Connect with us

Adriana Drahovská

Blog Adriany Drahovskej: Do OLKS by sa malo zapojiť viac Piešťancov

Published

on

Vyhodnotenie ankety k Otvoreniu letnej kúpeľnej sezóny, ktoré som „načala“ v minulotýždňovom blogu, kde som sľúbila uviesť návrhy na zmeny od respondentov pre organizátorov, dokončím v dnešnom príspevku. Námetov bolo naozaj neúrekom, a preto som sa rozhodla rozdeliť výsledky do dvoch blogov. Niektoré z vyjadrení sa podobajú a veľa z respondentov nemalo žiadne návrhy na zmenu. Niektorí sa zasa rozpísali pri iných otázkach, ale zaradili sme ich aj do tejto kategórie, pretože môžu byť podnetné pri príprave OLKS. A čo navrhovali viacerí účastníci? Napríklad aby sa zapojili aj podnikatelia z Winterovej ulice, či pridali miestni umelci. OLKS bude v tomto roku oslavovať štvrťstoročie svojho vzniku a tak by si možno zaslúžila, aby sa Piešťanci pri jej príprave trochu viac zainteresovali…

graf navrhy na zmenu

 

Graf sme museli trochu zjednodušiť, pretože inak by sme potrebovali oveľa viac stĺpcov, a tak návrhy uvádzame aj „v plnom znení“.

Návrhy na zmeny či doplnenie programu od účastníkov ankety k Otvoreniu letnej kúpeľnej sezóny:

Väčšia propagácia v TV a rozhlase.

Detské atrakcie, kúzelník, skákací hrad a pod.

Väčšia účasť obyvateľov PN.

Viac programu pre mladých.

Slovan – niečo s ním urobiť, zakryť.

SlovanAdam Ďurica, Richard Muller…

Účasť partnerských miest.

Kaskadérska motorkárska šou.

Presunúť na marec, sprievod by mal vychádzať z Kocuríc.

Prezentácia pred tribúnou bola vyslovene zlá, nedostatočný priestor pre divákov, len pre vyvolených hostí.

Propagovať miestnu hudbu – Povoja, dychovky z okolia, moderná hudba v podaní miestnych hudobných zoskupení.

Zmenil by som ráz sprievodu (neupresnené).

Prezentácia firiem na Winterovej ulici.

Viac slov, muziky.

Neuberal by som, skôr pridal.

Viac programu na Winterovej, viac prezentácií umeleckých súborov.


Sprievod zoradiť tak, aby školy išli za školami, folklór za sebou, mažoretky, folklórne súbory, pochodovanie predstaviteľov MsÚ, v parku viac slovenských piesní pod mušľou, nie anglické.

Viac propagovať domáce umelecké aktivity.

Aby sprievod začínal skôr.

Viac aktivít na Winterovej ulici, prezentácia podnikania, firiem z Winterovej ulice.

Viac akcií na Winterovej ulici, podpora a prezentácia podnikateľov z Winterovej ulice.

Som spokojná.

Zahraničný hosť, napr. z partnerských miest.

Zmeniť organizátorov.

Všetko zmeniť.

Vymeniť vedenie kultúry.

Odborný kolektív organizátorov nie je odkázaný na návrhy laikov.

Vynechať profesionálne konferovanie – hrozne drahé!, zaradiť koncert Coro Laudamus, plus športové aktivity, zvážiť kratučký program na jeden deň, prizvať kompetentných ľudí na výber a zostavenie programu. Hrubý nedostatok – prezentácia škôl ako prvomájový sprievod, neúcta k deťom, učiteľom. Dôvod – príprava programu, zhadzovanie šiat. Toto ja volám Hurá akcia a nekvalitná.

Súťaže a športové aktivity, väčšia propagácia a lepšie zabezpečenie odpadkových košov, ktoré tento rok veľmi chýbali.

Miesto pre návštevníkov, strieška, nie dychovka v nedeľu.

Country kapely, plynulý priebeh sprievodu, menšie medzery.

Finančná účasť kúpeľov nutná, niečo o histórii kúpeľníctva, veselý zámer, spoločná zábava s tancom pred Kursalonom.

Slniečko.

Povoja, viac zapojiť deti, viac voda – zapojiť kúpele, je to sezóna, propagácia, procedúra.

