Connect with us

Názory

Zrecyklujte mi prosím niekto myseľ, aj ja sa chcem dívať na šport

Published

on

Väčšina tohoto nakloneného a naivného textu vznikla z dôvodu, že v čase, keď má zavládnuť prepotrebný pax dei (mier boží) na uskutočnenie matky všetkých hier, je stále dosť veľké množstvo duší, ktorým chýba rovnako prepotrebný pax tecum (pokoj v tebe).

Z dôvodu prirodzene človeku vrodenej chuti pre spravodlivosť by som chcel byť strážcom brány. Nie som Peter, ale zas nemám chuť strážiť niečo bezvýznamné. Bola by to brána dubová, ktorá by mala znázorňovať moju tvrdohlavosť a neoblomnosť. Najlepšie z dubu zimného radošinského, nech mám v tom ďalekom svete pocit domova.

Bránu by som si postavil v zóne Alfa pri meste Olympia. Obliekol by som sa do prekrásneho bezvreckového rúcha, na hlavu bobkový list. Žiaden klobúk, ktorý sa dá otočiť na dve strany a z krytu zrazu vznikne miska. Bola by to zóna, kde nedosahujú antické telefóny, aby sa mi nik nesnažil dávať rozumy koho mám vpustiť a koho nie. Jediným kritériom na vpustenie by bola pravda. Stál by som pri bráne, anaforickými preslovom vítal delegácie, športovcov, či politické elity.

Krásna robota, len raz za dva roky na pár dní kopa práce a potom len boží pokoj a pestovať si vrodenú mužskú lenivosť. Stál by som tam pri bráne do mesta Olympia a ako pravý antický učenec by som pokladal prichádzajúcim otázku. Teda najprv by bolo funesovské: „Sem se mi dívejte, sem“.

Takto by som sa pýtal: „Povedz Ty staršina, vodca, je táto tvoja družina to najlepšie, čo si nám mohol sem k nám do Olympie priviesť? Statočne ste bojovali? Vysúťažili ste si miesto v pote tváre, vydreli, vybojovali ako zákon olympijského športu káže? Ťahali ste za jeden povraz, či ste si z doporučení robili lietadielka? Menili ste pravidlá za pochodu, aj ste si všetko prispôsobovali ako pasovalo? Nádherná predstava. Fascinuje ma totižto možnosť, robiť rovinu z dvoch „netorických priamok“. Verím, že sa aj to dá. Tá nonšalancia, tá učenosť v tejto práci, tá noblesa, tá moc nad osudom privrieť niekomu prsty do pántov keď zaklame. 

Naša Monika teda zostáva doma. Platí daň zato, že sa jej okolie venuje športu viac, ako nadväzovaniu sympatetických vzťahov. Konkurent má presne stanovené kritériá a k tomu ešte aj dosť nízko, ale ani tie nesplní. To samotné už zaváňa divnosťou. Prehrať sa dá, človek férovú prehru po čase strávi a je prinútený zaplniť sa tým prepotrebným pax tecum. Keď mala ísť na MS v Kanadskom Londone, žiadali od nej 48 bodov. Ona im dala 53. Od konkurentky na ME v Budapešti chceli len 36, dala im 35,76. Komu záleží pravda na drobných, „paták“ hore – dole. Čo tam po kritériách, dôležité je predsa úplne niečo iné. 

Dnes je však smutná, frustrovaná, nahnevaná a ťažko hľadá motiváciu. Berie to však statočne. Učí sa, číta, trénuje. Urobila preto všetko, aby tou antickou bránou prešla. Bojovala, drela, vyhrala postup s vysoko nastavenými kritériami, no nevyšlo to. Jasné stanovené kritérium SKZ hovorilo, súperka na ME v Budapešti zajazdí limit, ide na olympiádu ona. Nestalo sa tak. Napriek tomu olympijský výbor toto jasné a športové stanovisko krasokorčuliarskeho zväzu neakceptoval a našiel „legislatívne prekážky“. Chutné salto mortale.

Asi fakt potrebujem zrecyklovať myseľ. Už len kvôli tomu, aby som pri pohľade na vztýčenú olympijskú vlajku cítil hrdosť a nemal chuť vztyčovať niečo iné. 

