Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Vila „Ivánka“ – liečebný dom Šumava

Published

on

Nárožný objekt penziónu, lokalizovaný v kontakte s parkom, realizovaný v r. 1928 v slohoch konštruktivizmu – funkcionalizmu podľa projektu J. Merganca a O. Klimeša. Vila Ivánka, v súčasnosti depandance hotela Jalta s názvom Šumava sa nachádza na Beethovenovej ulici č. 20.

IMG_0579Bývalý liečebný dom bol, rovnako ako ostatné spomenuté budovy, zaradený do mestského zoznamu pamätihodnosti v roku 2009. Ide o trojposchodový, v podstate dvojtraktový, podpivničený objekt, ktorý sa veľkosťou i formou zreteľne vymyká predstave zvyčajnej vily. Pôdorys má podobu písmena U; strecha je plochá. V suteréne bola navrhnutá kuchyňa s pomocnými priestormi, na prízemí hala, jedáleň a lôžkové izby pre ťažkých pacientov, na poschodiach po 12 izieb /celkom 36 izieb so 48 lôžkami/.IMG_0578

 

Advertisement
Hello GPT

Z náplne je zrejmé, že objekt patril k tomu druhu penziónov, ktoré mali charakter liečebných ústavov. Tvarová strohosť základnej hmoty je eliminovaná balkónmi, predsadenými pred izby orientované do parku a zaujímavým konštruktivistickým dekorom v podobe pilastrov a kladia na prízemnej časti západnej fasády, ako i vzájomným spodobnením určujúceho prvku oplotenia a rámovania výkladných skríň na južnej fasáde.

IMG_0587IMG_0581IMG_0582IMG_0580IMG_0583

Zdroj: www.pic-piestany.sk, www.piestany.sk, foto: A. Drahovská

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články