Jedna z najväčších bitiek v histórii hokeja sa odohrala na piešťanskom zimnom štadióne 4. januára 1987, do pästného súboja sa zapojili nielen hráči na ľade, ale aj striedačky tímov Kanady a Ruska. Nervy na uzde neudržali juniorskí hokejisti počas zápasu, ktorý mohol rozhodnúť o majstrovskom titule Kanaďanov. Bitka dosiahla také rozmery, že sa organizátori rozhodli vypnúť svetlá a prerušiť ju, ale údery z jednej i druhej strany padali ďalej. Treba dodať, že zaplnenému štadiónu sa nešportové správanie nepáčilo a hráčov častovali nielen piskotom, ale aj skandovaním hesla „My chceme hokej!“. Bitka stála kanadských hokejistov istú bronzovú medailu.

Všetko sa začalo v 14. minúte za stavu 4:2 pre Kanadu, kedy sa do seba pustila kanadská útočná formácia s Theorenom Fleurym, Mikom Keanom a Everettom Sanipassom, proti ruskému triu Sergej Šesterikov, Pavel Kostičkin, Valerij Zelepukin. Na úplnom začiatku bitky bola zrážka Sanipassa so Šesterikovom, po chvíli sa do seba pustili i ostatní hráči na ľade a neskôr i hráči zo striedačiek a bitka tak dosiahla naozaj nevídaných rozmerov.

Rozhodcovská trojica Rønning, Gorsky a Pomoell sa mohla iba bezradne prizerať a po skončení mastenice nepotrestali na strane Kanady len druhého brankára Jimmyho Waitea a útočníka Pierre Turgeona, ktorému zotrvanie na lavičke neskôr spoluhráči poriadne vytmavili. Kritika sa zniesla najmä na nórskeho rozhodcu Hansa Rønninga, ktorý bol na náročný zápas nominovaný skôr kvôli národnosti, než na základe skúseností. Na ľade sa nepobili nejakí neznámi hokejisti, ale také mená svetového hokeja a neskoršie hviezdy Kanadsko-americkej NHL ako Brendan Shanahan, Alexander Mogilny a Sergei Fedorov, či už spomínaný Theoren Fleury.

Hromadná bitka oboch tímov neskončila bez odozvy, ruský tréner Vladimír Vasiliev bol vyhodený z postu trénera ruskej juniorskej reprezentácie. Oba tímy boli z turnaja diskvalifikované a Kanadu to stálo minimálne bronzovú medailu, v prípade výhry o štyri góly mohla byť dokonca zlatá. Medzinárodná hokejová federácia IIHF suspendovala hráčov na rok a pol, tréneri si odniesli trojročný dištanc. Trest pre hráčov bol neskôr zmiernený na šesť mesiacov v rámci opravného prostriedku, niektorým hráčom tak bol umožnený štart na nasledujúcom turnaji v roku 1988 v Moskve.

-lt/Zdroj: wikipedia, Denník N, youtube.com/Foto: YouTube-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972