Rozšíriť o workshopy + sprístupnenie pamiatok ako je Slovan atď.

Na záver otvorenia kúpeľnej sezóny ples (taký malý plesík! V dobových kostýmoch prelomu 19. – 20. Storočia – Kursalon).

Zmeniť kompletne.

Problém so sprievodom – záver je potrebné čakať, uvítala by som, keby bol plynulý. Skrátenie mi nevadilo, problém bol s neprehľadnosťou, množstvom ľudí, neozvučením v závere sprievodu. Tiež nevidím dôvod, aby túto akciu uvádzali nejaké významné moderátorky, moderátori, verím, že v Py je dostatok schopných ľudí na túto úlohu a bolo by to rozhodne lacnejšie. Páčilo by sa mi väčšia zapojenie folklórnych skupín z Py a okolia, myslím si, že treba dávať priestor tým, ktorí pôsobia v miestnych podmienkach.

Chýba informovanosť. Otázka – v PN nemáme moderátorov? Sprievod za určitých podmienok – vedenie mesta na tribúny počas sprievodu – myslieť na účastníkov – zbytočné čakanie počas horúčav na ukončenie sprievodu, vládne nervozita a stráca sa čaro. Chýba mi program pre matky s detičkami a ockami, zdokumentovanie a prezentácia  (nástenky) pre starších. Návrhy: lepšie načasovanie, zverejnenie nákladov, viac humoru.

Prezentácia programu škôl, skupín, na pódiu hudobného pavilónu, pod pódiom boli málo viditeľné. Množstvo by pódiovú prezentáciu umožnilo,  rovnako ako lepšiu počuteľnosť toho, čo prezentovali.

Väčšia propagácia v médiách, pritiahnutie viacej návštevníkov.

Kostýmové skupiny v sprievode, infanteristický vozík, skupina historického šermu, žiaci strednej záhradníckej školy vo vlastných kostýmoch ako na Victorii Regii, pouličné divadlo, chodúle, oficiálny program, zložený zo vstupov tých najzaujímavejších subjektov zo sprievodu, trvajúci max. 1 hod, poobedný program je zbytočne drahý, vytvorený bez fantázie. Stačí jeden ťahák – známa osobnosť alebo kapela. Módna prehliadka, prezentácia firiem zadarmo. Moderovanie – trapná blondína bez fantázie, s otázkou primátorovi: a čo hovoríte na počasie, stánkový predaj dobrý, park foto – dobré.

Program slabý – samé anglické pesničky, hučali reproduktory, museli sme odísť nedalo sa počúvať. Celý program bol o ničom. Návrh: Zmenšiť sprievod, a keď, tak malé deti by mali ísť prvé vpredu. Divila som sa, že to horko vydržali. Keby to bolo moje dieťa, tak ho určite odtiaľ zoberiem. Treba aby program robila kultúrna komisia a nie iba jedna osoba. Ide to od tisíca ku stu. Ešte mám pripomienku ku konferencierke. Tá sa dá zohnať  aj u nás v PN a nie platiť a drahšie platiť cudzích ľudí. Prosím Vás, rozmýšľajte! Keď som vás volila, myslela som, že sa dačo zmení, no zatiaľ to ide iba k horšiemu. Držím palce aby to v budúcnosti bolo lepšie. Snáď sa Vám to podarí.

Vyzeralo to, ako na 1. mája kedysi, krojované slovenské súbory a slovenské spevy.  Speváčky Smatanová a tá čo bola pred ňou spievali samé anglické pesničky, však sme na Slovensku, chýba: ľudové hudby slovenské, moravské, ktoré vždy vedeli urobiť dobrú náladu. Návrh: Prosím zodpovedne tvoriť program, konferenciérka môže byť aj z vlastných radov a nie tak drahá. Nech vyberá program kultúrna komisia. Prosím reproduktory stlmiť, ľudia odchádzali, že sa to nedalo počúvať. Nie som spokojná, zlepšite sa!

IMG_9791_resizeVytvoriť niečo ako „piešťanský festival – letná sezóna“ s dlhším trvaním a v jeden TOP deň rozloženým na viacerých miestach, viac rôznej hudby, viac atrakcií, viac bicyklov, viac radosti a menej formality.

