Connect with us

Novinky

Piešťanské pivo Simeon premiérovo na Septemberfeste

Published

on

Milovníci piva sa o pár dní môžu tešiť na ochutnávku novej značky rýdzo piešťanského piva – Simeon. Nový produkt bude mať premiéru na sviatku piva – Septemberfest 2016. Najskôr ho v pondelok 12. septembra slávnostne predstavia v priestoroch pivovaru na Mlynskej ulici v Piešťanoch, potom pustia do píp pod veľkým stanom plným smädných labužníkov na Námestí Slobody, kde už tradične býva Septemberfest.

Pivo pochádza od výrobcu nealkoholických nápojov a sirupov, ktorý pivovar dobudoval v bývalej sódovkárni. Simea Piešťany rozšírila výrobu o pivo značky Simeon. Význam jeho mena je spravodlivý, načúvajúci. „Aj naše pivo je také, spravodlivé,“ uviedol majiteľ pivovaru Stanislav Slížik, ktorý študoval biochémiu, odbor výroba piva a sladu. Ako fajnšmeker vsadil na kvalitu. Chýrni pivári si totiž vyhľadávajú svoje značky pív.

Aké je teda dobré pivo podľa piešťanského pivovarníka? „Dobré pivo má byť prudko piteľné, prvé nás musí vyzvať na ďalšie. My varíme desinku a dvanástku spodne kvasené plzenského typu. Slad berieme od slovenských dodávateľov. Chmeľ a kvasinky z produkcie českých výrobcov,“ uviedol pivovarník so skúsenosťami vedúceho výroby v pivovare Hlohovec, ktorý do mesta ruží prišiel z topoľčianskeho Topvaru.
Prevádzka nového pivovaru bude fungovať v priestoroch bývalej sódovkárne na Mlynskej ulici, ktorá má dlhoročnú tradíciu práve vo výrobe osviežujúcich nápojov. Nie je žiadna náhoda, že práve v tejto budove sídli Simea – výroba sirupov a nealkoholických nápojov, nám dobre známa Vínovka, Pubkola a iné.

Pivo Simeon vyrábajú pomocou kompletnej poloautomatickej technológie s predprípravou na plnú automatiku.  Trojnádobová varňa s výrobnou kapacitou 15 hektolitrov,  umožňuje dekokčný i infúzny spôsob varenia. Pri výrobe sa používa celoplášťový ohrev parou, ktorý je rovnomerný po celom obvode a tým je najšetrnejší pri varení. Pre hlavné kvasenie a ležanie je k dispozícii šesť celokovových tankov, každý o objeme 30 hektolitrov s vrchným otvorom, kde je možné sledovať priebeh kvasenia. Predpokladaný ročný výstav je 2 000 hektolitrov.

1Všetky pivá značky Simeon sú nefiltrované, nepasterizované, bez chemických prísad a bez pridávania vody. Sú plnej chuti a chmeľovej vône s korenistým zakončením. Pivné špeciály budú vyrábané zo zahraničných chmeľov, najmä amerických, v ktorých bude možné cítiť vôňu s nádychom po rôznych citrusových plodoch alebo po korení.„Naše pivá budú založené čisto na prírodných produktoch, pripravené z kvalitných surovín,“ dodal Stanislav Slížik.

3Pivá budú plniť do 1,5 litrových Pet fliaš, do päťlitrových súdkov alebo do sklených fliaš o objeme 0,75 l. Výrobca ich chce ponúknuť rôznym pubom a pivárňam v Piešťanoch i v okolí. Pre návštevníkov Piešťan a kúpeľných hostí je pripravené darčekové balenie vo vybraných predajniach. Ak niekto z našincov chystá väčšiu oslavu či grilovačku, natankujú mu Simeona rovno v pivovare aj do jeho vlastných nádob v požadovanom množstve a zapožičajú výčapné zariadenie.

PR

Aktuality

COVID automat: Okres Piešťany bude bordový. Čo to znamená?

Published

on

By

Epidemiologická situácia v piešťanskom regióne sa počas uplynulých dní zlepšila. Po piatich týždňoch v čiernej farbe bude od pondelka 22. marca zaradený medzi bordové okresy, ktoré sa riadia III. stupňom varovania. Výraznejšie uvoľnenie to však neznamená.

Mapu Slovenska s rozdelením okresov podľa pandemickej situácie platným od pondelka 22. marca zverejnilo ministerstvo zdravotníctva. Čiernych bude 20 okresov, medzi nimi aj Myjava a Nové Mesto nad Váhom. Trnava a Piešťany dostanú bordovú farbu, Hlohovec je v III. stupni varovania už tento týždeň.

