Dlho mi vŕtalo v hlave, či by sa nedal dať Velehrad na kolesi. Špekuloval som ako to nakombinovať s vlakom, ale cestovné poriadky nič také neponúkali. Ráno cez Nové Mesto nad Váhom a cez Myjavu to vychádazalo strašne neskoro. Podľa mojich odhadov keby som išiel vlakom do Vrboviec tak vyrazím na kolesi tak neskoro, že sa do večera nestihnem vrátiť. Takže nakoniec som nahodil nosiče na auto a 4. júla 2016 som ráno o 07:00 vyrazil. O 08:00 som už skladal kolesko z auta vo Velkej nad Veličkou na moravskej strane.

Štartujem ešte plný energie, tak si to dávam do Lipova cez polia a lúky. No nič moc, šotolina, drvený betón pomiešaný s drvenou tehlou. Záhul na plášte ako vyšitý. Asi je to nie pre koleskárov, ale pre peších. Zakaždým sa nezadarí. V dobrom spomínam na uja v Domose, čo mi predal plášte s dvojitou ochranou proti defektu. Z Lipova už poučený točím najprv po ceste na Hroznovú Lhotu a zase tvrdohlavo – nepoučitelno do polí, lebo obísť rozhľadňu Radošov v tvare vínnej čase to jednoducho nedokážem. Nejaké neplatné pokusy v orientácii, ale nakoniec ju nájdem. Rozhľadňa na parádu.

Spustím sa dole do Veselí nad Moravou, zo dva moravské koláčiky v pekárni a nájdem Moravskú cyklotrasu číslo 47. Tá je parádna tak si ju užívam až po Ostrožskú Novú ves, tam točím trochu menej tradične na 47A, nech prejdem aj niečo čo som ešte neprešiel. Neni to ten komfort ako 47- ka, ale dá sa a miestami pekné pohľady. A to už som v Uherskom Hradišti, tu mám za úlohu nájsť Kovozoo, maják a pirátsku loď.

Podľa mapy dávam v poho. Potom ešte nájsť kde začína pútnická možno cyklotrasa, možno pútnická pre peších, v každom prípadovi pre mňa končí na Velehrade. Začína v UH takou zaujímavou vývrtkou, čo trochu pripomína vývrtku v PN pri pohrebníctve, snažil som sa urobiť aj videjko z tej vývrtky.

Pri Velehrade stretnem reklamu na udírnu aj s originál Spiš. Na Velehrade je rušno, televízie, všetko sa tu šteluje na zajtrajšiu slávnosť. Speváci nacvičujú program, sekuriťáci dávajú pozor, podaktorí sa snažia už dnes predať všetko možné, aj lístky na kolotoče alebo langoše, prípadne niečo vyzberať na charitu.

Nezdržujem sa dlho točím domov, nemusím sa tralágať po rolách tak mastím po fajnovej cyklotrase cez UH, Veselí, Kozojídky až do Hroznovej Lhoty, potom na Tasov a do Velkej nad Veličkou na stanicu k autu. Na stanici som ho nechal, lebo pôvodný plán bol sem prísť vlakom, ale spoje neboli dobré.

No tak 11 hodín na kolesi s nejakými pauzami nie dlhými, nejakých 90 kilometrov, ale Velehrad mám zdolaný ako sólo výstup. Ledva som na konci prepletal nohami. Starší radšej autom a mladší to dajú na kolesách. Zaradiť sa musí každý sám. No a ten bocian, dosť originál, nie?

Peter PN

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972