Connect with us

Novinky

Ste za zachovanie pietneho miesta Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Námestí slobody v Piešťanoch?

Published

on

Predtým ako sme stihli publikovať tento text, niekto odstránil fotku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z námestia spolu so sviečkami. Nevieme kto, ani prečo. Nikto nás neinformoval. Teraz očakávame od mesta Piešťany oficiálne vyjadrenie k zachovaniu pietneho miesta za Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a aj vyriešenie otázky k jeho ďalšiemu zotrvaniu v budúcnosti.

Dňa 20.3. 2018 sme podali žiadosť na mesto o osobitné užívanie verejného priestranstva na Námestí Slobody v Piešťanoch, ako miesta spomienky na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, miesta na ktorom by občania mohli prejaviť svoju solidaritu a pri ich fotografií vzdať úctu zapálením sviečky. Žiadosť bola vymedzená na dobu od 20. 3. 2018 do 21. 4. 2018.

Oficiálne vyjadrenie sme doposiaľ neobdržali, ale fotka Jána a Martiny bola už niekoľkokrát premiestnená a tlaky na zrušenie pietneho miesta sa zosilnili.

My, ako organizátori protestných zhromaždení Za slušné Slovensko v Piešťanoch máme jednoznačný postoj k zachovaniu pietneho miesta na Námestí slobody. Na druhej strane, cítime, že toto rozhodnutie by malo byť spoločné rozhodnutie obyvateľov nášho mesta.

Prešlo sedem týždňov od ich brutálnej popravy. Ak teraz Jána a Martinu odsunieme na cintorín, nedoprajeme im pokoj, ale odkážeme ich do zabudnutia. Možno je pohľad na ich fotku a horiace sviečky bolestivý, pretože nám pripomína našu pominuteľnosť, ale pohľad na nich nás zobúdza zo sna, že Slovensko je úspešný projekt. Zisťujeme, že stabilita bola iba ilúziou. A skutočnosť je viac ako desivá. Uvedomujeme si, že žijeme v krajine v ktorej bol popravený mladý novinár aj so svojou snúbenicou len za to, že písal články o konkrétnych ľuďoch. Že žijeme v krajine, v ktorej sú ľudia bití, ponižovaní a zastrašovaní. V krajine, kde „naši ľudia“ obrali mnohých o zdravie, pokoj a majetky.

Žijeme v Piešťanoch, meste snov. V skutočnosti žijeme v meste, v ktorom majú ľudia doslova strach čo i len vyjsť na pódium a zaspievať hymnu. Sme zakliati v tomto strachu z verejného prejavenia svojho názoru. Očakávame, že ak sa prejavíme, postihne nás katastrofa, vyhodia nás z práce, alebo budeme nejako perzekvovaní. Celá táto krajina je zakliata. V žiadnom prípade toto nie je obžaloba ľudí z ustráchanosti. Taká je skutočnosť. V takejto krajine žijeme. Je to výstraha ako sa tento zlepenec stability, kde jediným lepidlom sú peniaze, votrel do našich životov. A Ján s Martinou nám to dennodenne vyhadzujú na oči.

Toto sa musí zmeniť a tento strach rozpustiť. Už nie sme sami a ľudia sa začínajú slobodne vyjadrovať. Keď sa nájdu viacerí, ktorí sa postavia proti poslušnosti, ktorá je nespravodlivá, potom sa pridajú aj druhí ktorí by sa báli.

Ak sa dá povedať, že je niečo dobré na tragickej smrti dvoch mladých ľudí, potom je to to, že nám dávajú silu. Dôkazom o tom sú svedectvá a výpovede zničených ľudí, ktorí našli odvahu a ukazujú nám v akej krajine žijeme. Preto by sme ich nemali odsunúť do zabudnutia, ale mali by zostať v centre našej pozornosti, na Námestí Slobody v Piešťanoch, aby nám dennodenne pripomínali kde sme a kam chceme ísť.

Budeme radi ak svoj názor vyjadríte v anketu tu:

https://www.facebook.com/zaslusneslovenskoPN/posts/161440241347974

Roman Mancel
Za slušné Slovensko Piešťany

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články