Počas posledných pár dní preletelo médiami aj Facebookom niekoľko upozornení na nebezpečnú hru Modrá veľryba, ktorá psychicky manipuluje deti a mladých ľudí, až ich dovedie k samovražde. Informácie prichádzajú z Ruska, ale aj moji známi, pracujúci v oblasti psychologickej pomoci mladým ľuďom, potvrdzujú výskyt tejto hry na Slovensku. Nie som zástanca zákazov internetu a počítača. Nechcem šíriť strach. Uvedomujem si však potrebu zvýšiť opatrnosť.

Čo sa týka samovražedných a inak deštruktívnych hier, žiaľ, referovali o nich viacerí odborníci aj na konferencii, ktorej som sa pred pár rokmi zúčastnila. Táto nie je jediná. Sú aj hry navádzajúce na násilie voči iným. Psychická manipulácia zraniteľných skupín ľudí je častá zo strany siekt, tvorcov rôznych hier aj výrobcov. Aká je prevencia? Ako ochrániť svoje deti?

Keď som pred rokmi pracovala ako konzultantka na Linke detskej istoty, veľkým problémom klientov bola malá, alebo aj takmer žiadna komunikácia a záujem zo strany rodičov. Išlo o to, že rodičia nemali čas, nechceli počúvať svoje deti, nezaujímali sa o ich prežívanie, túžby, obavy alebo to bagatelizovali. Viac času dokázali venovať televízii. Nedostatok opory v rodine a nezáujem je to, čo potom motivuje deti nachádzať svoje miesto v partii, v zvláštnych hrách, na sociálnych sietiach. Niekedy sú to signály o volaní o pomoc.

Prevenciou je zmysluplné a hodnotné trávenie voľného času a zdravé kamarátstva. Môžu to byť krúžky, športové aktivity, skauting, deti z veriacich rodín poznajú spoločenstvá. Je dobré poznať kamarátov detí a najlepšie aj ich rodiny. Tým, ako trávime čas my rodičia, tiež dávame príklad svojim deťom a vedieme ich k hodnotám, ktoré sami žijeme. Či už je to konzum, pohodlie alebo naopak budovanie vzťahov, šport, pomoc druhým.

Čo môžem ako rodič urobiť, je to, že budem svojim deťom venovať pozornosť a budem brať vážne to, čo povedia. Môže to byť deštruktívna hra, vyvolávanie duchov na škole (napr. hra Charlie) a následné strachy z toho, výsmech spolužiakov, pochybnosti o sebe. Mali by sme vedieť, na akých stránkach a sociálnych sietiach sa naše deti pohybujú a čo tam robia. Nebuďme slepí ani voči signálom, ktoré od detí dostaneme ohľadom ich kamarátov, spolužiakov. V prípade informácií o tejto alebo inej nebezpečnej hre sa môžete poradiť u psychológa, napr. aj na internetovej poradni pre mladých IPČKO.SK alebo sa obrátiť na políciu.

Viac informácií (doplnené):

Internetová poradňa pre mladých – IPČKO.SK, aj na Facebooku

Modrá velryba? Obyčajný podvod! www.e-bezpeci.cz

pluska.sk: Zastavte modrú veľrybu!…

manmagazin.sk: Nebezpečná Modrá veľryba dorazila na Slovensko.

funmagazin.sk:  MODRÁ VEĽRYBA: Získali sme všetkých 50 príkazov a autentický chat!

-Lucia Drábiková/Foto: pixabay.com-

About Lucia Drábiková

Volám sa Lucia Drábiková. Mám 40 rokov, som vydatá, s manželom Marekom a tromi deťmi žijeme v Piešťanoch. Vyštudovala som psychológiu. V župných voľbách 2017 som bola zvolená za poslankyňu Trnavského samosprávneho kraja za okres Piešťany. Kandidovala som za OĽANO v koalícii s KDH, SAS, Zmena zdola, OKS. Pracovala som v oblasti poradenstva, vzdelávania, médií, v sociálnej oblasti. Rada fotografujem, píšem články, blogujem, chodím do prírody. S manželom sme členmi Komunity sv. Jána Krstiteľa, som členkou Spoločenstva Ladislava Hanusa, Fóra pre verejné otázky a členkou správnej rady poradne Alexis.

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972