Národopisné slávnosti – ako obnovenie tradície, požehnanie prameňov. Možno by stálo sa to, vrátiť sa k minulosti, zapojiť viacej okolité obce a partnerské mestá, viď rok 2002. Návrhy: dokončiť letné kino a presunúť ťažisko OLKS tam, Obnoviť spoluprácu s 8 partnerskými mestami, ktorá sa teraz obmedzuje na návštevy 1 – 2 poslancov raz za rok. Pozývať súbory partnerských miest a vysielať naše. Všetky partnerské mestá sú mestami kúpeľnými, všade je OLKS.

Interaktivita – zapojenie návštevníkov do diania – ponuka zážitkov nielen pasívnych ale aj aktívnych, rôznorodosť.

Bol som v sprievode tento aj minulý rok.  Zmena trasy nám nevyhovovala, lebo sme nemohli ísť aj s autom pred mušľu na prezentáciu, čiže sme nemohli zobrať na sprievod niečo zaujímavejšie, ako sme nakoniec zobrali, lebo na to potrebujeme vozík, ťahaný autom. Priestor okolo mušle je malý, nie je tam veľa miesta na sedenie. Pred domom umenia je viac miesto aj lepší prístup k ceste pre končiaci sprievod. Druhá vec, čo ma hnevala, že sme stáli na slnku asi 45 minút, kým sme prišli na rad. Mal som pocit, že každá škola vymenovávala všetky predmety, ktoré vyučujú, všetci museli zatancovať a ostatok sprievodu sa opekal na slnku. My sme boli predstavení pod mušľou asi 3 minúty a to sme mali šťastie, že sme boli pomerne medzi prvými. Štátny policajt nás potom nechcel pustiť do parku s vozíkom, aby sme mohli naložiť veci a odísť. Kúpeľný ochrankár pri rampe vyzeral, že nevie, čo sa deje, keď sa nás ráno pýtal, kto to organizuje. Nemali sme kartičku na parkovanie na ostrove zadarmo, ale nakoniec nám ju dal milý pán organizátor, keď sme už stáli pripravení. Inak všetko super, len to čakanie na slnku mi vadilo. Radšej nech sú poslední tí, čo majú nejakí program a tí, čo len prechádzajú, v prvej desiatke. Ďakujem za možnosť vyjadriť sa.

Viac spolupatričnosti, menej okázalosti a viac zapájať umelecké a športové krúžky z Piešťan.

Viac priestorov, kde je tieň, účinkujúcich by som umiestnil na pódium.

Posunúť niečo aj do nedele, ponechať stánky  nielen remeselníkov, cukrovú vatu a studené bryndzové halušky od Dina, vymyslieť súťaže pre deti aj dospelých, odmenenie.

Súťaže pre verejnosť.

Sprievod poňatý iným spôsobom, nie ako prvomájový manifest, ale skôr na štýl Victorie Regie, postavené na prezentácii napríklad alegorických vozov.

Tento rok sa mi nepáčila tá zmena miesta. Predtým na schododch DÚ to bolo slávnostnejšie a hlavne prehľadnejšie, v Hudobnom pavilóne vládol slušný choas, nebolo vôbec vidieť vystúpenie. Bola to škoda úsilia a vynaloženej námahy mnohých, tešili sme sa, ale priznám sa, veľmi rýchlo sme sa otočili a ten tohtoročný deň otvorenia sezóny radšej prežili na letisku, kde bol výborný program na Dni motorkárov. V sprievode sa mi zdalo veľmi veľa ľudovky, málo zaujímavosti pre mladších. A ešte jeden malý postreh – už roky dávame s kolegovcami pripomienky, či by nešlo Dračie lode presunúť na nedeľu. Je to veľmi zaujímavé podujatie, ale prelína sa so sprievodom, a kvôli tomu ho množstvo ľudí nemôže vidieť. Pritom v nedeľu skoro žiaden program nie je.

Viac tanečných vystúpení, nenechať neinformovaných ľudí v sprievode.

Viacej miest na sedenie pri jedle by sa zišlo, program bol fajn.

Vystúpenie piešťanskej skupiny Slniečko to istí.

Skrátenie čakania na predstavenie účastníkov sprievodu, zmenšiť časový sklz a premiestniť predstavenie účastníkov späť k Domu umenia.

