Connect with us

Blogy

Blog Lucie Drábikovej: Podporiť jasle alebo maminy, ktoré sú doma s maličkými deťmi?

Published

on

Všetko má svoj čas. Ako sa blížia tretie narodeniny našej najmenšej, čoraz viac si uvedomujem jej narastajúcu šikovnosť, sociálne zručnosti a potrebu podnetov. Zaujíma sa o celý svet okolo seba a nachádza už dostatok odvahy, aby sa odo mňa na pár krokov vzdialila. Bez problémov sa pohrá s kamarátmi, porozpráva s dedkom cez telefón. Pomaly je pripravená ísť do škôlky. Pred pol rokom ešte nebola. Som nesmierne vďačná, že som so všetkými troma deťmi mohla ostať doma počas celej rodičovskej dovolenky.  Žiaľ, akoby si spoločnosť prácu mám nevážila. Pritom byť matkou je plnohodnotné zamestnanie a vyžaduje nesmierne veľa trpezlivosti, úsilia, je to de facto non stop práca. Mamina sa stará, opatruje, vychováva, vybavuje, vzdeláva. Tlaky na čím skorší nástup žien do práce po narodení dieťaťa sa však stále opakujú. Najnovšie je tu Národný program reforiem SR 2017 z dielne Ministerstva financií SR, ktorý okrem iného zdôrazňuje podporu zariadení pre deti od 0 do 3 rokov namiesto podpory materstva ako plnohodnotného povolania ženy v ranom období vývinu dieťaťa. Podporte prosím aspoň virtuálne svojím podpisom pripomienky OZ Ženy ženám, aby štát podporil možnosť žien ostať doma so svojimi deťmi a aby sa zvýšil rodičovský príspevok.

Ako mama aj ako psychologička viem, že je pre deti najlepšie, ak môžu toto kritické obdobie stráviť doma s mamou. Nie vždy je to možné, o to viac si vážim, že mi to finančná a rodinná situácia umožnila. Je však dôležité, aby aj štát poskytol rodinám také podmienky, ktoré nebudú nútiť maminy malých detí utekať do práce, kým nemá dieťatko 3 roky.

Veľmi by som si želala, aby mali maminy reálnu možnosť ostať s deťmi doma do ich troch rokov. Z hľadiska zdravého vývinu je pre deti v tomto období domov skutočne ideálnym priestorom na rozvoj a prehlbovanie vzťahu s rodičmi, najmä matkou. Citová väzba a pocit bezpečia, ktoré dieťa v ranom období vďaka blízkosti s matkou prežíva, mu neskôr umožňujú vytvárať a budovať zdravé vzťahy s rovesníkmi, partnerské vzťahy. Potvrdzuje to množstvo výskumov. Blízkosť matky je pre malé dieťa nesmierne dôležitá.

Preto prosím o podporu pripomienok OZ Ženy ženám k Národnému programu reforiem SR 2017 z dielne Ministerstva financií SR, ktorý okrem iného zdôrazňuje podporu zariadení pre deti od 0 do 3 rokov namiesto podpory materstva. Ďakujem!

Advertisement
Hello GPT

ZÁSADNÉ PRIPOMIENKY OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA ŽENY ŽENÁM K NÁRODNÉMU PROGRAMU REFORIEM SR 2017

-Lucia Drábiková-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT

Volám sa Lucia Drábiková. Mám 40 rokov, som vydatá, s manželom Marekom a tromi deťmi žijeme v Piešťanoch. Vyštudovala som psychológiu. V župných voľbách 2017 som bola zvolená za poslankyňu Trnavského samosprávneho kraja za okres Piešťany. Kandidovala som za OĽANO v koalícii s KDH, SAS, Zmena zdola, OKS. Pracovala som v oblasti poradenstva, vzdelávania, médií, v sociálnej oblasti. Rada fotografujem, píšem články, blogujem, chodím do prírody. S manželom sme členmi Komunity sv. Jána Krstiteľa, som členkou Spoločenstva Ladislava Hanusa, Fóra pre verejné otázky a členkou správnej rady poradne Alexis.

Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články