Znamená to možnosť otvorenia materských škôl a prvého stupňa základných škôl. To však záleží na odporúčaní regionálneho hygienika. Napríklad v Hlohovci na aktuálny týždeň Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporučil otvoriť školy v plnom rozsahu. Prezenčná výučba tam od pondelka (15. marca) začala iba pre štvrtinu žiakov základných škôl a tretinu škôlkárov. Išlo o deti zamestnancov pracujúcich v kritickej infraštruktúre a zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce – teda tých rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. „Rovnako sa prezenčná forma výučby týka aj žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu,“ informovalo mesto Hlohovec. V akom rozsahu sa od 22. marca otvoria školy v okrese Piešťany zatiaľ nevieme. Bude to záležať aj na zriaďovateľoch, ktorými sú mestá, obce a cirkev.

Na pohyb v prírode v rámci svojho okresu obyvatelia bordových regiónov nepotrebujú test. Cesty medzi okresmi za účelom pobytu v prírode však ešte nie sú povolené. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré je platné od 3. marca nad rámec pravidiel COVID automatu. Vláda týmto uznesením zrušila výnimku na vychádzky do prírody mimo okres.

Pre ľudí, ktorí sa doteraz museli každých sedem dní testovať kvôli práci, sa nič nemení. Testy sú v III. stupni varovania aj naďalej platné iba týždeň. Toto opatrenie sa podľa COVID automatu uvoľňuje až v II. stupni varovania, v ktorom testy platia 14 dní. V I. stupni je to 21 dní.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR

Continue Reading

Aktuality

Ako sa skontaktovať so svojim lekárom?

Published

on

By

Väčšina ambulantných lekárov ordinuje, konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov a e-mailových správ.

Úloha ambulantných lekárov a zdravotných sestier v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti je nezastupiteľná. Už vyše roka sa s plným nasadením starajú o svojich pacientov v podmienkach pandémie ochorenia Covid-19. To znamená, že konzultácie poskytujú aj prostredníctvom telefonických rozhovorov alebo cez e-maily. Preto sú, špeciálne tí zo všeobecných ambulancií, v súčasnosti veľmi vyťažení a môže sa stať, že nezareagujú ihneď, pretože telefonujú s iným pacientom. Pre zvýšenie dostupnosti sme ambulanciám s väčším počtom pacientov sme odporučili zriadiť o jednu telefónnu linku viac.

V prípade, že sa ani opakovane nedovoláte alebo nedostanete spätnú väzbu v primeranom čase, môžete sa obrátiť na Odbor zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja na 0335 559 491 alebo dostupnostlekara@trnava-vuc.sk.

Zdroj a foto: TS TTSK

Continue Reading

Aktuality

Nákup pre ľudí v núdzi môžete spraviť aj tento týždeň

Published

on

By

Trvanlivé potraviny a drogéria už pomohli desiatkam rodín z Piešťan a blízkeho okolia. Ak chcete prispieť, môžete nákup priniesť do vznikajúceho kultúrno-kreatívneho centra Arta. Rozdelenie nákupov zabezpečuje Centrum pomoci človeku Piešťany.

Rok trvajúca pandémia koronavírusu zapríčinila, že mnohí ľudia si po uhradení nákladov na bývanie nemôžu dovoliť nakupovať ani bežné veci. Od začiatku marca im pomáhajú dobrovoľníci, ktorí v centre Arta na Kollárovej ulici vytvorili priestor, kam Piešťanci nosia trvanlivé potraviny a drogériu. Ľuďom, ktorí prišli o prácu alebo im zomrel niekto blízky, čo zhoršilo ich finančnú situáciu, rozdeľuje tieto nákupy Centrum pomoci človeku Piešťany.

Vďaka desiatkam dobrovoľných príspevkov sa podarilo iba počas uplynulého týždňa pomôcť tridsiatim rodinám. Zbierka preto pokračuje aj tento týždeň. Záujemcovia môžu priniesť nákupy do Arty v stredu a v piatok od 16.00 do 18.00 h.


Potraviny: trvanlivé mlieko, detská krupica, cereálie, vločky, musli, cukor, cestoviny, slížiky, múka, ryža, sáčkové polievky, čaj, strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach), konzervy (paštéty, rybičky), zemiaky, jablká, kečup, horčica, kakao, müsli, korenie, rasca, majorán, piškóty, keksíky, sladkosti

Drogéria: sprchový šampón, mydlo, pasta, kefky (aj detské), detské plienky (veľkosť 1-4), papierové vreckovky, toaletný papier.

Čističe: jar, prach na pranie, čistič na podlahy, wc čistič


Tento týždeň sme opäť preberali vaše “malé nákupy”. Cez víkend ich odovzdáme Centru pomoci človeku 🙌🏼 a…

Posted by Arta on Friday, March 12, 2021

 

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Reklama

Populárne články