Monika a Ty sa drž a pokračuj v započatom diele. Tá „kopa“ malých dievčeniec, ktoré sa chcú na teba podobať predsa zato stojí. Do toho Japonska by si ma nevzala ? :-)

Autor: Rasťo Gavora Foto: Archív M. Simančíkovej

Continue Reading

Názory

ŽiWell pozýva na degustačné menu z Libanonu

Published

on

By

Séria obľúbených degustačných večerov pokračuje. Na štvrtkový (18. marca) večer sú prepravené špeciality libanonskej kuchyne:

1, Muhammara – dip z červenej papriky a orechov s pita chlebom (orechy, lepok)

2, Libanonské mäsové guličky v paradajkovej omáčke so škoricou

3, Mujadara – šošovicová ryža s karamelizovanou cibuľou

4, Sladké, sezamové tahini cookies s mandľovou múkou a medom (sezam, orechy)

Jedlo si môžete zobrať so sebou z Piešťanského pivovaru alebo vám ho dovezú domov. Celé menu má cca 600 g a vystačí pre 1 veľmi hladného alebo 2 mierne hladných gurmánov. Cena kompletného menu je 9,90 €.

Objednávajte do štvrtku 15:00 h. Rozvoz od 17:30 do 19:30 h. Využite akciu a zľavu viac ako 30%. Objednajte si set 6 x 0,44 l plechovka Staročeský ležiak ŽiWELL. Bežná cena 14,40 € zľavnená cena teraz 9,90 €. Recenziu na toto výborné pivo nájdete tu.


REZERVÁCIA:

Urobte si rezerváciu a pomôžte nám naplánovať, koľko porcií uvariť, zároveň si svoju porciu pozichrujete.

Do správy SMS cez FB alebo whatsapp 0949 409 900, 0948 191 750, napíšte:

MENO:

ČAS:

POČET PORCIÍ:

ADRESU ak chcete menu doviezť domov:

TELEFÓN:

CHCEM set 6x plechovka piva ŽiWELL za 9,9 € ÁNO/ NIE


PR / Photo by Christelle Hayek on Unsplash

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Prvá hlúposť roka – platba za pohľad na vlastné vnúčatá

Published

on

By

Verejné korčuľovanie na piešťanskom zimnom štadióne je od začiatku januára spoplatnené.  Do redakcie sme dostali mail s príhodou a názorom jedného z návštevníkov.  Názor zverejňujeme v plnom znení.

Ilustr. foto

„Dnes som bol s manželkou na zimnom štadióne. Obaja sme dôchodcovia. Vnuci (6 a 7 rokov) dostali pod stromček nové korčule a chceli, aby sme sa išli na nich pozrieť na verejné korčuľovanie ako im to ide (2.1.2020, 11:15-12:30). Oni tam samozrejme šli s rodičmi a my sme sa s manželkou dohodli, že tam pôjdeme asi tak v polovici času korčuľovania. A tak sa aj stalo. Vybrali sme sa z domu okolo 11:30 a na štadión sme dorazili asi o 11:45 a chceli sme pobudnúť tak 15 až 20 minút.

Čakalo nás však hneď pri vchode novoročné privítanie Mesta Piešťany. Dvaja páni za stolíkom pri vchode, jeden z nich hrdo oblečený vo veste s tým novým šatanovským znakom SZĽH nás zastavili a pýtali od každého po 1,5 €. Samozrejme čítali sme na dverách oznam o spoplatnení, kde sa písalo o korčuliaroch a ich sprievode. No my s manželkou sme neboli ani jedno, ani druhé. Ako dedko a babka na dôchodku sme sa proste prišli pozrieť na 15 minút na vnukov ako korčuľujú. Preto som sa pánov za pultíkom spýtal, za čo vlastne chcú peniaze a navyše od dôchodcov. Ten zrejme vyššie postavený v tej fajnovej veste mi odvetil, že aj keď idem do obchodu, tak aj tam platím. Na to som mu odpovedal, že ak nevie, tak v obchode sa platí buď za tovar, alebo služby a toto nie je ani jedno, ani druhé. Po krátkej ostrejšej, ale slušnej výmene názorov sme s manželkou odišli s horkosťou v hrdle.

