A možno by bolo lepšie napísať do vojny proti Hudcovičovi a iniciatíve Spoločne pre Piešťany. Posledný mesiac chrlia jeden príspevok za druhým, v ktorom píšu klamstvá, polopravdy či účelovo vytrhnuté veci z kontextu. Veľmi im záleží, aby to videlo čo najviac ľudí a tak neváhajú tieto príspevky sponzorovať na Facebooku či opakovane zdieľať. Primátor je podľa nich už zrejme „odrovnaný”, a tak nastal čas zničiť ďalších.

Nemienim im venovať príliš veľa času, keďže ich jedným cieľom je odviesť našu pozornosť a energiu od pozitívnych vecí. To isté sa snažia urobiť aj s mysľou Piešťancov – dôležité je, aby vládla negatívna atmosféra a ani náhodou sa nepomenovali veci objektívne. K tomu treba navodiť dojem, že v minulosti bolo lepšie. Netvrdím, že všetko je také, aké má byť, ale nie je to ani tak, ako sa prezentuje v nižšie spomenutých médiach. Zadávateľ kampane dal zrejme jasné inštrukcie: „Dostali jsme rozkaz zlikvidovat diverzanta. Rozkaz zněl jasně: Nesmí projet za žádnou cenu!”

Koncom apríla sme na zastupiteľstve riešili otázku podpory organizácie basketbalových majstrovstiev Európy juniorov. Následne sa na Piešťany TV objavila reportáž „Poslanci rozhodli o 30 tis. dotácii aj na základe zavádzajúcej informácie“. Dovolil som si na facebookovej stránke televízie napísať komentár, či autor dobre počúval (aj s odvolávkou na záznam) s poznámkou, že skôr zavádza autor reportáže.

O pár dní neskôr táto televízia zverejnila ďalší materiál s názvom „Obnova komunikácie A. Hlinku: Rovnaký projekt, rozdielny výsledok.” Na svojom facebookovom profile som to komentoval slovami „Niekto si nepamätá, alebo cielene robí kampaň pre bývalého primátora?” Pointa bola v tom, že podľa televízie sa Ulica Andreja Hlinku rekonštruuje podľa rovnakého projektu s rozdielnym výsledkom. V minulosti bolo podľa Piešťany TV všetko „ok” a dnes je všetko zle.

Upozornil som, že to nie je pravda – stačí sa vrátiť k starým článkom a zistíte, že aj vtedy boli nedostatky a radnica žiadala ich nápravu, reálne sa však veľa nenapravilo. Pod týmto postom sa strhla neskutočne dlhá diskusia, do ktorej sa zapojili i páni Martin Turský z Piešťany TV a Rastislav Ilčík z TV Karpaty. Tieto televízie podľa obchodného registra sídlia v tom istom objekte (vo vedľajších vchodoch). Teraz už neviem presne, pod ktorým postom mi pán Turský napísal niečo v duchu, že sa pracuje na spočítaní toho, za čo všetko môžem. Rovnako som mal v ten večer telefonát, kde mi druhý z pánov hovoril o tom, že som si sám vybral a mám, čo som chcel.

To, čo nasledovalo, by som nazval frontálny útok na Hudcoviča a iniciatívu Spoločne pre Piešťany. Odvtedy sa so zavádzajúcimi a nepravdivými či z kontextu vytrhnutými správami roztrhlo vrece. Všetky majú jedného menovateľa – môžeme za všetko zlé.

TV Karpaty na šírenie používa okrem svojej facebookovej stránky aj stránku Región Piešťany – online (viď obrázok nižšie). Samozrejme, že v zverejnenom príspevku, ktorý zdieľajú, nedali možnosť vyjadriť sa aj druhej strane, teda mne alebo niekomu z kolegov poslancov. O DIAGNÓZE CAPS LOCK ani nejdem písať…

Televízii veľmi záleží na tom, aby obsah týchto útočných nepravdivých príspevkov videlo čo najviac ľudí. Neváha pristúpiť k ich sponzorovaniu, teda plateniu Facebooku za čo najväčší počet videní. Opäť išlo o účelovú správu vytrhnutú z kontextu bez možnosti reakcie a vysvetlenia.

Takýchto správ je omnoho viac. Nechcem vás zaťažovať všetkými, dotknem sa už len článku Piešťanského týždňa, ktorý ide na rovnakej vlne a je zrejme tým avizovaným sumárom všetkého, za čo môžem.
.

Jozef Vojčiniak dal článku titulok „T. Hudcovič: Škodia mi médiá a ‚staroposlanci’!”. Zaujímalo by ma, ako sa k nemu dopracoval, pretože som nič také nepovedal ani nenapísal. Pán (šéf)redaktor si titulok jednoducho vymyslel. Ak by napísal „Piešťanom škodia niektoré médiá a niektorí ‚staroposlanci’”, bola by to svätá pravda. Obsah článku detailne komentovať nebudem, pretože, ako napísal jeden z diskutérov na Facebooku: „Takúto hŕbu politických konfabulácií jeden človek hádam ani nedokáže, ani šéfredaktor tohto printu.”

Je zaujímavé, že aj v Piešťanskom týždni mali eminentný záujem, aby tento článok videlo čo najviac ľudí, a tak ho pripli na vrch facebookovej stránky. Ďalším zaujímavým momentom je vymazanie jedného z komentárov, v ktorom diskutujúci napísal niečo v duchu „Žeby karma?”. Reagoval na komentár autora článku, ktorý písal o svojej hnisavej angíne. Pisateľa navyše podľa jeho postu na stránke blokovali, aby nemohol viac komentovať. Nič to, mňa Piešťanský týždeň zablokoval už pred pár rokmi. A nerobí to len on. Nepohodlných diskutérov jednoducho zablokujú aj miestne televízie.

Keď sa pozriete na toto všetko, je jasné, o čo sa hrá. Jednoducho sme pre niekoho nepohodlní, a tak nás treba čo najviac očierniť či znechutiť. Raz mi jeden pán povedal, že lojálnosť sa kupuje. Bolo to v kontexte toho, že som odmietal v rozpočte mesta Piešťany položku vo výške 50-tisíc eur na platenie reportáží v miestnych televíziách. Platené príspevky v spravodajstve sú jednoznačným porušením zákona o vysielaní a retransmisii – je to vec, s ktorou nikdy súhlasiť nebudem. Asi sa potom nemôžem čudovať, čo všetko si ešte o sebe prečítam…

Tomáš Hudcovič

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972