Návrhy: pozvite zaujímavé kapely ako Smola a hrušky, The paranoid, Zoči voči a také kvalitné slovenské kapely, pokojne aj české, nie stále tie ľudovky.
Súčasný program je, myslím, nudný. Hlavne ak v pavilóne na začiatku vidia iba vybraní ľudia a nie bežní občania. Návrh: nech to nie je v hudobnom pavilóne, kde nikto nevidí, čo sa tam pod pódiom deje.. a skúste zmeniť moderátorku, bola neprofesionálna, prečo musela každého negatívne okomentovať, kto je zvedavý na jej názor?

Podľa pozvaných hostí, ktorí vystúpili v programe, bola neprimeraná výška nákladov, nakoľko títo hostia už sa otvorenia sezóny zúčastnili, mohli pozvať iné hviezdy, atraktívnejšie a lákavejšie pre všetky generácie.

Stačí z vystúpenia hlas Československo prípadne zo šou talenty a samozrejme osloviť aj umelcov zo susedných štátov,  sprievod: áno, určite, je to veľké lákadlo pre návštevníkov, ale mal by pokračovať až po Dom umenia a celou ulicou Winterovou, ako to bolo doposiaľ, pretože pri „Mušli“ bolo nakopených dosť ľudí – je to tam menšie a hustejšie, takto by to bolo reprezentatívnejšie.

Poobedné vystúpenie pre najmenších, po tej 16-tej hodine vystúpenie pre dospelých, a večer zaujímavá skupina nielen pre 20-ročných, pozrite sa na festivaly v iných krajinách, ako to funguje, akí umelci sú pozývaní a trochu to smerovať k modernizácii a oživeniu programov, tentoraz to bolo strašné.

Určiť zriadencov (dobrovoľníkov) na udržovanie poriadku a smeru cesty – pred tribúnou bol neuveriteľný chaos, ľudia sa predierali jeden cez druhého.

P1030933Konferencierku umiestniť pod pódiom a účinkujúcich na pódium. Tým, že to bolo naopak, ľudia program poriadne nevideli. Stoličiek na sedenie pripraviť viac a umiestniť ich pod prístrešok (na slnku sa nedalo vydržať a niektoré stoličky boli z toho dôvodu prázdne). Poznámka: Doporučujem organizátorom ísť na tekvicové slávnosti do RETZ v Rakúsku, kde je niečo podobné…Ten sprievod bol úžasný a nálada jedinečná. Tú ale robili ľudia v sprievode – a toto organizátori v Py nemôžu ovplyvniť.  Chce to lepšiu prípravu a viac oduševnenia od účastníkov. Ďakujem, že som mohla vyjadriť svoj názor. Želám Vám veľa úspechov.

Celý program sa točí okolo spevu a tanca. Mali by sa do programu zahrnúť aj iné prvky.  Napríklad: Krátke divadlo, ľudoví rozprávači, ako je Ander z Košíc atď. (neviem však, ako je to finančne náročné). Určite pre zahraničných hostí mi chýba – ukážka  pôvodného života na Slovensku – niečo ako provizórny malý skanzen – stačí domček, záhrada so zvieratkami, ohradená prútím s ukážkou pečenia slovenských tradičných jedál, ktoré sa môžu predávať. Michal Fiala (poslanec) sa niečo podobné snaží robiť.  Mohlo by to byť spojené s ukážkou tradičnej slovenskej svadby –  čepčenie atď. Niečo rýdzo slovenské. Možno budete namietať, že máme múzeum a tam si návštevník určite nájde to svoje. Nesúhlasila by som s týmto názorom. Ak je niečo vonku – pod holým nebom, má to iný rozmer. Ukážka svadby by sa mohla odohrávať na pódiu a návštevníkom (divákom) by sa dala informácia, že ukážku tradičného  života na Slovensku je možné vidieť napríklad na Lide. To by mohlo byť dokonca počas celej letnej sezóny. Taktiež by malo vystupovať viacej malých detí priamo na pódiu. Vyjadrením svojho názoru nechcem kritizovať to, čo doteraz bolo prezentované (urobené). Naopak, vyjadrujem vďaku všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o uskutočnenie tejto akcie (a aj predošlých ročníkov).

