Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Stĺp Najsvätejšej Trojice – Trojičný stĺp na Vrbovskej

Published

on

Ďakovný Trojičný stĺp s nápisom, práca ľudového umelca, datovaná do roku 1883, sa nachádza na križovatke Vrbovskej cesty a ulice Nikola Teslu, v mestskej časti, ľudovo nazývanej, Kanada.  Z troch miestnych pomníkov, postavených k ucteniu Najsvätejšej Trojice, je bohatšie rozvinutý. Bohatá trojetážna, trojstranne orientovaná baroková architektonicko – sochárska kompozícia so stĺpmi, nikami, komolým pylónom a štedrou plastickou výzdobou je dielom neznámeho autora. Dielo bolo zapísane do Zoznamu pamätihodností mesta tak, ako väčšina nehnuteľných pamiatok, v roku 2009.

IMG_6626Stĺpy Panny Márie a Najsvätejšej Trojice sú typom samostatne stojacich stĺpov s kresťanskou tematikou. Označujú sa aj ako morové stĺpy, alebo podľa typu zasvätenia ako mariánske či trojičné stĺpy. Ich budovanie bolo rozšíreným spôsobom manifestácie viery v katolíckych krajinách najmä v 17. a 18. storočí. Tieto stĺpy sa takto stali jedným z najviditeľnejších znakov barokovej architektúry.

Mariánske stĺpy sa stavali na slávu Panny Márie, často na znak vďaky za ukončenie moru či inú významnú pomoc. Účelom stĺpov Najsvätejšej Trojice bola obvykle oslava cirkvi a viery, motív moru však mohol tiež niekedy zohrať svoju úlohu. Okrem svätej Trojice sa na nich často nachádzali aj sochy či reliéfy iných svätcov.

Advertisement
Hello GPT

IMG_6624IMG_6625IMG_6629IMG_6628IMG_6631IMG_6622IMG_6627IMG_6620IMG_6621IMG_6632IMG_6619

Zdroj: www.piestany.sk, wikipedia.sk

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články