Som človek, ktorý nemá problém niekoho podporiť aj finančne, ak vidím, že je to pre dobrú a potrebnú vec a veľakrát som to aj urobil. A ak by tam vedľa tých nadutých pánov stála pokladnička na dobrovoľné príspevky pre rozvoj hokejovej mládeže, asi by som aj prispel. Ale toto? Toto je prvá hlúposť roka, s ktorou som sa hneď druhý deň v roku stretol. Cez to všetko prajem piešťanskému hokeju veľa úspechov v novom roku.“

Poznámka redakcie: Poplatky za verejné korčuľovanie sú príjmom nájomcu zimného štadióna, spoločnosti Športový hokejový klub 37 Piešťany s.r.o.

-red-

Continue Reading

Názory

Názor čitateľa: Ako sa (ne)triedi odpad v Piešťanoch

Published

on

By

Posledné roky je trendom na Slovensku, ale aj vo svete triedenie odpadu. Tomuto trendu som samozrejme naklonený a vítam ho, nakoľko sa sám považujem za človeka, ktorý sa snaží nakladať s odpadom, čo najrozumnejšie a najšetrnejšie k našej planéte. Som totiž zástanca názoru, že každý človek má začať sám od seba, ak chce niekoho poučovať.

Tento trend pozorujem už nejaký čas aj v Piešťanoch. Veď aj štatistiky a plné kontajnery na triedený odpad svedčia o tom, že sa Piešťanci zlepšujú v triedení odpadu. V tento a ešte lepší trend som dúfal po zvolení aktuálneho primátora, nakoľko sám pracoval v tejto oblasti a mal túto agendu aj v predvolebnej kampani. Dokonca otvorenie nového zberného dvora vo mne vyvolalo pozitívny pocit z toho, že s novým primátorom prichádza aj nová odpadová politika. Bohužiaľ som sa asi zmýlil.

Mal som totiž tú česť navštíviť zberný dvor, keď som tam bol niečo vyhodiť. No a tu sa mi naskytol dosť zaujímavý pohľad. Do veľkého kontajnera s nápisom drobný stavebný odpad Služby mesta Piešťany vyhodili celý obsah vozidla, ktoré zberá odpad napríklad z pešej zóny, parku či chodníkov. Aby som uviedol môj šok na pravú mieru. V týchto odpadkových košoch, ktoré sa nachádzajú na pešej zóne alebo chodníkoch v meste sú rôzne nádoby. Konkrétne rozdelené, aby okoloidúci aspoň trocha odpad zatriedili.

Takže napríklad, ak máte plastovú fľašu dáte ju prirodzene do nádoby s označením plasty atď. Vozidlo zo Služieb mesta Piešťany zastaví a všetok tento natriedený odpad pracovník nahádže do tohto vozidla. Následne príde do zberného dvora a celý jeho obsah končí v kontajneri s názvom drobný stavebný odpad. Samozrejme mi nedalo a vyhotovil som si fotografie. Využil som portál odkazprestarostu.sk, kde som sa pýtal vedenia mesta, či o tom vôbec vedia. Do dnešného dňa som sa nedozvedel odpoveď.

Moja otázka je teda nasledovná: Načo? Načo toto divadielko o triedení odpadu, keď to neriešia ani Služby mesta Piešťany a zároveň aj zberný dvor. Vedenie mesta buď o tom ani nevie alebo vie a toleruje to. V oboch prípadoch je to smutné konštatovanie. Od bežného človeka sa očakáva, že bude ohľaduplný k životnému prostrediu a niektoré inštitúcie sa na tom asi iba smejú. Ja som sa v tej chvíli cítil jemne povedané ako blbec. Samozrejme dúfam, že tento článok ľudí neodradí triediť odpad, ale naopak donúti konať vedenie mesta k činom na nápravu tohto konania. Hlavne, keď je pán primátor  zástanca životného prostredia a triedenia odpadu.

-km-

Continue Reading

Reklama

Populárne články