Vojnu, ani vojenčinu našťastie nezažili, história 2. svetovej vojny ich však láka. Najskôr chodili na podujatia, kde obdivovali vojenskú techniku, teraz založili v Piešťanoch Klub vojenskej histórie Red Eagles. Jeho členmi je aktuálne šestica mladých mužov okolo dvadsiadky, avšak radi by svoje rady rozšírili.

Členovia KVH Red Eagles – Miroslav Petrík, Tobiáš Zámečník, Adam Stolárik, Martin Tvaroška, Samuel Macháč s Marko Tulis

Klub vznikol začiatkom tohto roku a zameriava sa na 2. svetovej vojny. Spolupracuje s inými klubmi, pri tvorbe historických rekonštrukcií bojov z tohto obdobia. Mladí „vojaci“ z Piešťan vo veku okolo dvadsať rokov predstavujú jednotku americkej 82. výsadkovej divízie, ktorá sa zapojila do operácie Overlord známej pod názvom Deň D. Tá bola jednou z najväčších na západnom fronte. Začala sa 6.júna 1944. „Samozrejme že tvoríme aj jednotku Červenej armády, ktorá pôsobila na východnom fronte a oslobodila aj mesto Piešťany 4. apríla 1945 .Máme v pláne reprezentovať mesto Piešťany na rôznych podujatiach ako sú Tankové dni Laugarício, Sahara, či iné veľké podujatia, ktoré sa na Slovensku každoročne konajú,“ približuje predseda klubu Miroslav Petrík.

Ako to celé začalo?

„Naša vášeň pre vojenskú históriu vznikla postupne. Zo začiatku to bolo iba o pozeraní, každý jeden z nás chodil na podujatia, kde mohol vidieť vojenskú techniku, vojakov oblečených v dobových uniformách, ktorí vytvorili rekonštrukciu boja,“ hovorí M. Petrík. „Hlavne ide o to, aby ľudia nezabúdali, že si musíme uctievať pamiatku obetí 2.svetovej vojny. A hlavne mladí ľudia už toto neberú do úvahy- nezaujíma ich to,“ dodáva.

Súčasný predseda klubu pôsobil v minulosti ako člen Klubu vojenskej histórie Prašník. Ten sa však poľa jeho slov skôr venuje nemeckej armáde počas 2. svetovej vojny. „Mňa už počas pôsobenia na Prašníku zaujímala viac tematika americkej a červenej armády. Keďže som mal odozvu, prečo nezaložíme klub aj v Piešťanoch, neváhal som a išli sme do toho,“ vysvetľuje.

Vek členov KVH Red Eagles je od 16 do 21 rokov. Pridať sa však môžu pokojne aj starší. „Každý jeden člen sa snaží na sebe stále pracovať, čo sa týka zbierky a taktiež zdokonalovať sa v poradovej príprave, ktorá je základom každého vojaka. Snažíme sa získavať vojnové originály, ale veľa veci už riešime formou replík, či už je to výstroj alebo výzbroj. Spoločne sa podieľame i na výrobe rekvizít, ktoré používame v dobovom tábore na podujatiach,“ dodáva M. Petrík.

Ak by máte tiež záujem o tento koníček neváhajte kontaktovať členov klubu cez facebookovú stránku KVH Red Eagles.

-red- Foto: KVH Red Eagles

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972