Connect with us

História

Balneologickému múzem bola udelená Výročná cena revue Pamiatky a múzeá

Published

on

Balneologickému múzeu bola 8. septembra na Zvolenskom zámku udelená Výročná cena revue Pamiatky a múzeá za rok 2015. Udeľovanie ocenení sa konalo za účasti zástupcov Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, vydavateľov revue, Mesta Zvolen, Združenia historických miest a obcí SR pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2016 v Slovenskej republike. Piešťanské múzeum si odnieslo cenu v kategórii Akvizícia za získanie unikátneho zlatého prsteňa z mladšej doby rímskej objaveného v nálezisku v obci Krakovany-Stráže. Prsteň z hrobu mladej ženy sa stratil ešte v 30. rokoch minulého storočia a vďaka iniciatíve Vladimíra Krupu i príspevku od sponzorov sa ho podarilo odkúpiť od dedičov „nálezcu“.

a22cd7a365

Výročná cena revue Pamiatky a múzeá za rok 2015 je pravidelne udeľovaná za najvýznamnejšie aktivity týkajúce sa ochrany nášho kultúrneho dedičstva. Ocenenie bolo udeľované už po dvadsiaty piaty krát a zo 113 nominácií si ho odniesli ôsmi laureáti v celkovo desiatich kategóriách. Balneologickému múzeu cenu odovzdali generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Viktor Jasaň, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Katarína Kosová a šéfredaktor revue Pamiatky a múzeá Peter Maráky.

Advertisement
Hello GPT

0008-16

Zlatý prsteň, ktorého sa týka akvizícia je unikátny svojím zdobením a aj tým, že z mladšej doby rímskej pochádza len málo dochovaných šperkov. Prsteň má vo svojom strede almandín-pyrop zasadený do vyššej obruby, okolo ktorého sú do kríža sklá napodobňujúce drahokamy. Obrúčka je zase vyzdobená vruborezom a rytinou. Viac o archeologickom výskume v obci Krakovany-Stráže i o cenných nálezoch sa dočítate v publikácii vydanej Balneologickým múzeom s názvom Vladimír Krupa – Marián Klčo: Bohaté hroby z doby rímskej z Krakovian-Stráží.

-lt/Zdroj: Tlačová správa, Piešťanské informačné centrum/Foto: Tlačová správa, Eva Drobná-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články