Obmieňať vystúpenia hudobných a tanečných skupín, mám pocit, že každý rok vystupujú tí istí – dubnické mažoretky, tango, dychovky.

Prečo to neplatia kúpele? Platiť by malo 60% kúpele a 40 % mesto, vystúpenia – nebol tam prístup verejnosti, mali vstupovať na pódiu a nie pod pódiom. Program je pre verejnosť, nie pre predstaviteľov mesta.

Návrhy? Poteším sa každému programu, lebo je práca organizátorov a vážim si ich. Vždy sa nechám prekvapiť.

Program je dosť široko zameraný, viac obmieňať  vystupujúcich a pridať miestne prevádzky.

Keďže mne osobne nevyhovujú interpreti, ktorých sem pozývate, tak moja odpoveď je, že skôr malé sprievodné podujatie, Osobne som hviezdami večerného programu prežratá, pretože v Piešťanoch sa deje veľa iných akcií, na ktorých ich môžem vzhliadnuť. V sprievode chýba prezentácia piešťanských osobností, počnúc moderátorom, podujatia, kapiel, umelcov atď. Nevidím dôvod ťahať sem pseudohviezdičky zo superstar za veľké peniaze, ktoré odspievajú 5 pesničiek. Podporili a zviditeľnili by sa Piešťanci: mne je úplne jedno či OLKS je alebo nie, zúčastňujem sa ho sporadicky, ale keďže ho „platím“, myslím, že by sa malo konať v réžii Piešťancov. Aby piešťanskí umelci, remeselníci a predajcovia nemuseli platiť prenájom miest, aby mohli v stánkoch predávať výhradne resp. prednostne Piešťanci.

https://youtu.be/079ZmKXixtY

Otvárací ceremoniál by mohli robiť z VŠMU alebo nejakí profesionáli a sprievod by mal byť na pódiu, kde aj patrí, nie pod pódiom, aby budúci rok neskončil pod Tamajkovým balkónom na Vodárenskej.

Záver: Pravupovediac, od roku 1991, kedy túto tradíciu odštartovala skupina študentov umeleckej školy, vedená Júliou Mikulášikovou, sa veľa zmenilo. Oficiálne bola mestom otvorená letná sezóna v roku 1992 a honosnejšie oslavy priniesol rok 1993, kedy mesto Piešťany oslavovalo 880. výročie prvej písomnej zmienky.

Sprievod študentov Školy priemyselných umení (v turbane je Fero Mikloško) pred 25-rokmi.

Posledné roky sa však scenár podujatia stal až príliš tradičným a hoci návštevníkov neubúda, rozhodne by si na svoje výročie zaslúžil nejakú inováciu. Inšpiráciou tak môžu byť aj námety našich respondentov.

Adriana Drahovská, foto: archív PNky

Adriana Drahovská

Blog Adriany Drahovskej: Župné voľby, a prečo ich neignorovať

Published

on

By

Možno patríte medzi ľudí, ktorých politika nijak zvlášť nezaujíma, no i tak by ste mali trochu zbystriť pozornosť. Sú tu totiž župné voľby. Kandidátom na poslancov a predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) odovzdáme svoje hlasy v sobotu  4. novembra. A prečo je dobré sa o ne zaujímať? Dôvodov sa nájde viacero.

Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa naposledy konali v roku 2013 a boli poznačené najmä nízkou účasťou voličov, ktorých k urnám prišlo len okolo 20 percent. Vyššie percentá zaznamenali iba v Banskobystrickom, Prešovskom a Bratislavskom samosprávnom kraji. Banskobystrickým županom sa vtedy po prvý raz stal Marián Kotleba (ĽSNS). Hoci župným voľbám doteraz prejavovali Slováci minimálnu pozornosť, o čom svedčí spomínané percento účasti, paradoxne zvolenie Mariána Kotlebu vyvolalo u ľudí záujem vedieť viac o fungovaní krajov. 

Iba v skratke spomeniem, že kraje sú napríklad zriaďovateľmi stredných škôl, múzeí, galérií, divadiel, správcami ciest II. a II. triedy, zariadení sociálnych či zdravotníckych služieb. Hrajú tiež dôležitú úlohu pri čerpaní eurofondov v rámci rozvoja regiónov, poskytujú dotácie aj z vlastného rozpočtu a zabezpečujú iné verejnoprospešné činnosti.   

