. Spolupracuje s inými klubmi, pri tvorbe historických rekonštrukcií bojov z tohto obdobia. Mladí „vojaci“ z Piešťan vo veku okolo dvadsať rokov predstavujú jednotku americkej 82. výsadkovej divízie, ktorá sa zapojila do operácie Overlord známej pod názvom Deň D. Tá bola jednou z najväčších na západnom fronte. Začala sa 6.júna 1944. „Samozrejme že tvoríme aj jednotku Červenej armády, ktorá pôsobila na východnom fronte a oslobodila aj mesto Piešťany 4. apríla 1945 .Máme v pláne reprezentovať mesto Piešťany na rôznych podujatiach ako sú Tankové dni Laugarício, Sahara, či iné veľké podujatia, ktoré sa na Slovensku každoročne konajú,“ približuje predseda klubu Miroslav Petrík.

Ako to celé začalo?

„Naša vášeň pre vojenskú históriu vznikla postupne. Zo začiatku to bolo iba o pozeraní, každý jeden z nás chodil na podujatia, kde mohol vidieť vojenskú techniku, vojakov oblečených v dobových uniformách, ktorí vytvorili rekonštrukciu boja,“ hovorí M. Petrík. „Hlavne ide o to, aby ľudia nezabúdali, že si musíme uctievať pamiatku obetí 2.svetovej vojny. A hlavne mladí ľudia už toto neberú do úvahy- nezaujíma ich to,“ dodáva.

Súčasný predseda klubu pôsobil v minulosti ako člen Klubu vojenskej histórie Prašník. Ten sa však poľa jeho slov skôr venuje nemeckej armáde počas 2. svetovej vojny. „Mňa už počas pôsobenia na Prašníku zaujímala viac tematika americkej a červenej armády. Keďže som mal odozvu, prečo nezaložíme klub aj v Piešťanoch, neváhal som a išli sme do toho,“ vysvetľuje.

Vek členov KVH Red Eagles je od 16 do 21 rokov. Pridať sa však môžu pokojne aj starší. „Každý jeden člen sa snaží na sebe stále pracovať, čo sa týka zbierky a taktiež zdokonalovať sa v poradovej príprave, ktorá je základom každého vojaka. Snažíme sa získavať vojnové originály, ale veľa veci už riešime formou replík, či už je to výstroj alebo výzbroj. Spoločne sa podieľame i na výrobe rekvizít, ktoré používame v dobovom tábore na podujatiach,“ dodáva M. Petrík.

Ak by máte tiež záujem o tento koníček neváhajte kontaktovať členov klubu cez facebookovú stránku KVH Red Eagles.

-red- Foto: KVH Red Eagles

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články