Dlhé roky čítam český týždenník Reflex. Pred parlamentnými voľbami v Českej republike týždenník radil ako voliť. To je v poriadku. Po voľbách redaktori týždenníka Reflex „nariekali“, že voliči volili „zle“. To nie je v poriadku. Voliči alebo volia, alebo nevolia. Voľba je ústavné právo. Každý volí podľa svojho presvedčenia, teda každý volí správne, i keď inému sa to nemusí páčiť.


Je však podstatný rozdiel medzi voľbami parlamentnými a voľbami komunálnymi. V parlamentných volíme stranu, volíme tých, ktorých nám na hlasovací lístok napíšu stranícke sekretariáty a prostredníctvom krúžkovania môžeme preferovať konkrétnych ľudí z danej strany.

V krajských komunálnych voľbách si vyberáme zo všetkých prihlásených kandidátov, volíme konkrétnych ľudí a je jedno či kandidujú za strany, alebo ako nezávislí. Nevolíme politické strany. V piešťanskom volebnom obvode, ktorý tvoria mestá a obce regiónu (spolu 63 volebných okrskov) dostaneme dva hlasovacie lístky. Na jednom lístku bude šesť mien kandidátov na župana. Relevantne si vyberať však už budeme len medzi štyrmi kandidátmi, pretože J. Cehlárik sa vzdal v utorok kandidatúry v prospech J. Viskupiča a Márius Novák rovnako avizoval vzdanie sa kandidatúry.

Na druhom lístku si môžeme z 38 kandidátov, zoradených podľa abecedy vybrať len 5. Ako si vybrať ? Niektorí zakrúžkujú prvých päť, niektorí posledných päť.
Ja tak voliť nebudem. Ja už viem, že nebudem voliť tých kandidátov, ktorí sedia v krajskom zastupiteľstve viac ako dve obdobia. Prečo? Pretože nie som spokojný s ich prácou v oblasti zdravotníctva, školstva, cestovného ruchu, nie som spokojný so stavom ciest v Trnavskom kraji. Nie som spokojný s tým, ako súčasný župan riadi, ako predseda predstavenstva, piešťanské letisko. V novembri 2016 verejnosť zabránila likvidácii letiska. Letisko je dnes v tak isto zlom stave, ako bolo vlani. Minulý týždeň petičný výbor otvoreným listom vyzval všetkých kandidátov na župana, aby napísali, ako budú riadiť letisko po zvolení. Odpísali traja. Páni Cehlárik, Rigó a Viskupič. J. Viskupič nielenže napísal, ale v utorok pred voľbami diskutoval v Piešťanoch dve hodiny s občanmi o letisku. Vie o čom hovorí. A vy viete koho budem voliť.

Aj na hlasovacom lístku kandidátov na poslancov viem koho budem voliť. Budem voliť tých, ktorých dobre a dlho poznám. Budem voliť 64 ročného právnika, ktorý býva v Ostrove a pracuje v Piešťanoch. Bude vedieť, čo ďalej s letiskom. Budem voliť 40 ročnú analytičku, matku troch detí. Bude vedieť čo robiť s školstvom a sociálnymi službami. Budem voliť 31 ročného poslanca Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch, pretože je vynikajúci organizátor množstva aktivít v prospech obyvateľov regiónu a veľmi úspešne vedie podnik na brehu Sĺňavy. Budem voliť 56 ročného poslanca Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch pre jeho obdivuhodný odborný životopis. Začínal ako kvalifikovaný robotník v piešťanskej Chirane, až sa stal obľúbeným vysokoškolským učiteľom. Má rád folklór a rozumie turistickému ruchu a v ňom myslí, nielen na Piešťany, ale aj na obce regiónu, ktorým sa už teraz snaží svojou aktivitou pomáhať.

V piešťanskom volebnom obvode pred 4 rokmi volilo menej ako 20 % z tých, čo voliť mohlo. To je veľmi zlé. Veľa vecí sa nám nepáči. Rozprávame sa denne o tom so známymi, aj oni sú nespokojní. Príde chvíľa, kedy môžeme zmeniť tých, o ktorých vieme, že to robia zle. Tých, pre ktorých nie sme spokojní so stavom okolo nás. Máme právo to zmeniť. V sobotu 4. novembra 2017 treba využiť svoje právo a hlasovať za ľudí, čo spravia kraj lepším.
J. Rais

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972