V podobe ôsmich vyšších územných celkov (VUC) u nás fungujú od roku 2001. Ich pôsobnosť upravuje zákon č. 302/2001 Z. z., ktorý bol už viac ako 20-krát novelizovaný. Kraje hospodária s peniazmi z podielových daní, ročne dostane každý z nich okolo 80 až 100 miliónov eur, (do Trnavského kraja by malo prísť zo štátnej pokladnice tento rok 79 951 369 eur). Spolu v tomto roku štát podľa štatistík krajom odovzdá výnos daní z príjmu fyzických a právnických osôb vo výške 756 miliónov eur. Okrem týchto príjmov majú aj vlastné prostriedky, napríklad z prenájmu či predaja majetku, poplatky za služby v svojich zariadeniach, podnikateľské príjmy v krajských spoločnostiach, školné a podobne.

Tohtoročný výber zástupcov verejnosti v kraji sa ponesie v znamení zmien, ktoré schválil parlament ešte vo februári. K najvýznamnejším patrí jednokolová voľba županazjednotenie komunálnych a župných volieb v roku 2022, čo v praxi znamená, že zvolení členovia krajského parlamentu dostanú jednorázovo mandát na päť rokov. Dôvodom má byť úspora financií a väčšia motivácia voličov k účasti. Podľa niektorých analytikov však jednokolový volebný systém môže pomôcť kandidátom, ktorých voliči sú ochotní prísť k urnám a spolu s nízkou účasťou tak nahráva známejším menám. Predĺženie mandátu poslancov a predsedov kraja na päť rokov, zároveň znamená, že budú hospodáriť s väčším objemom financií  dlhší čas. Začiatkom tohto roka iniciovali poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková kvôli financiám úplné zrušenie VUC-iek, ich návrhy však v pléne neprešli a elektronickú kampaň podporilo len 1729 ľudí. 

Je, samozrejme, len vaším rozhodnutím, či alebo koho budete voliť. Všetky tieto fakty ale nabádajú, dobre si rozmyslieť, komu svoj mandát odovzdáme, a mohli by motivovať aj tých, ktorí doteraz župné voľby nebrali vážne alebo ich doslova odignorovali. Pretože najmä hospodárenie krajov ovyplyvňuje aj život v meste a celom regióne.

 Adriana Drahovská, zdroj: https://www.trnava-vuc.sk/

Continue Reading

Adriana Drahovská

Blog Adriany Drahovskej: Zub času alebo pomôže box na topánky?

Published

on

By

Chodíme okolo nich, no často ich ani nevnímame. A až na pár nadšencov či znalcov o nich aj len máločo vieme. Väčšina už prekročila stredný vek, niektoré i ten dôchodkový, napriek tomu sú krásne.  Sochy – nemé svedkyne minulosti. Niektoré síce trochu poplatné dobe, v ktorej vznikali, stále však vyžarujú dôstojnosť a cit, ktorý do nich vložili tvorcovia. Hoci len ticho stoja, ležia a neplačú, potrebujú našu pozornosť. Poškodené zubom času a ďalšími vplyvmi čakajú, ako sa vlastne o ne postaráme.

Sôch, pomníkov a pamätných tabúľ je v exteriéri mesta viac ako sto. Niektoré vznikli na začiatku minulého storočia, ešte staršie sú najmä cirkevné pamiatky.  Asi najväčší rozmach prinieslo obdobie po konci vojny až do neskorých 80-tych rokov 20. storočia. Čiastočne k tomu prispel zákon číslo 355 z roku 1965, ktorý upravoval financovanie umeleckých diel v investičnej výstavbe. Autorské originály, najmä od domácich výtvarníkov, ako akad. sochár Valér Vavro alebo akad. sochár Ladislav Ľ. Pollák a ďalší dostali priestor najmä pri spoločensky dôležitých stavbách. Niektoré z diel v Piešťanoch zasa pochádzajú od umelcov, ktorí sa zúčastnili uznávanej výstavy Socha piešťanských parkov.

