Po krátkej odmlke sa znova ozývam s novým blogom o výlete na ďalšiu zrúcaninu hradu, a to Považského. Opäť je to hrad, o ktorom som ani netušil, že existuje, a to som ho musel vidieť nejedenkrát po ceste diaľnicou smerom na Žilinu. Takto si ho všimla aj moja kamarátka a neváhala sa ma spýtať, či nemám záujem ísť tam s ňou. Samozrejme, nepovedal som nie a námet na nový blog bol na svete.

Vyrážame ako inak z Piešťan a ideme smer Považská Bystrica. Samozrejme sa dá ísť diaľnicou, ale my si vyberáme cestu cez dediny a Trenčín, až do Považskej Bystrice, kde odbáčame na most cez rieku Váh smer Púchov do dediny Považské Podhradie. Cesta trvá cca hodinu a 50 minút, po diaľnici je to samozrejme rýchlejšie a to o takmer celú hodinu.

Tu sa stretávam s negatívnym fenoménom na Slovensku, ktorým je zlé značenie. Na to, aká je to pamiatka a veľký hrad, nikde nevidíme nejakú tabuľu, čo by nám ukázala smer kam treba zaparkovať auto alebo začiatok cesty na hrad. Pýtame sa teda okoloidúcich, ktorí nám radia zaparkovať pred miestnym kostolom. Dávame na odporúčanie a po chvíli máme zaparkované a dostávame sa na začiatok cesty k hradu.

Cesta je lesná, obyčajná, udupaná so štrkom, ale nie je to žiaden problém. Asi po 15 minútach sa dostávame na malú čistinku, kde sa cesta rozdeľuje vpravo a  vľavo a keďže už dobre vidieť steny hradu na pravej strane, naša voľba je jasná. Od čistinky nás čaká ešte 5 minút chôdze do brehu, na ktorom by sme uvítali viac upravenú cestu, hlavne keď sme sa vracali naspäť. Okolie je pekne upravené vzhľadom na to, že hrad sa nachádza vlastne v lese. Nie je tam džungľa a ani holorub.

Považský hrad
Tesne pod hradom vidíme pri múre lešenie a tak je nám hneď jasné, že aj tento hrad je v rekonštrukcii, resp. obnove, čo ma až hreje pri srdci. To, že to tu ide správnym smerom badáme hneď pod hradnými múrmi, keďže do hradu sa dá dostať už po drevených schodoch so zábradlím.

Prechádzame cez oblúk v hradbách a dostávame sa hneď do akoby centrálnej časti celého hradu. Tam v strede sa nachádza malá maketa hradiska. Hrad je na moje prekvapenie dosť veľký, avšak značná časť je v rekonštrukcii a teda neprístupná návštevníkom. My sa vyberáme ďalšími schodmi do vyššej časti hradu, tu sa už črtá nádherný výhľad.

Prechádzame dreveným mostíkom k úplnému okraju hradieb, kde je pre návštevníkov umiestnený aj ďalekohľad. Výhľad je ozaj nádherný a nám praje aj počasie, takže sme veľmi spokojní. S ďalekohľadom dokonca vidno aj bralo Manínskej tiesňavy, ktorú sme síce nenavštívili, ale niečo si o nej môžete prečítať na tomto linku. Chvíľu sa kocháme výhľadom a prechádzame ešte zákutiami hradu, ktoré sú sprístupnené. V každej časti sú umiestnené podstavce, na ktorých je krátke info o hrade a mieste, kde sa nachádzate, čo je pre mňa príjemné prekvapenie. Hrad sme prešli za cca 30 minút aj s čítaním, robíme posledné fotky a pomaly sa poberáme naspäť.


TIP: Hrad je krásny, no jeho dosť veľká časť je v rekonštrukcii a keďže sa tam ani nenachádza nejaká oddychová zóna, odporúčam hrad navštíviť skôr ako spestrenie nejakej cesty cez Slovensko alebo ak sa budete nachádzať pri Považskej Bystrici, ale určite si ho nenechajte ujsť. Ja som tam nebol poslednýkrát, keďže som zvedavý, aký bude po rekonštrukcii.

Adam Rehák

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972