Ahojte. Opäť vám prinášam tip na pekný a zaujímavý výlet. Tentokrát do jedného z najznámejších hradov na Slovensku. Ako ste z fotky iste spoznali, ide o Trenčiansky hrad.

Cesta na hrad

Máme šťastie a dá sa nám zaparkovať v centre pri pešej zóne. Tá je v Trenčíne z časti úplne vynovená a hlavne Mierové námestie stojí za prechádzku. Už z námestia je pekne vidieť hrad aj s opevnením.

Na Mierovom námestí sa nachádza aj odbočka k hradu. Stačí vyjsť niekoľko schodov prejsť asi 50 m po chodníku a prichádzate k dvom vežičkám, z ktorých jedna je zároveň pokladňa.

Od  máj do septembra je hrad otvorený od 9:00 do 19:00 h (posledná prehliadka je o 17:30 h. Počas zimy od október do apríla sú otváracie hodiny od 9:00 do 16:30 h (posledná prehliadka je o 15:00 h).  K dispozícii je  viacero variant okruhov, podľa toho čo všetko chcete vidieť .


Prehliadky so sprievodcom začínajú každú pol hodinu a trvajú cca 45 minút. My si vyberáme okruh B nech to máme komplet .

Hrad

Vydávame sa teda pomaly na dolné nádvorie. Tu sa nachádza Kasáreň do ktorej sa dá vojsť a pozrieť si nejaké výstavné exponáty. Na výhliadke je Studňa lásky, ku ktorej sa viaže legenda. Delová bašta s delom. Hladomorňa. Stánky s nápojmi a suvenírmi, a to všetko v malom upravenom lesíku.

My pokračujeme po cestičke do horného nádvoria. Tu sa nachádza tiež malá výhliadka a pekný záber na hrad. Odtiaľto vidno, že hrad ešte nieje úplne celý sprístupnený. Pracovníci makajú aj v nedeľu na sprístupnení južného opevnenia hradu. Dostávame sa do hlavného nádvoria kde nám začína prehliadka. Samozrejme vám ju nebudem celú opisovať, to treba zažiť.

Spomeniem však, že navštívite Letnú vežu, Rotundu, ktorá bola najstaršou murovanou častou hradu. Zápoľského palác, Ľudovítov palác a Barborin palác . Súčasťou prehliadky sú samozrejme aj vystavené rôzne exponáty a dozviete sa zaujímavosti o hrade a jeho histórii. Asi najväčším lákadlom je samozrejme Matúšova veža. Na ňu máte prístup aj keď si nezaplatíte sprievodcu. Je to ozaj nádherná vyhliadka vo výške cca 320 m n.m . Krásne vidno Vršatecké bradlá aj pútnické miesto Skalku. Ako som už spomínal prehliadka trvá cca 45 minút ale po nej sa môžete pohybovať po sprístupnených častiach hradu koľko chcete v okruhu A čiže nie ste nijako časovo obmedzovaný.

Vedeli ste že? Určite mnoho z vás vie, že na skale na ktorej sa hrad nachádza je vytesaný nápis o víťazstve rímskej légie, ktorá tu táborila nad germánmi. Toto miesto sa nazývalo Laugarício. Preklad nápisu je: Víťazstvu cisárov, vojsko, ktoré táborilo v Laugaricione, 855 vojakov druhej légie. Vyhotoviť dal Maximianus, legát druhej légie Pomocnej
Ak si tento nápis chcete ísť pozrieť osobne, stačí ísť na koniec pešej zóny do hotela Elizabeth. Tu sa spýtajte na recepcii a radi vás tam navigujú.

Tip : Ak máte čas a chuť, odporúčam navštíviť aj trenčiansky lesopark Breznica, ktorý sa nachádza z južnej časti hradu. Do hradu sa dá dostať aj odtiaľto, čiže si spravíte taký okruh a nemusíte sa vracať tou istou cestou k autu. Navyše je tu ozaj príjemný prírodný tieň, ktorý poteší najmä v letných mesiacoch.

Adam Rehák

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972