Pracovníci mesta v minulosti vytvorili niekoľko zoznamov umeleckých diel a pamiatok. Informácie o väčšine z nich zozbieral aj známy architekt Ľudovít Mrňa a nájdete ich na stránke Piešťanského informačného centra. Neexistuje však žiaden komplexný dokument, akási pravidelne aktualizovaná inventarizácia aj s návrhmi na ich opravy a rekonštrukcie, ani vízia, ako tento náš poklad ďalej budovať, zveľaďovať. A žiaľ, ani plán, ako získať do vlastníctva diela, ktoré mesto oficiálne nevlastní. Najnovšie zmapovali časť exteriérových plastík a pomníkov na Službách mesta Piešťany. Úrad zasa uspel s projektom na rekonštrukciu Pamätníka padlým vojakom v I. svetovej vojne, kde získa15-tisíc eur od štátu. Ale to je zatiaľ len povestná kvapka v mori.

Nedávno sme sa do pokusu zaktualizovať tieto zoznamy umeleckých diel v exteriéri  pustili spolu s tajomníčkou Komisie pre kultúru a názvoslovie. A musím povedať, že som bola naozaj zhrozená. Inventarizácia sa totiž prirodzene zmenila na akýsi súpis škôd, ktoré na sochách a pomníkoch napáchal čas, príroda, vandali.

Nejde, samozrejme, len o piešťanský, ale o celoslovenský problém. Situáciu pomenovala veľmi dobre napríklad Sabina Jankovičová, autorka projektov ako Súpis sôch na území Bratislavy či Výtvarné diela na území Banskej Bystrice. Jej iniciatívu podporili i niektorí podnikatelia.

Otázkou teraz zostáva, čo so stavom tých našich tichých svedkov minulosti. Nedávno tvrdili najmä „služobne starší“ poslanci na rokovaní o rozpočtoch, že príspevkové organizácie mesta dostávajú málo peňazí na kultúrne podujatia. Vtedy som im oponovala, že kultúra zahŕňa oveľa širšie témy, ako len podujatia, ktorých sa koná na území mesta do roka celkovo viac ako osemsto.

A práve situácia so stavom umeleckých diel – minimálne tých, ktoré má v mesto v majetku a je za ne zodpovedné, ukazuje, že aj tu treba konať a popasovať sa s nákladmi na ich opravy, rekonštrukcie a stálu údržbu. U niektorých by možno stačilo iba málo – mydlová voda, kefa a pár ochotných rúk (alebo ako povedal jeden môj známy, na bronzové sochy je najlepší čierny box na topánky) a inde zasa patina ani až tak veľmi neprekáža.

Ale posledné slovo musí dostať odborník a nie pracovníci údržby služieb (bez urážky), ktorý presne pomenuje, čo si akú starostlivosť vyžaduje.

Kultúra by podľa môjho názoru tak vo veľkej miere mala zahŕňať i starostlivosť o hodnoty. A tiež spoluprácu všetkých, ktorým leží na srdci celé okolie, nielen ich vlastný dvor. Naše nemé krásky si predsa zaslúžia dostatok pozornosti, aby znovu žiarili a dodávali čaro rôznym, nielen tým najznámejším, zákutiam mesta.

Adriana Drahovská

P.S. Po posledných skúsenostiach na Lide a s fontánami dúfam, že nedávam návod vandalom a sprejerom, na čo sa zamerať pri nočnom vystrájaní. Ale chcem radšej veriť, že sa Piešťanci konečne zomknú ako komunita a budú sa opäť podieľať na všetkom, čo toto mesto robí lepším.

Ak máte k tejto téme (alebo iným podobným) námety či návrhy, pošlite ich na: adriana.drahovska@piestany.sk

Continue Reading

Adriana Drahovská

Blog Adriany Drahovskej: Upratovať cudzí neporiadok – áno či nie?

Published

on

By

Bola som si v sobotu zabehať na školskom ihrisku. Okolo mňa krúžil pán s kosačkou a na čerstvo pokosenej tráve sa akosi viac vynímalo pár odpadkov. Nedalo sa vyhnúť, stále mi ťahali oči, a keď som skončila svoje (iba rekreačné, nie som žiadny atlét) okruhy, tak som ich začala zbierať. Igelitka, pohodená pri jednom kríku, mi poslúžila ako kôš. Ale urobila som poriadok len tak „light“, lebo ťažko identifikovateľných kúskov, čo som videla popri múriku vzadu, som sa bez rukavíc trochu bála chytať.

Aj tak som nazbierala celkom dosť – plastové fľaše, plechovky, obaly od tatraniek a rôzne sáčky. Pod jednou z malých borovíc som zasa videla drevo, pripravené na malé ohnisko.

Nepatrím k zástancom plotov a som veľmi vďačná, že tá stará antuková školská dráha aj nové workoutové ihrisko sú voľne prístupné a kúsok od domu. Ale stále celkom nerozumiem, prečo majú niektorí ľudia taký problém po sebe upratať v nestráženom prostredí? Ruku na srdce, odhodil by niekto z vás plastovú fľašu napríklad v obchodnom centre, kde je plno SBS-károv alebo na ulici medzi ľuďmi, ktorí sa neho pozerajú?

Nejdem tu nikomu kázať, nedávno som to schytala na rodičovskom za svojho syna, ktorý vraj patrí k triednym bordelárom. Viem, čo mám doma. Ale viem aj, že moje upozornenia naňho platia len občas a podmienečne. A zatiaľ som úplne neprišla na spôsob, ktorý by platil nastálo.

Len dúfam vo výchovu prostredím, no uvedomujem si aj rozdiely medzi svojimi deťmi. Jeho brat mal autíčka zoradené podľa veľkosti a ešte aj špinavé ponožky dával do koša na pranie zmotané do seba (na čo som potom v duchu trochu frfľala, lebo som ich musela pred praním rozoberať, ale aspoň sa mu nestrácali páry).  Avšak po dlhšom období, strávenom spoločne so svojím neporiadnejším súrodencom, sa aj on stával ľahostajnejší k svojmu okoliu i k vlastným veciam.

Viem si celkom dobre predstaviť, čo si asi mladí myslia. Poriadok je nuda. Upratovanie je otrava, koše sú ďaleko, prečo by som mal odhodiť fľašu do smetiaka, a nebodaj ešte do triedeného, keď to iní nerobia a podobne.

Naši kolegovia z iniciatívy Spoločne pre Piešťany pravidelne organizujú brigády. Čistia Sĺňavu, brehy Váhu, Lido… A nielen oni, samozrejme, jarné či jesenné upratovanie robia aj školy, mesto, firmy, občianske združenia, aktivisti. Nedávno som na Facebooku čítala status istého Piešťanca, ktorý sa na margo školskej brigády ohradzoval v duchu: „prečo by môj syn mal ísť zbierať cudzí bordel? ten čo, smeti odhadzuje, si ešte povie, veď ich za mňa nejakí hlupáci pozbierajú a znovu urobí to isté…“ Priznám sa, aj mne táto myšlienka už párkrát napadla a zo začiatku som do upratovania vonku nemala veľkú chuť. Naupratujem sa doma až až.

Brigáda Sľňava (12)Ale po každej z brigád som si znovu uvedomila, že majú svoj zmysel. A možno väčší, ako iné z vecí, činností, ktoré robíme vlastne len pre dobrý pocit. Veď je skvelé, keď potom vidíte kúsok naozajstnej prírody v meste, ktorú si môžete vychutnať bez všadeprítomných kusov farebného plastu či plechu. Dokonca po jednom školskom upratovaní zahlásil môj tínedžer: „Hrozné, koľko tam bolo bordelu.“ A nič o tom, že by sa mu zbieranie smetí protivilo. Zaujímavé. Neporiadok vo svojej izbe alebo v lavici ho zatiaľ príliš netrápi a moje upozornenia ho vytáčajú, ale nevzdávam sa. Niekedy ho donútim, inokedy upracem za neho.

A iná cesta zrejme zatiaľ nevedie ani v spoločnosti. Upozorniť, donútiť, niekedy zodvihnúť a upratať. Vzdelávať. A snažiť sa ísť príkladom pre ďalšie generácie, aj keď je to pre nich otravné, a teraz ešte nevidia či nevnímajú význam vášho správania.

Iste, systémové riešenie to nie je.  Ale má niekto iné?  Ak áno, sem s ním… Ak nie, pridajte sa aj vy, určite nebudete vyzerať smiešne. A trebárs inšpirujete aj ďalších.

Adriana Drahovská, foto: ad, vv, L. Turňa – archív PNky

Continue Reading

Reklama

Populárne články